וילהלם ריטר פון גוטמן: הבדלים בין גרסאות

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(קורות חיים)
מ (הוספת קישורים פנימיים לשמות משפחה)
שורה 1: שורה 1:
וילהלם (יצחק זאב) ריטר פון גוטמן Ritter Von Gutmann  <ref>  לפי תשובה מהארכיון היהודי בוינה מתוך מידע הכתוב על מצבתו וכן מתעודת הפטירה שלו. כמו כן מצויין שהוא בנו של  מאיר ליב </ref> (18 (נולד באוגוסט [[1826]];  נפטר [[17 במאי]] [[1895]]), בן [[מאיר ליב Loeb - מרכוס לאופולד גוטמן|מרכוס לאופולד גוטמן]] ודוברש (Babette) לבית (שפירא) Frankl פרנקל  <ref> [http://freepages.genealogy.rootsweb.ancestry.com/~randols/ps92/ps92_342.htm לפי האתר המצורף] - הקישור אינו זמין יותר  </ref>, נשיא הקהילה היהודית בעיר [[וינה]] שבאוסטריה, ראש ועד [[בית המדרש לרבנים בווינה]] ומיסדו, סוחר ונדבן.
+
וילהלם (יצחק זאב) ריטר פון [[גוטמן]] Ritter Von Gutmann  <ref>  לפי תשובה מהארכיון היהודי בוינה מתוך מידע הכתוב על מצבתו וכן מתעודת הפטירה שלו. כמו כן מצויין שהוא בנו של  מאיר ליב </ref> (18 (נולד באוגוסט [[1826]];  נפטר [[17 במאי]] [[1895]]), בן [[מאיר ליב Loeb - מרכוס לאופולד גוטמן|מרכוס לאופולד גוטמן]] ודוברש (Babette) לבית ([[שפירא]]) Frankl [[פרנקל]] <ref> [http://freepages.genealogy.rootsweb.ancestry.com/~randols/ps92/ps92_342.htm לפי האתר המצורף] - הקישור אינו זמין יותר  </ref>, נשיא הקהילה היהודית בעיר [[וינה]] שבאוסטריה, ראש ועד [[בית המדרש לרבנים בווינה]] ומיסדו, סוחר ונדבן.
  
 
==קורות חיים==
 
==קורות חיים==

גרסה מתאריך 21:37, 5 באפריל 2010

וילהלם (יצחק זאב) ריטר פון גוטמן Ritter Von Gutmann [1] (18 (נולד באוגוסט 1826; נפטר 17 במאי 1895), בן מרכוס לאופולד גוטמן ודוברש (Babette) לבית (שפירא) Frankl פרנקל [2], נשיא הקהילה היהודית בעיר וינה שבאוסטריה, ראש ועד בית המדרש לרבנים בווינה ומיסדו, סוחר ונדבן.

קורות חיים

גוטמן נולד ב-Leipnik לייפניק שבמורביה (כיום Lipník nad Bečvou בצ'כיה). לאחר שנאלץ לתמוך באמו ואחיותיו וללא הצלחה רבה, פנה לעסוק בתעשיית הפחם ובהובלתו, יחד עם אחיו דוד. במשך השנים הקים מפעלים רבים ברחבי האימפריה האוסטרו-הונגרית ואף חכר מרוטשילד מכרות פחם, כמו גם רכש רכוש רב. גוטמן היה נדבן ידוע ויסד את בית היתומים לבנות ב-Döbling שברובע ה-19 בווינה, כן הקים את בית המדרש לרבנים ובית החולים לילדים בווינה, אוסטריה. וילהלם גוטמן היה נשוי פעמיים והנישואין השניים התרחשו בשנת 1869[3]

משפחתו

הלוויתו

וילהלם גוטמן נטמן בבית העלמין המרכזי בווינה - Zentralfriedhof בחלק העתיק, שער מספר 1 בתאריך ה-19 במאי 1895 [4], חלקו לו כבוד מאות מבני העיר ורבניה, ביניהם הרב א.ה וויס כמו גם ד"ר וולך, אשר נשאו הספדים וכן הרב ד"ר שמידל:

   
וילהלם ריטר פון גוטמן
גם אם יאהב אב את כל ילדיו מבלי שום הבדל או פדות ביניהם ולאחרית כלם ידאג באהבתו העצומה ולא יבכר איש על פני אחיו, במותו תגדל אבדתו לצעירו פי שניים ופי שלושה, כי כה הבן הרך עודו דל לסול לו לבדו מסלה עלי ארחות החיים עוד לא ידע להזהר מפני מכשולים ולהלחם במשטיניו. בית מדרש הרבנים בווין היה יליד רוח המנוח גוטמאן ומעשהו. הוא לא שם ליבו לכל המעצורים אשר מצא על דרכו זה העולה בית אל, ויקדיש את כחו וכספו להוצאי לפעלות ידים את אשר הגה רוחו זה שנים מספר ואף חפצו הצליח: בית המדרש הרבנים מתנוסס כעת לתפארה בעיר מלוכת אוסטריה, תלמידים רבים מכל אפסי הממלכה יושבים בו ושותים בצמא את דברי מוריהם, ויחנכו בו אנשי תורה
   
וילהלם ריטר פון גוטמן
-- עיתון המגיד , יום שישי 24.5.1895

קישורים חיצוניים

רשימת מקורות

הערות שוליים

  1. לפי תשובה מהארכיון היהודי בוינה מתוך מידע הכתוב על מצבתו וכן מתעודת הפטירה שלו. כמו כן מצויין שהוא בנו של מאיר ליב
  2. לפי האתר המצורף - הקישור אינו זמין יותר
  3. מתוך תעודת הנישואין - מידע מהארכיון היהודי בווינה
  4. מידע מהארכיון היהודי בווינה