בן דוד מדרגה כלשהי מוזח

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קשר משפחתי בין אדם לרעהו, המציין כי לשניים אב קדמון משותף אך במרחק דורות שונה, כלומר מספר הדורות המפריד בין שני האנשים לאב הקדמון המשותף אינו זהה. חישוב הקירבה הוא על פי המרחק לאב הקדמון המשותף הקרוב ביותר, כלומר זה שמספר הדורות המפריד בינו לבין שני האנשים הנדונים הוא הקטן ביותר עבור כל אחד מהם. מונח זה מרחיב את המונח בן דוד מדרגה כלשהי, וזה האחרון הוא בעצם בן דוד מדרגה כלשהי מוזח אפס פעמים. המונח מוזח הינו תרגום של removed, ובמקור: בן דוד מדרגה שלישית מוזח פעמיים הוא: third cousin twice removed.

לצורך חישוב ההזחה, עלינו לחשב את מספר הדורות המפריד בין כל אחד מן האנשים הנדונים ובין האב הקדמון המשותף הקרוב ביותר. נכנה שני מרחקים אלו: X ו - Y. אזי:

  1. הקטן מבין השניים - X או Y - מגדיר את רמת הקירבה, בהתאם להגדרתה עבור בני דודים
  2. ההפרש (בערך מוחלט) בין X ל - Y מהווה את רמת ההזחה

ובאופן כללי, הם בני דודים מדרגה X מוזחים |Y-X| פעמים.

כך, למשל, אם האב הקדמון המשותף הקרוב ביותר לשני האנשים הוא סבא רבא (X=3) של אחד מהם וסבא של סבא של השני (Y=4), אזי שני האנשים הם בני דודים מדרגה שנייה מוזחים פעם אחת.


תרשים לדוגמא

להלן תרשים צאצאים של יעל וטוביה טובין.

ManyCousinRelations.jpg

יעל וטוביה טובין הם האבות הקדמונים המשותפים הקרובים ביותר של אברהם שימימי ושל יצחק אברהמי. הם הסבים של אברהם (X=2) והסבים של הסבא של יצחק (Y=4). לכן, אברהם ויצחק הם בני דודים (מדרגה ראשונה) מוזחים פעמיים.

לקריאה נוספת