ד"ר קינגה פרוימוביץ': אירוח בפורום שורשים משפחתיים

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ד"ר קינגה פרוימוביץ
Frojmovics.jpg
נושא האירוח האימפריה האוסטרו-הונגרית וממלכת הונגריה
מועד האירוח 28 בדצמבר 2004
אודות המתארח היסטוריונית, ארכיונאית וחוקרת במוסד "יד ושם", ועד לפני עלייתה ארצה (בשנת 1997) הארכיונאית הראשית של הארכיון היהודי בהונגריה. ד"ר פרוימוביץ התמחתה בהיסטוריה של היהודים בממלכה ההונגרית בהאימפריה האוסטרו-הונגרית, מאמצע המאה - 19 ועד מלחמת העולם הראשונה, ובחומר הארכיוני של יהודי המונרכיה האוסטרו-הונגרית בארץ הונגריה באותה תקופה. עבודת הדוקטורט שלה (אוניברסיטת בר-אילן, 2002), היתה בנושא: "הזרמים הדתיים ביהדות הונגריה (אורתודוקסיה, ניאולוגיה וסטטוס קוו אנטה) בין השנים 1950-1868/9, מאפיינים חברתיים-כלכליים, דמוגרפים ואגוניים."
קישור לשרשור האירוח לחץ


להלן סיכום האירוח, אשר מבוסס על השאלות שהופנו למתארח ולתשובות שהתקבלו. השאלות והתשובות נערכו, על מנת להתאימן לאופי המיזם ויקיגניהרישומי אוכלוסין משטחי הממלכה

רישומי אוכלוסין

 • היכן ניתן למצוא כיום רישומי אוכלוסין מן האימפריה האוסטרו-הונגרית?
[קינגה:] כל הרישומים (לידה, פטירה ונישואין ) מהאימפריה האוסטרו-הונגרית, נמצאים בארכיון הלאומי של הונגריה בבודפשט, כולל גם העתק של המיקרופילם של המורמונים. באתר קיימת גם רשימה של כל הארכיונים המחוזיים של הונגריה. סדר החיפוש הכדאי הוא: ראשית בארכיון הלאומי, ורק אחר כך בארכיון המחוזי. בדרך כלל, בארכיונים המחוזיים יש נושאים שקשורים לתולדות האזור.


מצאי של רישומי אוכלוסין בישראל

 • היכן ניתן למצוא בארץ רישומי אוכלוסין מן הממלכה האוסטרו-הונגרית?
[קינגה:] בארץ ישנם שני מקומות בהם ניתן למצוא רישומים כאלו:


הצהרות רכוש משנת 1944

 • אם נכון הדבר שהיהודים נאלצו להצהיר על רכושם בפני השלטונות בשנת 1944, היכן נמצאות הצהרות הרכוש האלה?
[קינגה:] חומר זה לא נגיש לציבור, קיים במשרדים ממשלתיים.


קורות היהדות הכפרית במלחת העולם השנייה

 • יש תיעוד מפורט על האירועים הקשים בבודפשט במלחמת העולם השנייה. האם יש גם תיעוד על היהדות הכפרית? בכפרים רבים חיו משפחות בודדות ולא מצאתי שום מחקר המתעד את חורבן הקהילות הקטנות האלה.
[קינגה:] אפשר אולי למצוא חומר בארכיונים מחוזיים. למשל, חומר על גטאות וחומר על החרמת רכוש מיהודים באזור. כמות החומר תלויה בארכיון המחוזי, חלק אבד.


רישומים מאייזנשטאט

 • סבי היה ראש הקהילה היהודית באייזנשטאט Eisenstadt, בחבל בורגנלנד, אוסטריה, בשנים 1933–1938. בארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי בירושלים, ישנם מסמכים מהקהילה,אבל רק עד שנת 1933. המסמכים הנוספים, מהתקופה שלאחר 1933, לא הובאו לארץ. למרות הבנתי שקבלת המסמכים מהארכיון הייתה כרוכה בקשיים רבים, האם יש כוונה לבקש מהארכיון באייזנשטאט להביא את המסמכים הנוספים? במידה ולא ניתן, איך אני יכולה להשיג מסמכים אודות היותו של סבי ראש הקהילה שם?
[קינגה:] לא ידוע על כוונה להביא את החומר הנוסף. במוזיאון היהודי באייזנשטט יש חומר מצויין.


אודות הגעה להונגריה

 • הסבא רבא של הסבא רבא שלי נולד, כפי הנראה, בגליציה (לא ידועה שנת הולדתו). בנו נולד ב - 1814, כפי הנראה בהונגריה, שם נולדו שני בניו, ב - 1848 וב - 1851. האם תוכלי ליעץ כיצד ניתן לברר מי מהנ"ל הגיע להונגריה ומתי? האם יש רישומים הכוללים פרטים אודות מעבר המשפחות להונגריה?
[קינגה:] יש מפקדי אוכלוסין החל מהמאה ה - 18 כל 30-25-20 שנה. המסמכים המקוריים נמצאים בארכיון הלאומי של הונגריה בבודפשט. הם מסודרים לפי שם משפחה וכוללים את הפרטים הבאים: שם האב, מספר הנפשות במשפחה, מקצוע האב, מקום לידת האב. מכאן ניתן להסיק מתי הגיעו להונגריה ומהיכן.


איתור תעודת פטירה

 • אח סבי עלה ארצה מהונגריה, אך בסביבות שנת 1885 שב להונגריה, הקים שם משפחה ונפטר לפני השואה. היכן אוכל לאתר את תעודת הפטירה שלו, והאם היא כוללת פרטים על אם הנפטר (למשל, שם נעורים או מקום לידה)?
[קינגה:] הסדר הכדאי לחיפוש תעודת הפטירה הוא: הארכיון הלאומי של הונגריה בבודפשט, ואם לא יימצא שם הדרוש - אזי הארכיון המחוזי במחוז בו נפטר. בתעודת הפטירה מופיעים הפרטים הבאים: מקום הפטירה, שם האם, סיבת הפטירה, מועד הפטירה.


תיעוד אודות יהודי קרפטורוס

 • איך אוכל למצא תיעוד ופרטים על בני משפחתי שחיו בחבל קרפטורוס, שהיה בשליטת האימפריה האוסטרו-הונגרית (ונמצא היום בתחומי אוקראינה)?
[קינגה:] ראשית, בארכיון הלאומי של הונגריה בבודפשט. ישנו גם מחקר לגבי אזור זה במרכז לחקר התפוצות על שם גולדשטיין-גורן, בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב. לפני זמן לא רב, הוציא לאור מרכז זה את ספרו של יהושע ילינק: "הגולה לרגלי הקרפטים : יהודי קרפטו-רוסיה ומוקצ’בו, 1848-1948 " (2003), ואני יודעת כי הם אספו מסמכים על האזור.


רישומי עלייה לארץ ישראל

 • סבתא-רבתא שלי עלתה מהונגריה לירושלים בערך בשנת 1860. האם יש רשימות של עולים לירושלים מהונגריה במחצית השנייה של המאה ה –19?
[קינגה:] אינני יודעת על קיום מסמכים לגבי עליה.


תיעוד החלפת שם משפחה

 • שם משפחתי הוחלף באחד הדורות הקודמים בעת רישום לידה באחד הכפרים בטרנסילבניה, בסביבות שנת 1848. כיצד אוכל למצוא תיעוד על ההחלפה?
[קינגה:] ישנו ספר של משרד הפנים ההונגרי, המתעד את כל הבקשות לשינוי שמות בתקופת המונרכיה (משנת 1867 ועד מלחמת העולם הראשונה). הספר נמצא בספריה הלאומית של הונגריה, ויש אפשרות לפנות אליהם דרך האתר (הם גם עונים). מחקר על שינוי שמות בהונגריה מימי הקיסר יוזף השני ועד ימינו, נכתב (בהונגרית) על ידי Viktor Karády, שם הספר Név és Nemzet (בודפשט, 2002)


תיעוד על רכוש וקרקעות

היתרי ישיבה על אדמות אצילים

 • האם בארכיון הלאומי בבודפשט יש מסמכים על היתרי ישיבה על אדמות של האצילים בטריטוריה שהיא היום סלובקיה?
[קינגה:] בארכיונים של המחוזות יש אוסף מסמכי הקהילה, ואולי שם יש. בבודפשט אין.


ישיבה על אדמות אסטרהזי

 • האם ניתן לאתר היתרי ישיבה על אדמתה של משפחת אסטרהזי באזורים שהיו שייכים לממלכה ההונגרית וכיום נמצאים במדינות שונות?
[קינגה:] בארכיון הלאומי של הונגריה בבודפשט יש אוסף גדול של מסמכי משפחת אסטרהאזי Eszterházy וכדאי לחפש שם.


ארכיונים בהונגריה והקשר עמם

הארכיון היהודי בבודפשט

 • אשמח לשמוע מעט על הארכיון היהודי בבודפשט ועל ארכיונים יהודיים נוספים בהונגריה.
[קינגה:] הארכיון נמצא בכתובת:
Dohány u. 2
H-1077 Budapest
Tel: 36-1-342-8949
בדף האינטרנט של הארכיון ניתן למצוא רשימה של מסמכים וחומר על הקהילה הנאולוגית של בודפשט, כמו גם כל אוספים מעזבונות של אנשים שונים. בנוסף לארכיון זה, ישנו ארכיון של הקהילה האורתודוכסית בהונגריה, אך הוא אינו מסודר ואין אליו גישה לקהל. גם מוזיאון השואה ההונגרי מכיל אוספים אודות יהודי בודפשט בזמן השואה. מאמר שפרסמתי ב - "Avotaynu" (גליון 19, מס' 4, חורף 2003) מפרט את המצאי בארכיון היהודי בבודפשט. שם המאמר: "Documents of the Hungarian Jewish Archives".


חללים יהודיים בצבא הקיסר במלחמת העולם הראשונה

 • איך ניתן לקבל פרטים על חללים יהודיים ששרתו בצבא הקיסר במלחמת העולם הראשונה? (למשל מקום ומועד המוות)
[קינגה:] יש בהונגריה ארכיון של הצבא: Museum of military History. אפשר למצוא באתר מאגר על החיילים שנפלו במלחמות ושהיו בשבי, כולל מלחמות העולם. אין להם את כל הרשימות, אבל כל רשימה שקיימת בארכיון נמצאת באתר. הם אינם מציינים את דתו של החייל. בארכיון היהודי יש קצת חומר על עבודת כפיה בעזבונות האישיים. על עבודת הכפייה קיים גם חומר במוזיאון השואה בבודפשט.


קבלת תעודת לידה

 • כיצד ניתן לקבל העתק מתעודת הלידה של סבי וסבתי מהונגריה, מבלי לדעת את השפה ההונגרית?
[קינגה:] חיפוש אחר תעודת לידה דורשות נוכחית אישית שלך או של מיופה כח מטעמך. ניתן לכתוב באנגלית לארכיון הלאומי של הונגריה, אך תשובתם תהיה רק: יש/אין תעודה. הם לא מספקים אותה.


מידע אודות יחידה צבאית

 • האם ידיעת מספרה של יחידת "שרות עבודה", (Munkaszolgalat) יכול להוביל למידע על גורלה של אותה יחידה?
[קינגה:] כן, מידע ניתן לקבל בארכיון הצבאי של הונגריה.