ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

גליציה המזרחית

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

כבר במאות ה-10 וה-11 היגרו יהודי כזריה, רוסיה הקייבית, חצי האי קרים וביזנטיון, אזורים בהם התיישבו יהודים החל מן המאה ה-6, לעבר שטחי גליציה המזרחית. תנועה מכיוון מערב אירופה לגליציה המזרחית מתועדת כבר במאה ה-12.

ערים בגליציה המזרחית

פרענומעראנטן

לקריאה נוספת

  • פנקס הקהילות. פולין - חלק שני: גאליציה המזרחית. ירושלים, יד ושם, תש"ם 1980.
  • Bonar; McCheyne. NARRATIVE OF A MISSION OF INQUIRY TO THE JEWS FROM THE CHURCH OF SCOTLAND IN 1839. Chapter viii, 427-480.

זהו סיפור המסע של שני מסיונרים ויהודי מומר עזר כנגדם, שליחי הכנסיה הסקוטית, שממניעים דתיים של 'נצרות ציונית'External link.png, יצאו באביב של שנת 1839 למרחבי הפזורה של העם היהודי, (כולל ארץ ישראל), על מנת לאמוד את מצבו. את סיכום חוויותיהם של המסיונרים, שהתמקדו בתאור חיי היומיום של עמך ישראל, בתי כנסת, בתי קברות, טכסים דתיים, דיונים תאולוגיים עם רבנים מקומיים, תוך איזכור שמם של דמויות מרכזיות שפגשו, העלו על הכתב, ומהדורה ראשונה פורסמה בשנת 1842. חבלי הארץ והישובים שנסקרו, באסיה ואירופה, מופיעים בתוכן העינינים של הספר.

הגירסה הסרוקה של הספר ניתנת לצפייה ו/או הורדה למחשב ממאגר הספרים הסרוקים של גוגל.


  • Inlender, Adolf Władysław. Illustrirter Führer auf den k.k. Österr. Staatsbahnen für die Strecken: Lemberg-Krasne-Podwołoczyska, Krasne-Brody, Lemberg-Stanislau-Kolomea-Śniatyn-Czernowitz, Kolomea-Słoboda rungurska, Kolomea-Kniażdwór, Stanislau-Buczacz-Husiatyn, Stanislau-

Woronienka, Podolische Bahnen 1895, Wein.


זהו מדריך לנוסע בקווי הרכבת האוסטרו הונגרית בגליציה המזרחית של סוף המאה ה-19 מלווה בצילומים ובתאור היישובים בהם הרכבת עוצרת עם דגש על מוסדות דת, מבנים בעלי ארכיטקטורה מעניינת, פולקלור, אומנות ותעשיה. בעמודים האחרונים ישנה רשימת הישובים הנזכרים במדריך וכן רשימה של כל סדרת מדריכי הנוסעים ממחוזות אחרים של האימפריה.

הגירסה הסרוקה של הספר ניתנת לצפייה באתר הספריה הפולנית הלאומית.