הורונצ'יק - האם כל בעלי שם זה הם בני אותה משפחה?

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
גרסה מתאריך 04:55, 17 בפברואר 2014 מאת אורית (שיחה | תרומות)

(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף זה נועד לרכז מידע אודות נושאי שם המשפחה הורונצ'יק / גורונצ'יק / חורונצ'יק / הורנצ'יק (Horonczyk / Goronczyk / Choronczyk), ובעיקר, לתעד את המחקר הבוחן האם כל נושאי השם מפולין ומליטא קשורים ביניהם.

רקע

הורונצ'יק הוא שם משפחה יהודי לא שכיח שמקורו בפולין. על-פי סיפרו של אלכסנדר ביידר על שמות משפחה של יהודי פולין, מקור השם הוא בשם הפרטי אהרון - "אהרון הקטן". על פי ספרה של אווה גוגנהיימר, מקור השם הוא במילה הפולנית Chorąty שמשמעותה "נושא הדגל", מנהיג. הצורות גורונצ'יק / חורונצ'יק מייצגות אף הן אותו שם, כפי שהיה נכתב ברוסית[1].

בין האנשים הנושאים שם זה ידועים:

 • הרב שלמה גורן ז"ל (אשר עיברת את שמו מגורונצ'יק)
 • הסופר היידי שמעון הורונצ'יק.

בנוסף, ביד ושם מתועדים סיפורו וחפציו של ענף המשפחה מצרפת. הסיפור זכה לתהודה לאחר שראש הממשלה דאז אריאל שרון הזכיר אותו בנאומו עם פתיחת המוזיאון החדש ביד ושם ב-2005.

ברחוב בלוך בתל אביב קיים בית כנסת "עטרת מרדכי", אשר הוקם על-ידי יצחק מאיר הורונצ'יק, לזכר אביו. יצחק מאיר עצמו ידוע בקרב הציבור החרדי, כמחותנו של האדמו"ר מלעלוב.

מקורות גאוגרפיים

משפחות הנושאות שם זה התרכזו בעיקר במקומות אלה:

 • מחוז קאליש - ובפרט בערים וויילון (Wielun), קונין (Konin) וקאליש (Kalisz)
 • מחוז פיוטרקוב - ובפרט בלודז', לנצ'יצה (Lęczyca) קשפיצה (Krzepice), לאסק (Lask) ולוטומיירסק (Lutomiersk)
 • מחוז לומזה - ובפרט ברוז'אן (Różan) וזמברוב (Zambrow)
 • ליטא, ובעיקר באזור פוניבז'.

בנוסף, אלכסנדר ביידר מציין שמשפחות בשם זה התגוררו גם בקוזניצה (Kozienice), וולוצלאבק (Wloclawek).


תפוצת משפחות הורונצ'יק: רובם מתרכזים באזור לודז' - קאליש שבפולין, המסומן במפה בכתום (ורשה נראית מחוץ לאזור זה, בפינה הצפונית-מזרחית)

הערות

 1. באותם האזורים, קיימת משפחה עניפה בשם Torunczyk. משפחה זו נחקרת בין היתר על-ידי הגנאלוגית הידועה בקרב חוקרי פולין, Fay Bussgang. עד כה לא נמצאו (כמעט) חיזוקים לאפשרות ששני השמות הם שיבושים של אותו שם מקורי. לפי ממצאיה, מקור השם טורונצ'יק הוא בעיר Torner / Torun. בקרב בני משפחת טורונצ'יק המתועדים ב-JRI, יש רק אדם אחד בשם שמעון (שם אופייני במשפחת הורונצ'יק). מאידך, בקונסטנטינוב מופיעים רישומים אודות פסה פישר לבית הורונצ'יק. מתוך 10 רישומים שונים - בשבעה מופיע השם הורונצ'יק, ובשלושה - טורונצ'יק.
 1. אם אמנם מקור השם הורונצ'יק הוא באב קדמון אהרון, סביר להניח שלפחות אחדים מבני המשפחה ישאו שם פרטי זה. ב-JRI מתועדים שלושה רישומים (בלבד) על אנשים בשם אהרון (לעומת 10 רישומים על שמעון). אך לעומת זאת, משפחת גורנצ'יק מליטא מתחילה ככל הידוע ב-אהרון.

ענפים ידועים

צאצאי שאול הורונצ'יק - הענפים בלודז'

שאול הורונצ'יק, יליד המאה ה-18, הוא האב הידוע הקדום ביותר. לשאול היו שני בנים ידועים:

 • אברהם-יעקב, אשר נולד בדוברה ב-1814; בנו שאול נולד ב-1834, ונישא ללאה לוי, נכדת שמעון לוי (הרב מפורדון). בתו רוחלה נישאה לרבי צבי הירש לייב גרינשטיין מקונסטנטין - משפחה הקשורה גם למשפחת הרבנים טרויבע מקאליש, ולמשפחתו של הרב נפתלי אהרון וקשטיין.
 • שמעון, אשר גם לו בן בשם שאול, המכונה במקורות "שאול לנצ'יצר" (שאול נולד ב-1839, כנראה בלנצ'יצה).

צאצאיהם של אברהם יעקב ושל שאול "לנצ'יצ'ר" התגוררו בלודז' וסביבתה.

הענף מוויילון - קאליש

ענף זה מתחיל באברהם ישראל הורונצ'יק מווילון, ואשתו רייזה לבית רבינוביץ (או ברקוביץ). אברהם ישראל הורונצ'יק נחשב לאחד מגדולי מיוחדי חסידי קוצק (מקור: ויתילדו). בנו ברוך, אשר נולד ב-1852 לערך, נישא בקאליש, 1872 לרבקה-ראצה (בת אברהם אליהו וולקוביץ מקאליש; מקור: תמצית תעודת נישואין מקאליש, 1872). ברוך ורבקה ראצה נספו לפי מקור אחד בקייב בזמנו של פטליורה[2] הסופר שמעון הורונצ'יק היה בנם של ברוך ורבקה הנ"ל. הוא נולד בווילון שבמחוז קאליש, ומאוחר יותר התגורר בוולוצלאבק.

בנוסף, בקאליש התגורר מנדל הורונצ'יק, יליד ראשית המאה ה-19. אשתו פייגה נפטרה בקאליש, 1847 בגיל 45. לפי תעודת פטירתה, מנדל הורונצ'יק היה חייט עני, והיו להם עשרה ילדים אשר שמותיהם אינם ידועים, כי הם גרים רחוק.

תת ענף נוסף בקאליש מתחיל באליהו הורונצ'יק, אשר ככל הנראה נולד בסביבות שנות ה-70 או ראשית שנות ה-80 של המאה ה-19. בנו של אליהו, יוסף, נולד ב-1912 בקאליש והיו לו עוד אחיות גדולות ממנו. מידע זה נמסר על-ידי אתי הרמן, בתו של יוסף.

על-פי מידע משפחתי מאתי הרמן לעיל, אליהו היה אחיו התאום של הרב אברהם גורונצ'יק. אך מידע זה אינו מתיישב עם מקום הולדתו של אברהם. לפי אותו מקור, גם הסופר שמעון הורונצ'יק השתייך לענף זה.

השערה: כאמור, אשת ברוך היתה בתו של אברהם אליהו. יתכן כי לאליהו אכן היה אח תאום בשם אברהם, ושניהם היו בניו של ברוך. ואולם אם כך אברהם זה אינו הרב גרונצ'יק.

הענפים מקשפיצה - קלובוצק (צ'נסטוחובה) - פאריס

עוד בראשית המחקר היו סימנים שהעידו על קשר בין הענף מוויילון לבין הענף מקשפיצה (כגון השם יוסף, החוזר בשני הענפים).

מידע שהתקבל מי.ש. ביסס את הקשר בין הענפים. שמחה בינם יוסף, אבי הענף בקשפיצה, היה בנו של אברהם ישראל הורונצ'יק מוויילון. שמחה בינם יוסף הורונצ'יק היה נשוי ללאה גרילק, ונחשב לאחד מגדולי חסידי קוצק (מקור: ויתילדו). בנם שמעון הורונצ'יק נולד בקלובוצק או בקשפיצה ב-1875 והיה נשוי לפרידלה רבקה גלר. שמעון היגר לצרפת ב-1926, ונספה ב-1943 בדכאו. משפחתו היא זו המתועדת במוזיאון יד ושם. בנות המשפחה שניצלו במלחמה נמצאות עתה בישראל.

ילדים נוספים של שמחה בינם יוסף ואשתו לאה הם (מתוך רישומי צ'נסטוחובה - קשפיצה):

 • חיה הורונצ'יק (נולדה 1864), אשר נישאה למרדכי דיאמנט
 • פייגה הורונצ'יק (נולדה 1868), נישאה לדוד טוביאס ברקוביץ
 • מרדכי הורונצ'יק (נולד 1881), אשר נישא לחיה גרילק; בנם הוא הרב יצחק מאיר הורונצ'יק (נולד 1909), מחותנו של האדמו"ר הרה"ק רבי משה מרדכי בידרמן מלעלוב; צאצאיו מתגוררים היום בישראל (מקור: י.ש.)
 • יצחק מאיר הורונצ'יק (נולד 1884)
 • חנוך הורונצ'יק (נולד 1885), נשא לאשתו את יהודית הדסה לבק; אחותה של יהודית , אסתר ברקוביץ לבית Lewek, התגוררה בפתח-תקוה והפקידה דף עד עבור אחותה ובעלה
 • מאשה מרים הורונצ'יק (נולדה 1890), נישאה ללייזר זאבאדסקי.

הענף מלוטומיירסק

הענף בלוטומיירסק מתחיל ביהודה הורונצ'יק, אשר נולד בהערכה גסה בסביבות שנת 1840, וידועים חמישה מילדיו. הבכור שבהם היה שלמה הירש הורונצ'יק, יליד 1861. שלמה הירש נישא לראשונה לחנה רוחלה לבית ברקוביץ, ולהם נולדו חמישה ילדים. בין ילדים אלה היה גם יהודה הורונצ'יק, יליד 1893, אשר נישא ללאה דיטמן בת פנחס. יהודה הורונצ'יק היה אופה - מקצוע שעבר כנראה לאורך הדורות בתת-ענף זה. בנו של יהודה, אברהם, היה אופה בלודז' ועלה לישראל לאחר המלחמה. בנו של אברהם, יהודה הורונצ'יק, נפל במלחמת ששת הימים. בן נוסף, יעקב הורונצ'יק, מתגורר היום בישראל. .

לאחר מות אשתו הראשונה, נישא שלמה הירש פעם שניה לאידלה פייגה לבית לחמן. מנישואים אלה נולדו תשעה ילדים - הבכור שבהם הוא משה יצחק. משה יצחק היגר לבלגיה, ודף עד עבורו הופקד ביד ושם. אחד מבניו, ד.א., חי היום בישראל.

אברהם הורונצ'יק וד.א. עלו לישראל לאחר המלחמה, ונפגשו באקראי במחנה עתלית. הם התעניינו בעובדה ששניהם בני משפחת הורונצ'יק, אך לא ידעו כי הם בני דודים מדרגה ראשונה מצד הסבא.

הענף מזאמברוב

ענף זה מתחיל ביהודה גורונצ'יק (גרונצ'יק), אשר בנו אברהם נולד ברוז'אן (פולין), 1888 - לימים הרב אברהם גורונצ'יק. לפי ספר היזכור של זמברוב, ואנציקלופדיית תדהר, אברהם גורונצ'יק נישא בשנת 1908 ל-חיה פייגה (צפורה), בתו של נחום אליעזר ציביאק, שהיה שוחט בעיירה. בשנת 1924 עלה אברהם גורונצ'יק לישראל, אל כפר חסידים, והוא נפטר בי"ד כסלו תש"ך.

ילדיו של הרב אברהם גורנצ'יק הם הרב שלמה גורן ז"ל, וכן מרים, מרדכי ויעקב.

בספר האוטוביוגרפיה של הרב שלמה גורן ז"ל שהתפרסם ב-2013, נכתב כי שמו המלא של סבו היה יהודה אהרון, בן שלמה אליעזר. הרב יהודה אהרון גורונצ'יק התגורר בשלהי חייו בוורשה, ושם גם נטמן ב-1927. באתר בית העלמין בוורשה נמצא תיעוד קברו, תחת השם גאראנציק Gorączek. רישום פטירתו של שלמה לייזר גרונצ'יק מתועד במאגר יהדות פולין, Rozan 1902. קיבלתי את התעודה המקורית, ושם נכתב כי שלמה לייזר היה בנו של אהרון גרונצ'ק, בן 66, בן אהרון (וגיטלה - פיענוח לא ודאי). למרבה הצער, מקום לידתו אינו מופיע ברישום.

גרונצ'יק - הענף מליטא

על פי מידע שהתקבל מליליאן, ענף גרונצ'יק התגורר מאז ראשית המאה ה-19 בליטא. מידע על ענף זה נמצא במאגר הליטאי - ALD. האב הקדום הידוע של ענף זה הוא אהרון גרונצ'יק. אצאי ענף זה מתגוררים היום בארה"ב. בין היתר, ב-נוישטט Naujamiestis שבמחוז פוניבז' התגוררו יהודה בן מרדכי, אשר נפטר ב-1840, ומתתיהו בן פייביש, סנדלר, אשר נכון ל-1892 היה אב לתשעה.

קיום הענף בליטא מעלה את השאלה האם גם הענף מזמברוב קשור לענף הליטאי, והאם שני ענפים אלה אמנם קשורים למשפחת הורונצ'יק מפולין.

ההשערה

לפי ההשערה המקורית בראשית המחקר, מוצא כל הענפים הוא במשפחה אחת (אשר מוצאה כנראה צפונית מערבית ללודז', באזור שבין קאליש ללנצ'יצה). המקורות להשערה זו הם:

 • מידע משפחתי (מעורפל) שנמסר לחלק מהצאצאים
 • ריכוז המשפחה באזור מצומצם בפולין
 • ברוב הענפים, אם לא בכולם, דמויות מרכזיות במשפחה נושאות את השם שמעון. גם השם "אבא", שאינו נפוץ, מופיע במספר ענפים.

ואולם, איתור הענף בליטא, המתחיל באהרון, מעלה אפשרות כי מדובר בשתי משפחות שונות. הקרבה של אזור לומז'ה לליטא מעלה את האפשרות שמשפחת גרונצ'יק מזמברוב קשורה אף היא לענף הליטאי. אך אפשרות זו סותרת את המידע שהתקבל מאתי הרמן, כמפורט לעיל.

החיפוש

14 ביוני 2007

בחודש האחרון הועלו נתוני מרשם התושבים מקשפיצה ל-JRI. במירשם מופיעה משפחתם של שמעון ופריידלה רבקה, וכן משפחותיהם של מרדכי וחיה, וחנוך ואידסה הורונצ'יק.


19 ביוני 2007

הודעה על העלאת הערך בויקיגניה נישלחה לנציגת הענף מקאליש (הדואל של פ"ל מצרפת אינו תקף).

2 באוגוסט 2007

נשלחו שני מכתבים לבני משפחה בשם "שאול" בבני ברק.

27 בספטמבר 2007

נתקבלה הודעת תשובה למכתבים שנשלחו בראשית אוגוסט, אך טרם נוצר קשר מפאת החג.

30 בספטמבר 2007

נוצר קשר עם בת משפחתו של שאול מבני ברק. מסתבר כי משפחה זו שייכת לענף מצ'נסטוחובה - קשפיצה: צאצאים של מרדכי ולאה שהוזכרו לעיל. כמו-כן הובהר כי בית הכנסת ע"ש הורונצ'יק בתל-אביב הוקם על-ידי אבי הענף בישראל. הפרטים המלאים יובאו לאחר שתתקבל הסכמת המשפחה באשר לפרטים היכולים להופיע באתר זה.

8 ביולי 2008

ש"ס מוסרת כי בספר היזכור של קונין מופיעים משה מאיר האראנטשיק וזלמן האראנטשיק.

16 ביולי 2008

תת-ענף הורונצ'יק בלאסק מתחיל בשמעון הורונצ'יק, בן שאול ולאה לבית לוי. שמעון נישא לאסתר-יוכבד סקורשביץ מלאסק והתיישב בעיר זו. נולדו להם לפחות שבעה ילדים שפרטיהם ידועים. המידע מתוך מקורות ארכיוניים. במקביל, שמעון אבא הורונצ'יק, צאצא של ענף אחר, נישא אף הוא בלאסק והתגורר שם.

12 במאי 2009

בגליון 63 של "ויתלדו" שהופץ היום, פירסם מר נפתלי וקשטיין מאמר אודות הייחוס של משפחת הורונצ'יק. על פי המאמר, משפחת הורונצ'יק היא צאצאית של הרב הקדוש ישכר בער מראדושיץ (מחוז קיילצה, פולין). הרב יששכר דוב בער מראדושיץ נולד בשנת תקב"ה (1765 לערך), בן רבי יצחק ואשתו מרים.

עוד מוזכר במאמר רבי יצחק מאיר הורונצ'יק, בנו של מרדכי הורונצ'יק. מרדכי היה מחסידי גור אשר עלה לישראל ונפטר כאן. אשת מרדכי היתה חיה בת אליהו גרילק (ועוד פרטים במאמר). מרדכי היה בנו של רבי שמחה בונם יוסף הורונצ'יק מגדולי חסידי קוצק, ואשתו לאה. אביו של שמחה בונים יוסף היה רבי אברהם ישראל הורונצ'יק זצ"ל, "מגדולי וממיוחדי חסידי השרף מקאצק". צאצאי רבי מרדכי ואשתו חיה הידועים הם:

 • רבי יצחק מאיר הורונצ'יק שהוזכר לעיל, הנשוי לאסתר גננדל רוזנצוויג
 • רבי ברוך הורונצ'יק
 • מרת צפורה, אשת הרה"ח רבי אריה לייב אלבוים.

השאלות העיקריות העולות בעקבות המידע המפורסם במאמר הן: א. מה הקשר (בהנחה שקיים) בן "אבי השושלת" ישכר בער מראדושיץ, יליד 1765, לבין שאול הורונצ'יק, האב הקדמון הידוע לכותבת שורות אלה, אשר נולד לכל המאוחר ב-1896. ב. האם קיים קשר בין אברהם יעקב הורונצ'יק, יליד 1814 ובנו של שאול דנן, לבין אברהם ישראל הורונצ'יק המוזכר במאמר.

13 במאי 2009 - 24 ביוני 2009

בתקופה לעיל נאסף מידע רב נוסף שהוביל לשינויים רבים בדף כולו. אך לנוכח נפילת ויקיגניה והעברתה לאתר חדש השינויים הלכו לאיבוד. בימים הקרובים ייעשה מאמץ לשחזר את כל המידע החדש. התיעוד להלן של החיפוש מתקופה זו הינו שיחזור חלקי.

15 ביוני 2009

בבית העלמין בוורשה טמון יהודה אהרון גורונצ'יק, בן שלמה אלעזר, אשר נפטר בי"ז תרצ"ז (1927). נראה כי אב ובנו זה היו אנשים ידועים, כי שמותיהם מופיעים במקורות. טרם הוברר לאיזה ענף הם משתייכים. בין היתר, שמותיהם מופיעים ב"אטלס עץ החיים" של רפאל הלפרין, כרך י"ד' (קוד 1404). עידכון (2013): נמצא כי מדובר בסבו ורב-סבו של הרב שלמה גורן ז"ל (ראו "הענף מזמברוב לעיל).

17 ביוני 2009

בעקבות הצגת שאלה בפורום "שורשים משפחתיים", נאסף מידע נוסף על ענף גורונצ'יק. בין היתר נמצא כי אביו היה יהודה, ואשתו חיה פייגה. מקום קבורתו: בית הקברות סנהדריה, ירושלים. כן נמסר כי שמו כפי שנרשם במסמכים בעבר היה גרונצ'יק, ופרטים לגבי ילדיו.

20 באוגוסט 2009

חודשיים לאחר משלוח בקשה להזמנת תעודות מארכיון פוזנן, הגיעה היום בדואר רגיל דרישת תשלום. יש לקוות שההמתנה לתעודות עצמן תהיה קצרה יותר.

6 בספטמבר 2009

כנראה אותר ענף שלם בעץ המשפחה!

עד כה היה ידוע כי רוחלה הורונצ'יק בת אברהם יעקב היתה נשואה להירש לייב גרינשטיין מקונסטנטינוב. ואולם לא היה כל מידע נוסף אודות התפתחות ענף זה. לאחר תירגום עץ הורונצ'יק לעברית, והעברתו אל אחד מהמומחים הגדולים לגנאלוגיה הרבנית בישראל, התגלה כי ככל הנראה הירש לייב גרינשטיין ורוחלה הורונצ'יק הם אבותיהם של בני משפחתו. צאצאיהם מתועדים היטב על-ידו, אך העובדה שהאם היא מבית הורונצ'יק לא היתה ידועה לו.

הצאצאים כוללים בין היתר את השם "אברהם יעקב" - כשמה של אביה של רוחלה הורונצ'יק - גרינשטיין. נמצא גם כי בנו של הירש לייב גרינשטיין הידוע למומחה התגורר בבניין שתרם אברהם יעקב הורונצ'יק לקהילת לודז', וניהל שם בית מדרש (רחוב סחודניה 24). זוהי עדות נסיבתית נוספת המחזקת את ההשערה כי זהו הענף המתאים.

עתה נותר לאמת סופית את הממצא באמצעות תעודות מקוריות.

פרטים מלאים יוצגו לאחר אישוש הממצא, ולאחר קבלת האישור מבן המשפחה על פירסום פרטיו כאן.

11 בספטמבר 2009

נשלחה הזמנה לארכיון פוזנן לקבלת תעודה שתאושש את הממצא האחרון.

עיון ביומן המחקר מעלה כי לא ניתן עד כה משקל לעובדה ששאול הורונצ'יק מבני ברק הוא מצאצאי הענף מצ'נסטוחובה. השם שאול לא הופיע קודם לכן בענף זה. יש לברר על שם מי הוא קרוי.

22 בספטמבר 2009

התעודות מפוזנן הגיעו, אך ללא התעודה שהוזמנה ב-11 בספטמבר. התעודות הן ברוסית ויש לתרגמן. ואולם כבר עתה ברור כי הן לא יובילו לפריצת דרך. תעודה אחת מבהירה כי אברהם הורונצ'יק אשר נישא לחיה שרה קוט (קאליש, 1868) הוא בנו של מנדל הורונצ'יק. תעודת הפטירה שהוזמנה עבור מנדל הורונצ'יק מתייחסת לבנם של בני הזוג הנ"ל, שנפטר כתינוק. מכאן עולה שתעודת הפטירה של מנדל הסב אינה קיימת בקאליש, ואינה מתועדת ב-JRI. לפיכך הסיכויים לזיהוי אבותיו של מנדל בזמן הקרוב קלוש ביותר.

יש לשלוח הזמנה מחודשת של התעודה החסרה מקאליש, עבור הענף החדש שהתגלה.

10 באוקטובר 2009

התקבלו רישומים מספר התושבים לוטומיירסק. התגלה כי שני הצאצאים הידועים בישראל מעיר זו היו בני דודים ראשונים מצד האב - עובדה שלא היתה ידועה להם. המידע יימסר בהקדם לאחד מהם, ולבנו של השני (שנפטר). יש צורך להזמין תעודת נישואין של אבי הענף בלוטומיררסק, כדי לנסות לקשור בינו לבין יתר הענפים.

"אברהם בן יהודה" חוזר על עצמו הן בענף מזמברוב והן בענף מלוטומירסק. בשני הענפים מופיעים גם שלמה, יעקב. ניתן לשער כי היתה קירבה קרובה בן שני ענפים אלה.

7 באפריל 2010

לאחר המתנה ממושכת, התקבלו מסמכים נוספים מקאליש. בפרט, התקבלה תעודת הנישואין של מרדכי מנדל גרינשטיין ורלה טראובה (קאליש, 1887). תעודה זו מאשרת סופית את הקשר בין המשפחה לבין ענף גרינשטיין המתגורר בישראל. מידע נוסף יוצג בהמשך, לאחר תיאום עם הנוגעים בדבר.

21 באפריל 2010

בעיתון "המודיע", הרב נפתלי אהרון וקשטיין פירסם במדורו "ויתילדו", שאילתא אודות משפחת אברהם יעקב הורונצ'יק ומשפחות קשורות. נוסח השאילתא, והסיפור שמאחוריה, מופיע במשפחתובלוגיה.

17 בפברואר 2014

תעודת הפטירה של שלמה לייזר גרונצ'ק, סבא רבא של הרב גורן, התקבלה מארכיון פולטוסק. לפי הרישום, הוא נפטר כאלמן בן 66. שם אביו אהרון, ושם אמו כנראה גיטלה (הכתב אינו ברור). הרישום אינו כולל מידע על עיסוקו או מקום לידתו.

מקורות מידע

 • A dictionary of Jewish surnames from the Kingdom of Poland, Alexander Beider,Avotaynu, 1996
 • Stary Cmentarz Zydowski w Lodzi, Philip Friedman and Pincus Zelig Gliksman, Lodz, 1938
 • אנציקלופדיה לחלוצי הישוב ובוניו: דמויות ותמונות, דוד תדהר, תל אביב, 1947-1971
 • תולדות יהודי קאליש, ישראל דוד בית הלוי, הוצאת המחבר, תל-אביב 1961
 • רדומישל רבתי והסביבה - ספר זכרון, הוצאת בצלאל צ'ריקובר 1971 (כולל זמברוב)
 • רשומות חיים מהארכיונים בלודז', קאליש, קשפיצה - צ'נסטוחובה
 • דפי-עד מיד ושם
 • מקורות מספרות יידיש עבור הסופר שמעון הורונצ'יק, אשר פרטיהם לא צוינו
 • נפתלי אהרון וקשטיין, "ויתילדו", עלון 63 (פורסם במקור בעיתון "המודיע", ערש"ק פרשת בהר/בחוקותי/חזק תשס"ט)
 • הרב שלמה גורן - בעוז ותעצומות, אוטוביוגרפיה בעריכת אבי רט, הוצאת ידיעות ספרים 2013.

קישורים חיצונייםהערות שוליים

 1. האיות חורונצ'יק / גורונצ'יק מופיע בפולין רק לאחר שנת 1868 - השנה בה החלו הרישומים האזרחיים ברוסית בפולין הקונגרסאית. עובדה זו פוסלת השערה חלופית שהועלתה, שמקור השם הוא בישוב בשם Choron סמוך לצ'נסטוחובה בפולין.
 2. מקורות: תולדות יהודי קאליש; מבוא לאחד מסיפורי הסופר, שהובא על-ידי חיים לוי.