בית התפוצות

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מוזיאון בית התפוצות ע"ש נחום גולדמן מספר את סיפורו של העם היהודי, מאז גלותו מארץ ישראל ועד ימינו. בנוסף, מתחזק המוזיאון מרכזים ומאגרי מידע חשובים, המספרים את תולדותיו של העם היהודי בתמונות, בקול, בוידאו ובעזרת תכנים שונים.

רקע

Beth hatefutzot.jpg

את הרעיון לייסד את מוזיאון בית התפוצות, אשר ישמש כפי שמעיד שמו - בית לתפוצות - העלה לראשונה ד"ר נחום גולדמן, מייסדו ונשיאו של הקונגרס היהודי העולמי, בשלהי שנות החמישים של המאה העשרים. כיום, נקרא המוזיאון - אשר נפתח בחודש מאי 1978 - על שמו של גולדמן. תצוגת הקבע במקום מציגה את סיפורו של העם היהודי על פי נושאים, וזו בהמשך להצעתו של אבא קובנר. הנושאים מוכתרים כשערים:

  • שער המשפחה מציג את המכנה המשותף באורח החיים של יהודים באשר הם
  • שער הקהילה מציג את מבנה הקהילה היהודית האוטונומית בתפוצות
  • שער האמונה מציג דגמים מוקטנים של בתי כנסת ממרכזים יהודיים שונים בעולם
  • שער היצירה מציג את דיוקן המחשבה והיצירה היהודית
  • שער הקיום מציג את יחסי הגומלין של היהודים עם סביבתם
  • שער השיבה מציג את כיסופי היהודים לארץ ישראל, עד ליסוד התנועה הציונית

מאגרי מידע בעלי חשיבות גנאלוגית

כאמור, במוזיאון נמצאים מרכזים ומאגרי מידע בעלי חשיבות גנאלוגית רבה, המתייחסים לחיי היהודים בתפוצות. להלן סקירה קצרה אודותם.

אוסף עצי המשפחה

המרכז לגנאלוגיה יהודית על שם דגלאס א. גולדמן הוקם בתחילת שנות השמונים של המאה העשרים, ויש בו כיום למעלה משני מיליון שמות, מסודרים בעצי משפחה ממוחשבים (המספר ממשיך לגדול ככל שאנשים נוספים מצרפים את עצי המשפחה שלהם למאגר). הסכמי שיתוף פעולה בין המרכז לבין ארגון IAJGS ואתר JewishGen אמורים להביא לכך שמידע המתפרסם באחד מן המקומות - יתפרסם גם בשניים האחרים. עם זאת, המאגר חופף רק בחלקו למאגרים הדומים המצויים ב - FTJP ובידי IAJGS, וזאת כיוון שלא כל האנשים התורמים מידע משפחתי למוזיאון מעוניינים לפרסמו גם באינטרנט ובמקומות אחרים שאינם מזוהים עם מדינת ישראל.

העתקי המיקרופילמים של ה - LDS

בנוסף לעצי המשפחה, מחזיק המרכז גם אוסף מיקרופילמים אשר נמסר למוזיאון ע"י פרופ' יצחק הלברכט. הסרטים באוסף זה הם העתקים של המיקרופילמים אשר צולמו על ידי LDS מתוך הפנקסים המקוריים של רישום האוכלוסין בפולין. אוסף זה, בן כאלף סרטים, הינו רק חלק קטן מן האוסף המלא, אך אם תימצא ב-JRI-Poland רשומה הנמצאת במיקרופילם הקיים בבית התפוצות - תהיה זו הדרך הזולה והמהירה ביותר לקבל את המסמך.

מאגר שמות המשפחה

מאגר זה, אשר המידע האצור בו החל להיאסף בראשית שנות השמונים של המאה העשרים, עוסק במתן הסברים לשמות משפחה יהודיים ותיאור מקורם. במאגר יש כ - 16,000 ערכים, והם מכסים כ - 20,000 שמות (זאת כיוון שלשם מסוים ייתכנו כמה ווריאנטים). ההסברים אודות השמות מבוססים על מספר מקורות, ובכל מקרה כל הסבר מוכח לפחות על פי שני מקורות לפני שהוא מתפרסם כנכון.

מאגר הקהילות היהודיות

מטרת מאגר הקהילות היהודיות - לתעד את החיים בקהילות יהודיות קיימות ובכאלו שאינן קיימות עוד, למען הדורות הבאים. במאגר תקצירים היסטוריים על קהילות יהודיות ביישובים ספציפיים (לא במדינות שלמות), ובו מתועדות מעל 3,500 קהילות יהודיות ברחבי העולם.

המרכז למוסיקה יהודית על שם פהר

המרכז למוזיקה יהודית על שם פהר נוסד בשנת 1982, והוא עוסק בשימור, הקלטה והפצה של מוסיקה יהודית, עבור מבקרי המוזיאון והקהל הרחב. המרכז מכיל אוסף של יותר מ - 6,000 קטעי מוסיקה יהודית (שירים, לחנים, תפילות, יצירות), כ - 2,000 פריטי מידע על מוסיקאים ומשוררים יהודיים (בעברית ובאנגלית) וכ - 2,500 קטעי טקסט הקשורים למוסיקה יהודית.

המרכז לתיעוד חזותי על שם ברנרד ה. ומרים אוסטר

באוסף התצלומים אשר במרכז לתיעוד חזותי על שם ברנרד ה. ומרים אוסטר, מצויות תמונות של אנשים, מקומות ואירועים, אשר נאספו במהלך השנים, כולל כאלו שנתקבלו מאנשים פרטיים. מטרת האוסף - להראות את חייהם של היהודים במקום התרחשותם, ולהתרכז באנשים ה"רגילים" ובמשפחות. בנוסף, ישנו במרכז אוסף עשיר של סרטים, בהם ניתן לצפות במקום. באוסף יש גם מעט מסמכים וכתובות, אך אלו הם בבחינת היוצא מן הכלל המעיד על הכלל.

קישורים חיצוניים