ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

איתור יקירי צפת חללי מלחמת השחרור

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
גרסה מ־09:38, 28 באפריל 2020 מאת חוה (שיחה | תרומות) (קישורים פנימיים)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מאמר זה ירכז את נסיונות האיתור של קרוביהם של חללי מלחמת השחרור, אשר נפלו בקרבות על כיבוש צפת וסביבתה במלחמת השחרור וקיבלו את אות "יקיר צפת" בשנת 2005.

רקע

בשנת 2005, חילקה עירית צפת תעודות "יקיר צפת" לכל הלוחמים בזמן מצור צפת וכיבוש צפת במלחמת השחרור. אחד ממפקדי המחלקה אשר לחמו אז במשימות אלו הינו ישראל ריבה, אשר רבים מן הנופלים היו פקודיו. ישראל לקח על עצמו לחלק את התעודות של הנופלים למשפחות, אך כבר בתחילת הדרך הסתבר לו כי המשימה אינה פשוטה כפי שחשב. משפחותיהם של עשרים נופלים טרם אותרו, וגם הנסיונות להסתייע בארכיון צה"ל וביחידה להנצחת החייל במשרד הבטחון לא צלחו.

כאן, ננסה לרכז את הפרטים הידועים אודות הנופלים שמשפחותיהם טרם אותרו, מתוך מטרה לסייע במשימתו החשובה של ריבה. תחילת החיפושים: מאי 2007.

פברואר 2009: הושלמו האיתורים

בתאריך 23 בפברואר 2009, עם התקבל אות חיים מאחיו של הנופל האחרון שקרובי משפחתו טרם אותרו, מרדכי קאופמן, ובחלוף כמעט שנתיים מתחילת החיפושים - הושלמו האיתורים של משפחותיהם של יקירי צפת חללי מלחמת השחרור. תודה לכל מי שעשו במלאכה לאורך הדרך!

בטקס חנוכת האנדרטה החדשה בכרמיה - בה מונצחים לראשונה גם חללי גדוד 11 אשר נפלו בקרבות באזור (ולא רק חללי הפלמ"ח) - נשא דברים ישראל ריבה, ובין היתר אמר:

נסגר המעגל והצלחתי להנציח את הקרבות של הפלוגה - בצפת, במשמר הירדון ובמלכיה... כשמשפחות הנופלים יגיעו לאזור הקרבות - הם ימצאו פה את ההוכחה שגם אנחנו היינו כאן. גם אנחנו נלחמנו במלחמת השחרור בגליל וגם אנחנו איבדנו פה את טובי בנינו. האנדרטה הזו היא למען הנופלים, אך לא פחות מכך - למען משפחותיהם ולמעננו. לא שכחנו. לא נשכח.

הנופלים שמשפחותיהם אותרו

שלמה (נלו) אוליצקי

נפל במשמר הירדן משלט 243. על פי דף החללExternal link.png באתר "יזכור" של משרד הבטחון, בן אהרון ואנה, יליד 1925 בבראילה Braila, רומניה. עלה ארצה לבדו בשנת 1936 והתגורר בטבריה. קבור בבית העלמין בראש פינה.

27 במאי 2007: טעות בשם אביו?

בספר יהדות רומניה בתקומת ישראל (מאת פלטיאל סגל, 1992), מוזכר שלמה, אך שם מופיע כי שם אביו: אברהם.

28 במאי 2007: קצה חוט בדפי עד?

בהיכל השמות של יד ושם, מופיעים דפי עד אותם מילאה רבקה אוליצקי מיפו, בשנת 1956, אודות בני משפחתה מברילה Braila, רומניה.

30 במאי 2007: רבקה אוליצקי באשקלון?

באתר 144 של "בזק", ישנה רק רשומה אחת על שם רבקה אוליצקי. רבקה זו מתגוררת באשקלון.

31 במאי 2007: נמשכים החיפושים אחרי רבקה אוליצקי

רבקה אוליצקי מאשקלון אינה זו שמילאה דפי העד בשנת 1956.

5 ביוני 2007: חברו של שלמה

באתר ההגנה, בדף המוקדש להנצחתוExternal link.png של שלמה, כותב אודותיו חברו הטוב, אהרון סגל, מטבריה, אשר עלה אתו ארצה.

10 ביולי 2007: בית "יד לבנים" טבריה

קריאה חוזרת בדבריו של אהרון סגלExternal link.png (חברו של שלמה) מעלה כי בבית "יד לבנים" בטבריה מצוי תיק הנצחה לשלמה. בשיחה עם אנשי המקום נתבקשו פרטים מן התיק. תשובה מהם תתקבל בקרוב.

15 בפברואר 2009: התעודה נמסרה לבית "יד לבנים" בטבריה

ביקור בבית "יד לבנים" בטבריה הוביל לביקור אצל אהרון סגל, חברו הטוב של שלמה. אהרון סגל סיפר כי לשלמה היה, ככל הנראה, אח, אך השניים לא היו בקשר. הוחלט למסור את התעודה לבית "יד לבנים" בטבריה.

6 באוגוסט 2009: שלמה מונצח בבית "יד לבנים" בטבריה

לאחר פנייה רשמית של חברו, אהרון סגל, ניאותו בבית "יד לבנים" בטבריה להנציח את שלמה אוליצקי בחדר ההנצחה ולאסוף חומר ככל שניתן על סיפור חייו. שלמה יונצח באנדרטת הבנים בעיר, למרות שנקבר בראש פינה.

14 באפריל 2013 (ערב יום הזכרון): משפחתו של שלמה יוצרת קשר

בעקבות חיפוש שמו באינטרנט, מצאה אחייניתו של שלמה את הפוסט ב"משפחתובלוגיה" שסיכם את פרשיית איתור בני משפחותיהם של יקירי צפת הנדונים כאן, וכך נוצר עמה קשר. מסתבר כי אחיו של שלמה עלה ארצה לפני מלחמת העולם השנייה, וכי לאחר קום המדינה עלו ארצה אמו, שתי אחיות ואח נוסף. רבקה אוליצקי אשר אותרה בזמנו היא אחותו הצעירה.

אלכסנדר (אלכס) בולה

נפל במשמר הירדן משלט 243. על פי דף החללExternal link.png באתר "יזכור" של משרד הבטחון, בן שרה ויהודה, יליד 1921 באמסטרדם Amsterdam, הולנד. בשנת 1946 עלה לארץ, לאחר שרבים מבני משפחתו נספו בשואה, התגורר בתל אביב. טמון בבית העלמין בראש פינה. אחד מאחייניו נקרא בשמו.

חקירת אלכס כחלל "נצר אחרון"

כיוון שעלה ארצה בגפו וכיוון שבני משפחתו נספו בשואה, הוגדר אלכס כחלל נצר אחרון. במסגרת פרויקט RelatioNet, חקרו זוג תלמידות תיכון את קורות חייו של אלכסExternal link.png, מתוך מטרה לאתר קרובי משפחתו.

שמו של אלכס אינו מופיע ברשימות 'נצר אחרון' של פרויקט RelatioNet, וגם לא ברשימת 'נצר אחרון' באתר יד ושם. לעומת זאת הוא קיים ברשימת פליטי השואה שנפלו במלחמת העצמאות.

18 במאי 2007: האם זהו אחיינו של אלכסנדר?

BULLA A

Burgemeester Meineszlaan 107/A, 3022BE ROTTERDAM

Phone: 010-4771882

27 במאי 2007: דפי עד אודות בני משפחת Bolle, אמסטרדם

בהיכל השמות של יד ושם, מופיעים דפי עד אחדים אודות בני משפחת Bolle מאמסטרדם Amsterdam, הולנד. הדפים מולאו על ידי האנשים הבאים, כולם קרובי משפחה של המתועדים:

 • אלישבע אורבך-פולק, ממושב רגבה, אשר מילאה הדפים בשנת 1955
 • מרים בולה, מירושלים, אשר מילאה הדפים בשנת 1999
 • שושנה מגדלי, ממכמורת, אשר מילאה את הדפים בשנת 1989
 • מלכה מרקס, ממושב חמד, אשר מילאה הדפים בשנת 1957
 • J. Wurms, מהולנד, אשר מילאה הדפים בשנת 1991

28 במאי 2007: המעידות אינן מכירות את משפחתו של אלכס

בשיחת טלפון עם מרים בולה ושושנה מגדלי, מי שהעידו אודות בני משפחת בולה Bolle מאמסטרדם, נמסר מפיהן כי הן אינן מכירות את משפחתו של אלכס.

3 ביוני 2007: יצירת קשר עם ארגון עולי הולנד

נוצר קשר עם ארגון עולי הולנד. הודעהExternal link.png בדבר חיפוש בני משפחתו של אלכסנדר התפרסמה באתר העולמי של הארגון.

7 ביוני 2007: נסיון לאתר את אלישבע אורבך

אלישבע אורבך העידה אודות בני משפחת בולה מאמסטרדם, הולנד, בשנת 1955 מביתה במושב רגבה. שיחה עם וותיקי המושב, הסתבר כי אלישבע עזבה אותו בשנת 1958, וכל שידעו להיזכר היה שהיא התגוררה לאחר מכן ב"בית אבות"... בתה של אלישבע עברה להתגורר, ככל הנראה, בקיבוץ לוחמי הגטאות (אך שמה ושם משפחתה לאחר הנישואין אינו ידוע).

12 ביוני 2007: שיחה עם אלישבע אורבך

בשיחה עם אלישבע אורבך, מי שהעידה אודות בני משפחת בולה מאמסטרדם, נאמר מפיה כי סיפורו של אלכסנדר נשמע לה מעט מוכר, וכי ייתכן ויש קשר משפחתי ביניהם. אלישבע הבטיחה לבדוק את העניין עם בני משפחתה.

5 ביולי 2007: מידע מפנקס הניצולים ומכרטסת ארולסן

בפנקס הניצולים (כרך ראשון) מופיעים שלושה שמות בני משפחת בולה Bolle מהולנד: אלכסנדר Alexander (יליד 1921), שמעון Simon (יליד 1917), Wijngaard (ילידת 1916). בכרטסת ארולסן נמצא כרטיס אודות שמעון, על פיו כתובתו האחרונה הידועה (נכון ליום עדכון הכרטיס) הינה (כפי שמו]יעה בכרטיס):

O.Z. Voorburgerwal.111

המדובר בכתובת בהולנד:

Oudezijds Voorburgwal 111, Amsterdam

8 ביולי 2007: עץ משפחה ברחבי הרשת

באתרExternal link.png אשר אוסף מידע גנאלוגי על יהדות הולנד, נמצא עץ משפחה המכיל תא משפחתיExternal link.png המורכב, בין היתר, מהורים בשם שרה Sara ולוי Levie וילדים אלכסנדר Alexander ושמעון Simon. ההורים נישאו באמסטרדם בשנת 1913, האב נספה בשואה בשנת 1942. נשלחה הודעה לבעל האתר.

9 ביולי 2007: נוצר קשר!

בשיחת טלפון עם בני משפחת בולה מנתניה (מופעים בספר הטלפונים), התברר כי הם קרובי משפחתו של אלכסנדר. התעודה תימסר לידם בקרוב.


יצחק (רודי) ברל

נפל במשמר הירדן משלט 243. על פי דף החללExternal link.png באתר "יזכור" של משרד הבטחון, בן מיכאל ויוספינה, יליד 1922 ברב Raab, כיום Győr הונגריה. עלה עם רעייתו ארצה בשנת 1946, על גבי האוניה הנרייטה סאלד, ובהמשך התגוררו בקרית חיים. הותיר אחריו אישה ושני ילדים. נקבר בבית העלמין בראש פינה.

21 במאי 2007: האם אלו בניו של יצחק?

בפתח תקוה ישנם שני אחים ששם משפחתם ברל ושם אביהם יצחק, ילידי 1944 (יוסף) ו - 1949 (חיים). יוסף מופיע ב 144.

23 במאי 2007: ואולי אלו בניו של יצחק?

בחיפה רשומים מיכאל ברל (יליד 1946, בן יצחק; יש לשים לב כי מיכאל הוא שם אביו של יצחק) ומרדכי ברל (יליד 1948, בן יצחק וחיה). כדאי לבדוק אם הם (או, לפחות, אחד מהם) בניו של יצחק.

2 ביוני 2007: משפחת ברל עם ילדים בשמות הוריו של יצחק

בעץ משפחהExternal link.png המופיע ברחבי הרשת מופיעה משפחת ברל Berl עם ילדים בשמות: מיכאל וג'וזפין, בדיוק כשמות הוריו של יצחק. צירוף מקרים? נשלחה הודעה, על מנת ליצור קשר עם בני המשפחה.

20 ביוני 2007: שם אשתו של יצחק: חיה

על פי דף החלל של יצחק, הוא ואשתו הגיעו ארצה באניית המעפילים הנרייטה סאלד. במאגר המידע לתולדות ההעפלה, בנתיבי העפלהExternal link.png, מופיעים בני הזוג יצחק (רודי) ברל ורעייתו, חיה.

24 ביוני 2007: פרטי אחיה של חיה

במאגר המידע לתולדות ההעפלה, בנתיבי העפלהExternal link.png, מופיעים פרטיו של מוסר המידע אודות יצחק וחיה - אחיה של חיה. יש לנסות וליצור איתו קשר.

24 ביוני 2007: נוצר קשר!

בעקבות המידע ממאגר "בנתיבי העפלה", נוצר קשר עם גיסו של יצחק, אשר הפנה אל בנו של יצחק. בנו של יצחק עברת את שם משפחתו לארבל. בקרוב תימסר לו התעודה.

יצחק גליק

נפל במלכיה. על פי דף החללExternal link.png באתר "יזכור" של משרד הבטחון, בן ברוך ודבורה, יליד 1930 בבודפסט Budapest, הונגריה. עלה לארץ בשנת 1946, במסגרת "עלית הנוער". נחשב כנעדר.

16 במאי 2007: סתירה בין אתר 'יזכור' לאתר הענף לאיתור נעדרים של צה"ל

כמי שמקום קבורתו לא נודע מקרהו של יצחק מוגדר כ'ארוע בחקירה' על ידי 'הענף לאיתור נעדרים של צה"ל'. ישנה סתירה בין המידע שמוסר הענףExternal link.png אודות אביו של יצחק - יוסי פוגל - ובין המידע באתר "יזכור" שם מוזכרים ברוך ודבורה כהוריו של יצחק. ככל הנראה מדובר בטעות באתר של ה'ענף'. יוסי פוגל אמור להיות אחד הלוחמים לצידו של יצחק או אחד ממפקדיו. נשלחה בקשת תיקון לאתר ה'ענף'.

19 במאי 2007: דף עד מעניין (אחיו של יצחק?)

דף עד בהיכל השמות על שמו של Jeno Glick (יהושע גליק). נולד להוריו ברוך ודבורה בשנת 1920. התגוררו בבודפשט. האם קשור? המעיד הינו אחיו של יהושע, והוא חתם את הדף בשנת 1979 מביתו בירושלים. בשנת 1999 חזר והעיד אודות אחיו (הפעם, עם שנת לידה 1926), בצירוף פרטים מלאים ליצירת קשר.

20 במאי 2007: נוצר קשר!

קשר נוצר עם אברהם, אחיו של יצחק, והתעודה תימסר לידיו בקרוב.

שלמה דוד

נפל במשמר הירדן משלט 243. על פי דף החללExternal link.png באתר "יזכור" של משרד הבטחון, בן יוסף ופפי, יליד 1927 בראדוץ Radutz, רומניה. עלה ארצה עם אחותו בשנת 1944. נקבר בטבריה.

19 במאי 2007: דף עד שמילאה אחותו של שלמה

בהיכל השמות של יד ושם נמצא דף עד אודות אביו של שלמה, יוסף דוד. ממלאת דף העד, אחותו של שלמה, שושנה מנגר, חתמה אותו בשנת 1956 בביתה בחיפה. ייתכן ושלמה מנגר, אשר מופיע באתר 144 כמתגורר בחיפה, הוא בנה של שושנה (האם הוא קרוי על שם אחיה שנפל בקרב?). נתן מנגר מחיפה, המופיע באתר 144, הוא, ככל הנראה, בעלה של שושנה.

20 במאי 2007: נוצר קשר!

קשר נוצר עם אחייניתו של שלמה, והתעודה תועבר אל המשפחה בקרוב.

רבקה (ריבה, רבקה'לה) וייסבורד? וויסברוט?

נפלה בצפת. על פי דף החללExternal link.png באתר "יזכור" של משרד הבטחון, בת יונה ואיידל (עדינה), ילידת 1924 בפולנייץ Połaniec , פולין. עלתה ארצה בשנת 1945 במסגרת עליה ב', כאן מצאה את אחותה, היחידה ממשפחתה שנותרה בחיים. טמונה בבית העלמין בצפת.

לפי אתר 'יזכור' של משרד הבטחון שם משפחתה הוא וויסברוט.

19 במאי 2007: על קבוצת 'אבוקה'External link.png בקיבוץ גבע לה הסתפחה רבקה ב 1945 תוכל להרחיב ט-א.

אחותה רחל פוטרמן נפטרה ב 1990 וקבורה בחיפה. גיסה משה פוטרמן נפטר ב 1985 ונקבר בחיפה.

20 במאי 2007: דפי עד אודות בני משפחתה של רבקה

בהיכל השמות של יד ושם מופיעים דפי עד אודות בני משפחתה של רבקה, ביניהם אודות אביה, יונה, אחיה, מאיר, ואחיה(?), משה. דפי העד מולאו על ידי אחותה, רחל פוטרמן (שכאמור, נפטרה בינתיים), בת דודה של האב בשם רחל גולדברג, שחתמה את דפי העד בביתה בקרית שלום בשנת 1957, וקרובת משפחה בשם חוה זינגר, אשר חתמה את הדפים בביתה בחיפה בשנת 1956. באתר 144, מופיעה משפחת זינגר באותה הכתובת בחיפה, כפי שצינה חוה בדפי העד שלה.


דפי העד מאשרים את היותה של רבקה ילידת פולנייץ. בקשת מידע נשלחה לקבוצת צאצאי העיירה.

20 במאי 2007: תמונתה של רבקה

רבקה וייסברוד מוזכרת פעמים אחדות בספר "תנועת גורדוניה בלודז'". הספר הוצא לאור ב-1998, ולכן אני מניחה שאיזכורה של רבקה משקף שהיתה קרובה אל יוזמי הספר. בתצלום להלן היא יושבת בין היתר ליד לוציה הוכברג, אסתר שילה ואריה טלשיר. נכון ללפני כשנה, ניתן היה לדבר עם שלושתם (יש בידי פרטי התקשרות). עם זאת לא ברור אם ידעו להוסיף פרטים: בספר מתוארת נפילתה בצפת, אך כתוב גם שהיתה שרידה יחידה ממשפחתה.

22 במאי 2007: חבריה של רבקה לא יודעים על קרובי משפחתה

חבריה של רבקה מתנועת גורדוניה - אריה, לוציה ואסתר - אמנם זוכרים את רבקה היטב, אך לא יודעים על קרובי משפחתה.

22 במאי 2007: יצירת קשר עם חוקר הרשום ב - JGFF

באתר JGFF מופיעה חוקרת של משפחת Waisbrodt מן העיירה פולניץ Polaniec, פולין. נשלחה הודעה אליה. תשובת החוקרת הגיעה כעבור כמה שעות, וככל הנראה בקרוב היא תמסור פרטים ליצירת קשר עם קרוביה של רבקה בארץ.

23 במאי 2007: תשובה מן החוקרת מן ה - JGFF

החוקרת הרשומה ב - JGFF מסרה פרטים של קרובי משפחתה של רבקה בארץ, ובפרט שתי אחייניותיה (בנותיה של האחות רחל).

24 במאי 2007: נוצר קשר!

קשר נוצר עם בת דודתה של רבקה, וזו הפנתה אל אחייניתה רבקה. התעודה תימסר לאחיינית בקרוב.

נתן לישינסקי?וישניצקי?

נפל במשמר הירדן משלט 243.

17 במאי 2007: ככל הנראה מדובר בנתן וישניצקי

על פי דף החללExternal link.png באתר "יזכור" של משרד הבטחון, בן אהובה ושמעון, נולד ביום י"ב בתמוז תרפ"ב (8.7.1922) בעיר קילץ, פולין. נפל במשמר הירדן ב ג תמוז תש"ח . ביום ג' בתמוז תש"י (18.6.1950) הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בחיפה. הותיר אחריו אחיות (חיה תל ניר וזהבה ליבהבר), אח (יהודה וישניצקי) והורים.

אמונפטרה בשנת 1973 ואביו בשנת 1978 - שניהם נקברו בחיפה. אחותו, זהבה, נפטרה בשנת 1987 ואחותו, חיה, נפטרה בשנת 1987 - שתיהן נקברו בחולון. אחיו נפטר בשנת 2002 ונקבר בחיפה, גיסתו עדיין בחיים (נכון לנובמבר 2008) [מידע זה התווסף ללא ציון המקור].

18 במאי 2007: נוצר קשר!

היום נוצר קשר עם גיסתו של נתן, ובקרוב תועבר לה התעודה.

דב וולקר

נפל במבצע חירם. על פי דף החללExternal link.png באתר "יזכור" של משרד הבטחון, בן שמואל ומרים, יליד 1924 ביאסלו Jaslo, פולין. עלה ארצה בשנת 1945. טמון בנהריה.

17 במאי 2007: דפי עד אודות הוריו של דב?

בהיכל השמות של יד ושם נמצאים שני דפי עד מעניינים, אודות:

 • מרים וולקר Wolker, רעיתו של שמואל, אשר התגוררה ביאסלו Jaslo, פולין. ממלאת הדף הינה נכדתה של מרים, אשר העידה בשנת 2001 מביתה בירושלים.
 • שלמה וולקר Wolker, בן ברל, אשר היה נשוי והתגורר ביאסלו Jaslo, פולין. ממלאת הדף הינה אחייניתו, אשר העידה בשנת 1956 מביתה בתל אביב.

18 במאי 2007: נוצר קשר!

היום נוצר קשר עם אחייניתו של דב, ובקרוב תועבר לה התעודה.

שמואל מולדבסקי

נפל במלכיה. על פי דף החללExternal link.png באתר "יזכור" של משרד הבטחון, בן יעקב ואיטה, יליד 1916 ברוסיה. עלה ארצה עם משפחתו בשנת 1921. נחשב כנעדר.

17 במאי 2007: איתור אשתו ובנם/בתם

כמי שמקום קבורתו לא נודע מקרהו של שמואל מוגדר כ'ארוע בחקירה'External link.png על ידי 'הענף לאיתור נעדרים של צה"ל'.

אמו? נפטרה ב 1966 וקבורה בחיפה. אביו? נפטר ב 1947 ונקבר בחיפה.

היה מורה ב'ריאלי'External link.png בחיפה ובעל משפחה במותו.

26 במאי 2007: שירות בצי הבריטי

על פי דף החללExternal link.png באתר "יזכור" של משרד הבטחון הוא שירת 3 שנים בצי הבריטי. צבי אבידרורExternal link.png יוצר קשר עם לוחמי הצי. כדאי לבדוק אם יצר קשר עם המשפחה.

29 במאי 2007: שמואל היה בעל משפחה

בדף החלל של שמואל באתר "יזכור", מצוין בפירוש כי היה בעל משפחה. האם פירוש הדבר שהיו לו גם ילדים? באתר 144, מופיע רק אדם אחד בארץ בשם שמואל מולדבסקי. האם זהו נכדו/קרוב-משפחה הקרוי על שמו?

30 במאי 2007: אנשי הריאלי והצי לא יודעים

בשיחה עם בית הספר הריאלי בחיפה, עולה כי אינם יודעים דבר על משפחתו של שמואל. שיחה עם צבי אבידרור העלתה כי עד כה לא קיבל פנייה בנושא.

זה נכון שאין לו בן אבל שמואל התחתן עם אישה 10 חודשים לפני שנפל ולאישה הזאת היו שני ילדים בן ובת היום האישה גרה אצל הבן בבני ברק [מידע זה התווסף ללא ציון המקור].

4 ביוני 2007: לא על שם החלל

בשיחה עם שמואל מולדבסקי, היחיד הנושא שם זה המופיע באתר 144, הסתבר כי אין לו קשר למשפחה.

9 ביולי 2007: שיחה עם אנשי חברה קדישא חיפה

על פי הידוע כבר, שני הוריו של שמואל, אסתר איטה ויעקב, קבורים בבית העלמין בחיפה. בשיחה עם אנשי חברה קדישא חיפה, ניתנו שמות שני אחים של שמואל וכתובתם, כפי שהיו רשומים בפנקס הפטירות משנת 1966 (אז נפטרה אמם).

9 ביולי 2007: נוצר קשר (עם בן 100)!

שיחת טלפון מרגשת נערכה עם אחיו של שמואל, אשר יחגוג בעוד חודשיים את יום הולדתו המאה!!! בקרוב, תימסר לידיו התעודה.

חנן עבדו

נפל בדרך לצפת.

18 במאי 2007: עבדו צ"ל עבדן

כנראה חנן עבדן Candle.png. על פי דף החלל באתר "יזכור" של משרד הבטחון, בן חוה ומרדכי, יליד 1926 בחיפה.

27 במאי 2007: פטירת הוריו?

בבית העלמין בחיפה טמונים מרדכי עבדן (נפטר 1981; שם אביו: בן-ציון) וחיה עבדן (נפטרה 1957; שם אביה: חיים). ייתכן ואלו הם הוריו של חנן.

29 במאי 2007: אחיו של חנן

אחיו של חנן - ייתכן ושמו יעקב - הוסיף הערה לזכרו בדף החללExternal link.png של חנן באתר ההגנה.

4 ביוני 2007: נסיון ליצירת קשר עם אנשי אתר ההגנה

טרם נמצא האדם האחראי לאתר של ארגון ההגנה.

8 ביוני 2007: נוצר קשר!

בעקבות מידע נוסף שהתקבל אודות אחיו של חנן, נוצר קשר עם בן האח, והתעודה תימסר לידיו בקרוב.

שלמה (שלוימ'לה) פוליקמן

נפל בדרך לצפת. על פי דף החללExternal link.png באתר "יזכור" של משרד הבטחון, בן אברהם-אבא ומלכה-עמליה, יליד 1924 בפודולאילויה Podu Iloaiei, רומניה. עלה ארצה בשנת 1939. טמון בחיפה.

17 במאי 2007: מציאת אתר המשפחה

שמו מופיע בדף הבית של האתר המשפחתיExternal link.png, הכולל אילן יוחסין, ובמרכז הדף שמות חללי המשפחה.

17 במאי 2007: נוצר קשר עם בעלי האתר

קשר נוצר עם בעלי האתר, והם יפנו בקרוב אל קרוב משפחתו (אחיינו?) של שלמה.

18 במאי 2007: נוצר קשר!

היום נוצר קשר עם אחיו של שלמה, ובקרוב תועבר לו התעודה.

זליג וולף (סלי) פולקובסקי

נפל במשמר הירדן משלט 243. על פי דף החללExternal link.png באתר "יזכור" של משרד הבטחון, בן שמואל ומינדל, יליד 1923 בברלין Berlin, גרמניה. עלה ארצה בשנת 1939. אחיו ניצול השואה עבר להתגורר בארצות הברית. טמון בראש פינה.

20 במאי 2007: שליחת הודעה לפולקובסקים בארצות הברית

חיפוש בGoogleExternal link.png מעלה כי השם Polkowsy אינו נפוץ כיום בארצות הברית. חיפוש נוסף בVeromiExternal link.png מאושש זאת. נשלחה הודעה לשלושה אנשים הנושאים שם זה: Darren, Matthew, Bruce.

14 ביוני 2007: דפי עד של קרובי משפחה?

בהיכל השמות של יד ושם, ישנו רישום (לא דף עד) אודות מינדל פולקובסקי Polkowski לבית ברון Baron, אשר נולדה בשנת 1885 בגורה קלוואריה Gora Kalwaria, פולין, והתגוררה בזמן מלחמת העולם השנייה בברלין Berlin, גרמניה. ייתכן כי זוהי אמו של זליג, עליו נכתב כי הוא נולד בברלין להורים יוצאי פולין.

חיפוש אחר בני משפחת בראון מאותה העיירה בפולין, מעלה שלושה דפי עד המתעדים אותו אדם, יצחק בראון, בן אליעזר ושרה. את שלושת הדפים מילא - בשנים 1955, 1987, 1995 - בנו של יצחק, מנדל, אשר מתגורר ברמת גן.

17 ביוני 2007: אין קשר לממלא דפי העד

בשיחה עם ממלא דפי העד, מנדל בראון, עולה כי ככל הנראה אין קשר בין משפחתו לבין משפחתה של מינדל.

24 ביוני 2007: איתור שם אחיו של סלי?

מסניף יד ושם בגבעתיים, נמסר מידע מכרטסת ארולסן אודות אדם בשם עמנואל פולקובסקי Emanuel Polkowski. על פי כרטיס אחד, היה עמנואל יליד 1921 מברלין, ושרד את המחנות זאקסנהאוזן ואושוויץ. על פי כרטיס אחר, היגר לארצות הברית, בתאריך 19 בינואר 1947, על סיפון האניה John Ericson, אשר יצאה מנמל Le Havre.

אניה בשם John Ericsson עגנה בנמל אליס איילנד בתאריך 29 בינואר 1947. ברשימת הנוסעים שלה מופיע עמנואל הנ"ל, בן 25, ביחד עם רעייתו, פלה Fella, בת 21. בעמודה המתעדת את היעד אליו מגיעים בני הזוג, מצוין שמו של חבר: M. Trachenberg, הגר בכתובת: 318 West 100th st., New York, ובנוסף ישנה הערה בכתב יד המתייחס ל - HIAS. בעמודה המציינת קרוב משפחה בארץ המוצא, מוזכר Polkowski (ללא שם פרטי או אות ראשונה של שם פרטי), המתגורר ב - 10 Passage K[u?]nner, Paris.

14 ביולי 2007: רישומי התאזרחות של אחיו של סלי

Emanuel Polkowski מופיע באינדקס רישומי ההתאזרחות באזור הדרומי של העיר ניו-יורק New York, וזאת על פי חיפוש באתר החברה לגנאלוגיה איטלקיתExternal link.png. המסמכים הם משנת 1952. הזמנת מסמכי ההתאזרחות באמצעות אתר Lineages.comExternal link.png.

1 ביולי 2008: נמצאו אחייניו של סלי!

בסיועה של המחלקה לקשרי ציבור בשגרירות ישראל בוושינגטון Wasington DC, אותרו בתוך שעות ספורות שני אחייניו של סלי, האחד מתגורר במדינת ניו-ג'רזי, השני בקליפורניה. אנשי השגרירות פנו לארגון HIAS, אשר מסר להם מיד את המידע המצוי בארכיונם. בקרוב תימסרנה התעודות לשני האחיינים.

חיים פלקוביץ

נפל במשמר הירדן משלט 243. על פי דף החללExternal link.png באתר "יזכור" של משרד הבטחון, בן לוי-יצחק (שו"ב) ובתיה-פייגה, יליד 1923 בסטורוז'ינץ Storojinet, אוקראינה (בעבר בחבל בוקובינה). עלה ארצה בשנת 1944. טמון בראש פינה.

22 במאי 2007: אתר לעיירה ודף עד

 1. יש אתר לעיירהExternal link.png, נשלח דואל לבעל האתר.
 2. בהיכל השמות של יד ושם, ישנו דף עד אודות פלקוביץ יפה מאותה העיירה. העדות ניתנה בשנת 1999, על ידי בן אחותה, משה לנדסקרונר מחיפה. משה עדיין מופיע בספר הטלפונים באותה הכתובת.

23 במאי 2007: תשובה לדואל מבעל אתר העיירה

מומלץ להתקשר למר ראובן פרבר. מספר הטלפון שלו מופיע באתר העיירהExternal link.png במדור Storojinet association.

26 במאי 2007: אֶחיו של חיים

במהלך שיחה עם מר ראובן פרבר, התברר כי הוא היה חברו של חיים. פרבר סיפר כי לחיים היו שני אחים בארץ: מאיר, אשר התגורר בחיפה, והיה בעל אטליז, וזולטן. הוא אינו יודע מה עלה בגורלם.

31 במאי 2007: נוצר קשר!

בעקבות מידע שהתקבל אודות אחיינו של חיים, נוצר קשר עם משפחתו. התעודה תימסר לידיהם בקרוב.

אברהם (ג'ורי) פישר

נפל במשמר הירדן משלט 243. על פי דף החללExternal link.png באתר "יזכור" של משרד הבטחון, בן אמיל (מנחם) וחיה-רחל, יליד 1929 בצ'ונגרד, הונגריה. עלה ארצה בשנת 1946. טמון בראש פינה.

26 מאי 2007: שם העיירה ודפי עד

שם העיירה הוא: Csongrad. בהיכל השמות ישנם דפי עד על שם בני משפחת פישר מהעיירה הזאת, ביניהם:

 • אברהם, בן יעקב ורחל, יליד 1919
 • רחל (אמו של אברהם הנ"ל), בת אברהם ודבורה, ילידת 1900
 • יעקב (אביו של אברהם הנ"ל), יליד 1896 (לא מצוינים שמות הוריו)

מוסר העדות הוא אחיה של רחל, אליקים פינקלשטיין, מרחוב העבודה 6, בני ברק, אשר העיד בשנת 1957. כיום, יש בבני ברק רחוב תורה ועבודה. במס' 12 ברחוב זה, מתגוררת משפחת פינקלשטיין.

4 ביוני 2007: קשר למשפחת פינקלשטיין

בשיחה עם בנו של מוסר דף העד אליקים פיקנלשטיין, נמסר מפיו כי הפרטים אודות אברהם נשמעים לו מוכרים. הוא ינסה לברר זאת עם בני משפחתו.

5 ביולי 2007: חוקר משפחת פישר מסנטש Szentes

על פי דף החלל באתר "יזכור" של משרד הבטחון, למד אברהם בבית הספר היסודי בעיירה סנטש Szentes, הוגנריה. בבבה מציעא רשום חוקר משפחת Fischer מעיירה זו (כמו גם משפחות רבות מאותה העיירה). העדכון האחרון של המידע שלו הינו משנת 1998. נשלחה אליו הודעת דוא"ל.

15 בפברואר 2009: משפחת פינקלשטיין מקבלת התעודה

בחזרה לבני משפחת פינקלשטיין, קרובי משפחתו של פישר. בעקבות שיחה עמם וסקירתם את בני המשפחה החיים - הוחלט למסור להם את התעודה.

דב (דובה' דובל'ה) פרמנט? פרמט?

נפל במלכיה. על פי דף החללExternal link.pngבאתר "יזכור" של משרד הבטחון, בן בלה ויצחק, נולד ביום כ"ג בשבט תרצ"א (10.2.1931) בחיפה. נחשב כנעדר.

על פי אתר "יזכור" ואתר ה'ענף לאיתור נעדרים של צה"ל' שם משפחתו של דב הוא פרמט ולא פרמנט.

17 במאי 2007: איתור אחיו(?) ואחייניו(?) של דב

כמי שמקום קבורתו לא נודע מקרהו של דב מוגדר כ 'ארוע בחקירה'External link.png על ידי 'הענף לאיתור נעדרים של צה"ל'.

בלה פרמט, אמו? של דב, נפטרה ב 1986 וקבורה בחיפה. ליפא פרמט בן יצחק, אחיו? של דב, יליד 1921 רשום כתושב חיפה ומספר הטלפון שלו מופיע ב 144. לחילופין לליפא שני בנים, אברהם בקריית מוצקין מופיע ב 144 ויהודה בקריית שמונה.

18 במאי 2007: נוצר קשר!

היום נוצר קשר עם בני משפחתו של דב, ובקרוב תועבר להם התעודה.

חיים צפניה

נפל במשמר הירדן משלט 243. על פי דף החללExternal link.png באתר "יזכור" של משרד הבטחון, בן שלמה ונג'לה, ילדי 1930 בדמשק Damascus, סוריה. הגיע ארצה בשנת 1945, עם אחותו. התגורר באשדות יעקב, ולאחר מכן עבר אל דודתו בחיפה. טמון בראש פינה.

13 באוקטובר 2007: הקשר הסורי

בשיחה עם כמה מוותיקי אשדות יעקב, הפנו אלו האחרונים להתאחדות יוצאי דמשק, שם יש אנשים העשויים לסייע באיתור בני משפחתו של חיים.

14 באוקטובר 2007: קרוב משפחה של חיים בארצות הברית

בשיחה עם מזכיר התאחדות עולי דמשק, נמסרו פרטים אודות קרוב משפחה (ככל הנראה, בן-דוד) של חיים, המתגורר בניו-יורק, ארצות הברית. למרבה הצער, הטלפון שניתן אינו מחובר...

4 באוגוסט 2008: נמצא בנו של הקרוב מניו-יורק

במסגרת מבצע "רענון" החיפושים - בתיווך אנשי השגרירות הישראלית בוושינגטון הבירה, ארצות הברית, ובסיוע אנשי HIAS - אותרו אותו קרוב משפחה של חיים, עליו נמסר לפני כעשרה חודשים, ובנו. האב, בן 71, מדבר רק ערבית; הבן נושא שם משפחה שונה מזה של האב.

5 באוגוסט 2008: נמצאו שתי אחיותיו של חיים

בשיחה חוזרת עם מזכיר התאחדות עולי דמשק, "נזכר" זה האחרון בפרטים אודות בני משפחתו של חיים. בנוסף לאחות אשר הוזכרה בביוגרפיה הקצרה של חיים, מסתבר כי אחות נוספת עלתה עם בנה מסוריה לפני 13 שנים בלבד! שתיהן חיות, זוכרות את חיים, וקצת מופתעות מתשומת הלב הפתאומית...

17 באוגוסט 2008: התעודה של חיים צפניה נמסרה לאחיותיו

מרדכי (מוטלה) קאופמן

נפל בדרך לצפת. על פי דף החללExternal link.png באתר "יזכור" של משרד הבטחון, בן בנימין וחנה, יליד 1925 בצ'כוסלובקיה(?). עלה ארצה בשנת 1947. טמון בחיפה.

26 מאי 2007: המקצוע: שען

על פי דף החלל, היה מרדכי שען. כיוונים אפשריים להמשך החיפושים:

 1. בהיכל השמות ישנו דף עד אודות נתן קאופמן, בן בנימין וח[נ/י]ה, מן העיירה פריילי Preili, לטביה. אמנם לא מצ'כוסלובקיה, אבל גם הוא היה שען. מוסר העדות הוא בן-דודו, אלכסנדר גרמן מתל אביב.
 2. הודעה של "קשת"External link.png מספרת על סבה, אברהם קאופמן, שען, מצ'כוסלובקיה.
 3. כנראה משפחה שמקצועם שענות. בחיפה יש בית עסק תכשיטי קאופמן , ברחוב הנביאים 13.

14 באפריל 2008: אחיו של מרדכי באוסטרליה?

בשיחה עם אדם אשר הכיר את מרדכי, סיפר זה האחרון כי למרדכי קאופמן היו שני אחים. המשפחה התגוררה באחת משני הכפרים: "סקלה דולי", "אוקלס לפינה" (טרם אותרו כפרים אלו, ולכן אין עדיין שם מדויק). שני האחים נולדו בין שנות העשרה המאוחרות לשנות השלושים המוקדמות של המאה העשרים, וככל הנראה היגרו לאוסטרליה (אולי התגוררו במלבורן Melbourne). לפחות לאחד האחים היו שתי בנות, אשר ביקרו בזמנו בישראל.

21 בפברואר 2009: סיוע מקומי בחיפוש באוסטרליה

בסיוע קולגה מן האגודה לגנאלוגיה יהודית של אוסטרליה (ויקטוריה), נשלחת הודעה לרשימת התפוצה של האגודה.

22 בפברואר 2009: נמצא אחיו של מרדכי

עולם קטן: קולגה מקומי של הקולגה האוסטרלית מגיב להודעה שנשלחה לרשימת התפוצה, ומסתבר כי הוא חבר טוב של אחיו של מרדכי! הנ"ל היה השושבין בחתונתו של האח, אשר מתגורר עם היום בסביבות מלבורן. בקרוב תתקיים שיחת טלפון עם האח הנרגש.

23 בפברואר 2009: גם האח השני בתמונה

גם אחיו השני של מרדכי חי וקיים ומתגורר בסביבות מלבורן. גם איתו תתקיים שיחת טלפון בקרוב.

אליעזר (אלי, ליאו) רוקח

נפל במשמר הירדן משלט 243. על פי דף החללExternal link.png באתר "יזכור" של משרד הבטחון, בן יצחק וזלמה, יליד 1924 בברנו Berno, צ'כיה. עלה ארצה בשנת 1946. טמון בראש פינה.

16 במאי 2007: דפי עד אודות הוריו של אליעזר?

בהיכל השמות של יד ושם נמצאים דפי עד מעניינים, אודות איגנץ וסלמה רוקח מברנו Brno. שניים מהדפים מולאו על ידי הבת מחיפה בשנת 1992, דף נוסף מולא על ידי בן אחותו של איגנץ מניו-יורק בשנת 1987 (העדות נחתמה בירושלים). שם אביו של איגנץ, על פי דפי העד: אליעזר.

17 במאי 2007: יצירת קשר עם קרובי משפחתו של אליעזר בארה"ב

נוצר קשר עם בן דוד מוזח של אליעזר בארה"ב. הוא יעביר בקרוב את פרטיהם של קרוביו של אליעזר בארץ, ובהם אולי אחותו.

20 במאי 2007: עדכון לגבי כתובתה של אחותו של אליעזר

מידע שהגיע מהיחידה להנצחת החייל מציין את כתובתה של הבת, סטלה, בתל אביב, אך עם מספר טלפון שאינו מחובר כיום. מספר טלפון מעודכן מופיע באתר 144.

21 במאי 2007: פרטים מבני המשפחה בארצות הברית

בני המשפחה של אריה רון ז"ל (אשר העיד אודות בני משפחתו של אליעזר) עדכנו כי אחותו, סטלה, נפטרה לפני כחודשיים, והפנו לאחייניתו של אליעזר.

22 במאי 2007: נוצר קשר!

קשר נוצר עם אחייניתו של אליעזר, והתעודה תימסר אליה בקרוב.

יהודה שמואלביץ? שמולביץ?

נפל במשמר הירדן משלט 243. על פי דף החללExternal link.png באתר "יזכור" של משרד הבטחון, בן שלמה (פנחס) והינדה, יליד 1929 ביאסי Iasi, רומניה. עלה ארצה בשנת 1946 והיה בחברת נוער בקיבוץ ניר עם. אמו התגוררה בפתח תקוה. טמון בראש פינה.

לפי אתר יזכור של משרד הבטחון שם משפחתו שמולביץ ולא שמואלביץ.

19 במאי 2007: דפי עד אודות אביו של יהודה

בהיכל השמות של יד ושם נמצאים שני דפי עד אודות שלמה שמולביץ מיאסי Iasi, רומניה, אביו של יהודה. האחד, נחתם על ידי אמו של יהודה, בביתה בפתח תקוה, ככל הנראה בשנות החמישים של המאה העשרים (על הדף אין תאריך, אך צורתו מתאימה לתקופה ההיא). השני, נחתם בשנת 1988 על ידי נכדו (בנו של בתו), פנחס ששון, מפתח תקוה.

20 במאי 2007: נוצר קשר!

קשר נוצר עם אחיינו של יהודה, והתעודה תועבר אל בני המשפחה בקרוב.

איתמר (מרק) שמואלי

נפל במשמר הירדן משלט 243. על פי דף החללExternal link.png באתר "יזכור" של משרד הבטחון, בן צבי ובלה, יליד 1926 בירושלים. טמון בראש פינה.

26 מאי 2007: בן משפחה ע"ש הנופל?

בספר הטלפונים יש איתמר שמואלי בראשון לציון. אולי לא מקריות.

29 במאי 2007: איתמר למד בבית ספר "תל חי" בחיפה

מחיפוש בגוגלExternal link.png עולה כי איתמר למד בבית הספר "תל חי" בחיפה, וכי הוא מופיע ברשימת הנופלים של בוגרי בית הספר.

30 במאי 2007: לא ע"ש הנופל...

איתמר שמואלי מראשון לציון אינו קשור לחלל איתמר שמואלי ז"ל.

26 ביוני 2007: מתוך הספר "חברינו שנפלו" (לוין, 1951)

הספר חברינו שנפלו: יד לנופלים במלחמת השחרור מבין העובדים ובני עובדים בחברת החשמל לארץ ישראל חיפה ומחוז הצפון יצא לאור בשנת 1951 על ידי ועד עובדי חברת החשמל, חיפה והצפון, ונערך על ידי ידידיה לוין. איתמר (כמו גם אביו) היה עובדי חברת חשמל.

בעמוד 227 בספר, מופיע:

נולד בט' כסלו תרפ"ו (26 בנובמבר 1925) בירושלים להוריו צבי ובלה, מאנשי העליה השלישית. אביו מעובדיה הותיקים של חברת החשמל לא"י. מריק למד בבית הספר העממי גאולה שבחיפה, ואחרי שסיים את חוק לימודיו בבית הספר המקצועי שע"י הטכניון הלך להכשרה בעין גב... נפל על משלט 243 בחזית משמר הירדן ביום ג' בתמוז תש"ח (10 ביולי 1948). בן 22 היה במותו. הובא לבית העלמין הצבאי בראש פינה.

שיחה עם אנשי ארכיון חברת החשמל לא הובילה (עדיין) לגילויו של מידע חדש.

10 ביולי 2007: בית ספר "תל חי", חיפה

כאמור לעיל, איתמר היה תלמיד בית הספר "תל חי" בחיפה, והוא אף מופיע בפינת ההנצחה הוירטואלית באתר בית הספרExternal link.png. בשיחה עם אנשי בית הספר נאמר כי ליד ציון שמו ברישומי הנופלים בבית הספר, נרשם "אין שארים".

באתר "ההגנה", מופיע קטע לזכרו של איתמר, המזכיר שני חברים נוספים שלו: שמואל אונגר ודב רייניס, גם הם תלמידי בית הספר "תל חי". בבית הספר מצויה כתובת משפחתו של דב.

9 במאי 2008: אחיינו של איתמר יוצר קשר!

בעקבות חיפושו באינטרנט אחר אזכורים של דודו, הגיע אחיינו של איתמר שמואלי (אשר קרוי על שמו) להודעה בפורום שורשים משפחתיים, ובעקבותה - יצר קשר. מסתבר שאמו של איתמר שינתה את שם משפחתה, לאחר נפילתו, לאיתמרי, אחותו היחידה נישאה והחליפה את שם משפחתה, ולכן לא היה זכר מאז לשם משפחתו בקרב קרוביו. התעודה תועבר אליו בקרוב.