ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

GEDCOM

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
(הופנה מהדף ג'דקום)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

GEDCOM (ראשי תיבות של GEnealogical Data COMmunication) הוא פרוטוקול להעברת מידע מתוכנה גנאלוגית אחת (תוכנת המקור) לאחרת (תוכנת היעד), באמצעות קובץ טקסט. הפרוטוקול מאגד בתוכו את כל המידע אשר נשמר באמצעות תוכנת המקור, ומנסה להעביר אותו לתוכנת היעד.

על פי הפרוטוקול, לכל ארוע יש תגית קבועה. למשל, תאריך לידה מסומל בתגית: BIRT DATE, מקום הלידה בתגית: BIRT PLAC וכך הלאה. התוכנה יודעת לקרוא את הקודים הללו ולהציב את הערכים במקומות המתאימים ובכך להעביר את כל המידע למבנה הנתונים שלה.

הדרך להעביר עצי משפחה מתוכנה לתוכנה היא יצוא/יבוא של קובץ ה - GEDCOM. לכל תוכנה ליצירת עץ משפחה יש מבנה נתונים משלה, אך כל התוכנות מכירות (ומקבלות) את פורמט ה - GEDCOM. לפיכך, הדרך הנכונה להעברת מידע בין תוכנות, היא לייצא את העץ מתוכנה אחת לקובץ GEDCOM, וליבא את הקובץ שנוצר לתוכנה השניה.

הבעיה עם פרוטוקול זה, היא בכך שהוא מאפשר מרחב תמרון גדול בתגיות היצוא. כלומר, כל תוכנה יכולה "לשחק" עם התגיות הללו כרצונה (לדוגמה, האופן בו הן נכתבות). הדבר גורם, כמובן, לבעיות ביבוא הנתונים על ידי תוכנה אחרת.

קיימות גרסאות שונות לפרוטוקול - האחרונה שבהן היא 5.5. יש לוודא, לכן, שהתוכנה שממנה מיצאים והתוכנה אליה מיבאים יודעות לעבוד עם הגירסה הנוכחית של ה ־ GEDCOM, בכדי שמידע לא יאבד. בנוסף, אסור לשכוח שישנה אפשרות שמידע שנשמר בתוכנת המקור לא יישמר (ולכן גם לא מיובא, או מיובא חלקית) בתוכנת היעד.