בני הספל: אירוח בפורום שורשים משפחתיים

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


בני הספל
Tau.jpg
נושא האירוח שימור חומר ארכיוני בתנאים ביתיים
מועד האירוח 13 בינואר 2003
אודות המתארח ארכיונאי אוניברסיטת תל אביב, מתמחה בשימור חומר ארכיוני בתנאים ביתיים.
קישור לשרשור האירוח לחץ


להלן סיכום האירוח, אשר מבוסס על השאלות שהופנו למתארח ולתשובות שהתקבלו. השאלות והתשובות נערכו, על מנת להתאימן לאופי המיזם ויקיגניההקדמה: סוגי חומרים לשימור

כשאנו מדברים על מסמכים, תעודות וכדו', אנחנו מתכוונים לכמה סוגים עיקריים:

 • נייר
 • תצלומים, פילמים וכו'
 • תעודות קלף
 • מדיה מגנטית – סרטי טייפ
 • מדיה דיגיטלית – תקליטונים ותקליטורים למיניהם

באופן כללי, ניתן לומר שנייר, תצלומים שחר-לבן, פילם שחור-לבן, מיקרופילמים ותעודות קלף, הם בעלי "אורך חיים ארכיוני" ובתנאי שישתמרו בתנאים המתאימים.

כשאני אומר נייר מכיל חומצה או נטול חומצה, אני מתכוון למה שקרוי בלשון הלא מקצועית, מכיל עץ ונטול עץ. הכוונה בעצם לחומר הנקרא ליגנין הנמצא בתוך העץ. זה החומר שגורם להצהבה או התפוררות. בתהליך ייצור הנייר מכניסים חומר אשר מנטרל את הליגנין (ומייקר את התוצרת). לכן עיתונים, השורדים מעט זמן, הם מנייר מכיל ליגנין וחומצתיים. עיתונים של פעם בחוץ לארץ, אלה עם הדפים הדקיקים, הם מנייר נטול ליגנין ולא חומצתיים. כללית, יש להזהר מתקופת מלחמות, צנע, וכו' כמו בארץ שלנו בשנות השלושים עד שנות החמישים, אז ייצרו הרבה סוגי נייר ללא סילוק הליגנין. ומאידך כדאי להעריך ולהוקיר את המחברות של ילדותנו שהתהדרו בכתובת "נטול עץ".

אני ממליץ מאד על חוברת שהוציא איגוד הארכיונאים בישראל. שם החוברת "מדריך להחזקת רשומות בארכיון" וניתן להשיגה באיגוד.


נייר

מזיקים בספרים

 • קיבלתי ספר ישן ובעל ערך ו בו "מחילות" של מזיקים. מה עושים?
[בני:] תולעים ושאר מרעין בישין: K-600 הוא בסדר גמור, כי זהו חומר יבש. יש להוציא את הספרים מהארון למרפסת, או למקום מאד מאוורר, להעמיד אותם פתוחים, ולרסס לפי ההוראות. באותה הזדמנות, יש לרסס את הארון הריק. חשוב: לשים לב להוראות הבטיחות!


כתובה שנקרעת

הכתובה משנת 1953
 • בידי כתובה לא ישנה במיוחד, משנת 1953. משום מה, קיבלה גוון חום במרכז. הכתובה מקופלת X ארבע, ובכל נגיעה היא נפרדת בקלות. עקב הקלות, לא הייתי מגדיר זאת כנקרעת. מה לעשות? (בנתיים איכסנתיה בצורה מקופלת בניילון של קלסר/אוגדן).
נייר דבק פילמופלסט P
[בני:] יש נייר דבק הנקרא "פילמופלסט P", המשווק על ידי חברת "נישה" (טל.6208352 – 03). הם משווקים אותו בצורת גליל צר או יריעות A4, המתאימות להדבקה על גב הכתובה. ככלל, לגבי ניירות דבק - רק של פילמופלסט: שום מסקינג-טייפ או צלוטייפ!!! אבל יש לשים לב לנזק: אם זה חתך או קרע. אם זה קרע, יש לראות את זויות הסף של הקרע ולהדביק בהתאם, אחד קצת מעל השני, כמו באיור. כמובן, רצוי להדביק את נייר הדבק בצד לא כתוב וליישר טוב טוב קמטים לפני כן... אני מציע לא להתעסק עם כתמים... פשוט להשאיר אותם ולמנוע, על ידי השימוש בנייר דבק ובמעטפה מתאימה, גרימת נזק בעתיד.


שימור תמונות ושיקומן

תמונת פספורט לשחזור/שימור
 • כיצד לשמר תמונות ו/או לשקמן? למשל, תמונת הפספורט הזו, שהיתה מהודקת בסיכות וקיבלה כתמי חלודה. כמו כן, התמונה זקוקה לשיפוץ גרפי על מנת לאחד את הקפלים וכו...
[בני:] חלודה על תמונה: קשה להתמודד עם זה מבלי לפגוע בתמונה. עצתי: לסרוק, לתקן פה ושם ולהדפיס.מעטפות

 • האם ישנה עדיפות לשמור מסמכים בתוך מעטפות חומות או בתוך הנילוניות השקופות?
[בני:] לא שקיות חומות!!! הן חומציות. רק שקיות לבנות, כאלה של דואר אויר. אם חשוב לכם מאד מאד, קחו דוגמא של השקית למורה לכימיה של הילדים על מנת שתעשה בדיקת PH (חומציות/בסיסיות). התוצאה צריכה להיות נייטרלית. אם מתבוננים פעמים רבות במסמך, ניתן לשים אותו בשקית פוליאתילן ולדאוג שהיא תהיה פתוחה מצד אחד או מחוררת בשני בצדדים לזרימת אויר ולמניעת הצטברות לחות.


למינציה

 • האם כדאי לשמר מסמכים באמצעות למינציה?
[בני:] למינציה - לא!!!


הסרת צלוטייפ

 • כבר השתמשתי בצלוטייפ להדבקה של קרע במסמך. מה לעשות כדי להסירו?
[בני:] כאמור, אסור בתחלית האיסור להשתמש בצלוטייפ. ניתן להסיר אותו בקושי ועם קצת סיכון, באמצעות בנזין לבן (זה הנמכר בבית המרקחת) ועם צמר גפן. לתת מכות קלות על הקצוות עם צמר הגפן הטבול ולקוות לטוב...


שמירת מכתבים

 • כדאי יש לשמור מכתבים, האם במעטפות המקוריות בהן הגיעו?
[בני:] וודאי שיש להסיר מהמעטפה המקורית, כי סביר להניח שמעטפות מהחצי הראשון של המאה הקודמת ובעיקר בשנות השלושים עד החמישים, הן מנייר מכיל חומצה. ככלל, מעטפות לא לבנות מסוכנות יותר ממעטפות לבנות.


שמירת תעודות ופוסטרים

 • תעודות ופוסטרים - איך מחזיקים בבית? מגולגלות בקופסה גלילית או מיושרות?
[בני:] רק מיושרות! יש מגירות לתכניות של ארכיטקטים. אם זה מגולגל נוצר לחץ בלתי שווה על הסיבים.


הפקס הנעלם

 • האם יש דרך כלשהי לגרום להפסקת ההיעלמות של הכתוב על דפי הפקס שקיבלתי, פרט ללצלם אותם?
[בני:] רק לצלם או לסרוק. אני רוצה לציין שבפקסים החדשים, עם הנייר הרגיל, הבעייה נפתרה. נייר השיכפול והנייר מהפקס הם נטולי חומצה.


תצלומים

פינות או כיסים?

 • פעם היו מכניסים כל תמונה לארבע זוויות על רקע בריסטול שחור. אחר כך, הדביקו וציפו בצלופן. היום ישנם כל מיני סוגים של כיסים. מהי הדרך הטובה ביותר לשימור תצלומים?
[בני:] ה"פינות" מפלסטיק טובות. את הפינות רצוי להדביק עם נייר בריסטול לבן שהוא בדרך כלל נטול חומצה. אלבומי התמונות החדשים עם שקיות הפלסטיק גם הם טובים מאד. רצוי לבחור בשקיות פוליאתילן (הן טיפה חלביות ומגע בהן רך ושקט יותר).


הצגת תמונות בחוץ

 • בכוונתי להציג תמונות בחוץ, על המרפסת. כיצד להגן עליהם מפני תנאי מזג האויר - שמש, לחות וכו'?
[בני:] תמונות להצגה בחוץ, רק בעותקים: תבצע סריקה יפה, תשתמש במדפסת טובה ופתרת את כל הבעיות. הפקת עותקים: רק בסריקה, לא במכונת צילום משרדית. החום הורג את הנייר.


שמירת שקופיות

 • מה לעשות עם שקופיות אותן היינו נוהגים להציג בעזרת מקרן אי פעם?
[בני:] שקופיות - דינן כדין תמונת צבע מבחינת השימור, כפי שהסברתי בתשובתי לשאלה אחרת.


האלבומים הדביקים

 • מה לעשות עם אלבומי התמונות הישנים, מן הזמן שדפי האלבום היו עשויים משטח דביק ואליו ניילון מוצמד? חלק מן התמונות במצב לא טוב, לא ניתן להסיר אותן אלא רק על ידי חיתוך של התמונה עם משטח ההדבקה?
[בני:] הכי טוב, לסרוק. החומר הפלסטי ההוא ממשיך להיות פעיל. ניתן באמצעות סורק שולחני לסרוק את התמונות ואז להדפיס אותן במדפסת טובה על נייר נטול חומצה... כל דרך להסיר בכח, תגרום לנזק נוסף.


מדיה מגנטית

קלטות וידאו

 • איך שומרים קלטות וידאו? האם כדאי להעביר אותן לדיגיטציה? מה עם קלטות Beta גדולות שאינן כבר בשימוש היום?
[בני:] הבעיות בשתי הצורות האלה הן רבות: נטו נטו אורך החיים של התקליטור הוא גבוה יותר ובתנאי שהוא מצופה זהב. כלומר, כאן עובד כלל הזהב של: "יותר יקר – יותר טוב". הבעייה בוידאו היא שחלקיקי המתכת שגורמים למיגנוט והמהווים ציפוי על סרט הפלסטיק, נשחקים עם השימוש. הרצה מחדש ב - FF של הסרט, פעם בשלוש שנים, מפרידה את הסרטים אחד מהשני ונותנת לסרט קצת אויר. הסבת וידאו לתקליטור קלה יחסית וניתנת להיעשות באולפנים שונים בארץ (דוגמת אולפני הרצליה) ובמעבדות צילום. הבעיה, כמובן, עם כל המדיה הדיגיטלית היא הסטנדרטים של מכונות הקריאה... ויעידו מכשירי ה - BETAMAX ותקליטי מחשב ישנים. לכן, כדאי תמיד לשמור מאסטר אחד שהוא כמעט לא שמיש.


שינוי פורמט מסרטי 8 מ"מ

 • האם כדאי להעביר סרטי 8 מ"מ ו - 16 מ"מ לוידאו? אולי לתקליטור?
[בני:] עד כה, חשבתי שסרטי 8 מ"מ ניתנים להסבה רק בחו"ל, אך שמחתי לשמוע מפי אחד הגולשים שניתן לבצע את ההעברה גם בארץ (למשל, בחברת MDK, ובעצם כמעט בכל חנות צילום). סרטי 16 מ"מ ניתנים להסבה בארץ בדרך הבאה: הסבה לוידאו ומוידאו לתקליטור, כמו שנאמר קודם. התהליך לא יקר, יחסית, ונעשה גם כן באולפנים כמו הרצליה. סרטי קולנוע ש/ל נשמרים לאורך זמן רב ובתנאי שערכי הטמפ' והלחות יישמרו ובצורה יציבה.


שאר ירקות

מחיר השימור

 • האם אפשרי שימור מסמכים בני 100-70 שנה במחיר שווה לכל נפש?
[בני:] ככלל, ערכי טמפ'/לחות לרוב סוגי החומר הארכיוני הם עשרים מעלות צלסיוס וכחמישים אחוזי לחות יחסית. כלומר, ניתן בחדר ממוזג על ידי מזגן רגיל להשיג את הערכים האלה. יש לדאוג ליציבות הערכים (במיוחד בקלף, אבל גם בנייר). פילם צבעוני בבקשה לשים בפריזר... כל מה שבצבע, יש לשים בטמפרטורה נמוכה מאד. תמונות צבע יש לשים במעטפות מיוחדות לאחסון קר של קודאק והופ, לפריזר. גלילים למיניהם (טייפ, קולנוע וכו') יש לשים במאוזן.


מיסגור מסמכים

 • לגבי מיסגור מסמכים - לפני כשנה מסגרתי בין שתי זכוכיות נטו (בלי קרטון ביצוע) כתובות ישנות מנייר דמוי קלף בנות כשמונים שנה. הכתובות עברו הרבה ידיים ויש עליהן קפלים, כתמי שמן וקצת לכלוך. האם יש דרך לטפל במסמכים לפני מיסגורם (חיטוי, ציפוי)? האם זוהי דרך אופטימלית לשימור?
[בני:] זכוכית: זה בסדר, הרי יצירות אמנות שמורות בתוך זכוכית. רצוי ליישר את הקצוות לפני הלחיצה בין שתי הזכוכיות. אם הזכוכית מצד אחד, יש להקפיד שהניירות והבריסטול יהיו מנייר נטול חומצה. כדי ליישר קצוות של תמונות כדאי לקחת משייף ציפורניים (לא לשיוף אלא להרמת הקפל...) וזכוכית מגדלת. לא תאמינו כמה קיפולים יש בתוך קיפול אחד תמים...


סיכות שדכן אינן מחלידות

 • האם נכון הוא שסיכות המהדק (שדכן) של ימינו אינן מחלידות, וניתן להשתמש בהן בלי לחשוש?
[בני:] אכן, הסיכות של היום לא מחלידות, אבל: קשה לדעת מאיזה חומר הציפוי. אם הוא חומצי אז יש להזהר. בנוסף, אני לא אוהב הידוקים כי יש סכנה של פגיעה פיזית בנייר. אם כבר אז לקחת חתיכת נייר נטול חומצה (כמו נייר שיכפול) ולקפל מעל שני הניירות המתחברים כך שהמהדק ייגע רק בנייר ה"אורח". אם רוצים להסיר סיכות ומהדקים, יש לעשות זאת בזהירות.