בנימין מרדכי נבון

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בנימין מרדכי נבון נולד בירושלים בשנת תקמ"ח (1788), לאביו הרב אפרים נבון ולאמו אלישבע לבית מונדובי, וכבן למשפחת רבני נבון.

שני אחיו היו הרבנים יונה סעדיה נבון, וחנון נבון.

מנישואיו הראשונים היו לו בנים שמתו בצעירותם, דבר שדיכא אותו כל ימיו (על כך כתב בספרו "בני בנימין- וקרב איש"[1]). יורשו היחיד היה יונה סעדיה המכונה "מורנו נבון".

הרב בנימין מרדכי נבון נישא בשנית לאמו של היש"א ברכה. הנישואין התקיימו ארבע שנים לאחר פטירת אליעזר ירוחם, אביו של היש"א ברכה. בנימין מרדכי טיפל ביש"א ברכה ולימד אותו כאילו היה בנו. הוא דאג לכל מחסורו במשך 25 שנים, גם לאחר שהיש"א ברכה נשא אישה והוליד ילדים - על מנת שילמד תורה.

בשנת התרי"ד (1854) התבקש על-ידי רבני ירושלים לכהן כרב ראשי, אבל הוא סרב בתוקף, לדעת בני דורו הוא סרב בגלל ענותנותו, צניעותו וחסידותו. היה ראב"ד של ירושלים במשך שנים רבות, וכן רבה של ישיבת המקובלים "בית אל".

בנוסף ניהל וקיים כמה ישיבות - ביניהן בית אהרון, חסד לאברהם, ובניין שלמה - ומזה התקיים. כמו כן פירנס בביתו שני יתומים ושלוש אלמנות.

רבי בנימין מרדכי כהן נפטר בירושלים ב-ה' טבת תרי"ב (28.12.1851). הוא נטמן בהר הזיתים בחלקת הרבנים, למרגלות חלקת אלישר, כשלצידו נקבר מאוחר יותר בנו החורג - היש"א ברכה. ראו "חלקת מחוקק", לר' אריה לייב בריסק -שורה י"ג-קבר נ"ה.

ספרו - בני בנימין וקרב איש, הוצא לאור על ידי בנו החורג - היש"א ברכה, בירושלים תרמ"א (1881), שהוסיף בו מחידושיו וקראם - קרב איש. מגאון, יהודי המזרח - ב', עמ' - 450-1, ועוד.

רשימת מקורות

  • מגאון, יהודי המזרח - ב', עמ' - 450-451.
  • מיערי, שלוחי א"י, עמ' - 183, 736, 856, 886.

הערות שוליים

  1. נכלל בתקליטור "אוצר החכמה".