חיים גיוזלי: אירוח בפורום שורשים משפחתיים

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


חיים גיוזלי
Beth pic.jpg
נושא האירוח מאגרי מידע בבית התפוצות
מועד האירוח 22 בדצמבר 2002
אודות המתארח חיים גיוזלי הינו מנהל מחלקת אינטרנט ומאגרי מידע ואחראי על המרכז לגנאלוגיה יהודית ע"ש דגלאס א. גולדמן במוזיאון "בית התפוצות".
קישור לשרשור האירוח לחץ


להלן סיכום האירוח, אשר מבוסס על השאלות שהופנו למתארח ולתשובות שהתקבלו. השאלות והתשובות נערכו, על מנת להתאימן לאופי המיזם ויקיגניהשירותים ומאגרי מידע

מאגר הקהילות

 • בין היתר הינך אחראי על מאגר ממוחשב של שמות משפחה ושל קהילות יהודיות. איזה קהילות יהודיות מוחשבו ואיזה סוג של נתונים יש במאגר כזה? מאיזה שנים?
[חיים]: קיימים בבית התפוצות מספר מאגרי מידע ממוחשבים. אחד מהם כולל מידע הסטורי על קהילות יהודית בתפוצות (באנגלית ובעברית) – כרגע יש במאגר הזה אלפי ערכים, אולם באופן ברור לא נמצא בו מידע על כל הקהילות היהודיות בעולם. ארצות מסויימות "מכוסות" טוב יותר, על אחרות אנו עובדים לפי מספר פרויקטים המתנהלים במקביל. כרגע סיימנו "לכסות" באופן מלא את בולגריה – בעברית, הנוסח האנגלי בעבודה. קיים, כמובן, מידע על קהילות בסלובקיה ובהונגריה – לפי הגבולות המשתנים כל הזמן. אני הייתי מציע לך לבדוק בתוך התערוכה הוירטואלית "בארץ הגר" העוסקת ביהדות הונגריה את הקהילות שאת מחפשת (יש שם רשימה של קרוב ל - 800 קהילות), השמות מופיעים בכל השפות הרלוונטיות וגם ניתן להזמין תמורת תשלום טקסטים על חלק גדול מהקהילות ברשימה.
המאגר האחר הקיים בבית התפוצות, עוסק בהסברים על מקור ומשמעות שמות משפחה של יהודים. הוא מאגר שונה ונפרד מזה של הקהילות היהודית ומהמאגר של המרכז לגניאלוגיה יהודית ע"ש דגלס א. גולדמן. אין בו הסבר על משפחות מסויימות, אלא תיאור כללי לגבי שמות משפחה – כל ההסברים בשלב זה קיימים באנגלית בלבד – על פרטים נוספים נא לבקר באתר האינטרנט שלנו.

מאגרים לא ממוחשבים

 • אתה מזכיר אוספים לא ממוחשבים. כיצד ניתן לדעת מה קיים באוסף? האם יש לכם קטלוג עם כרטסות "כמו פעם"?
[חיים]: האוספים הלא ממוחשבים, בשלב זה, אינם פתוחים לקהל – בבוא העת גם הם יעברו דיגיטציה ואז יעמדו לרשות הקהל. כנ"ל לגבי הספרים – אנו עושים מאמצים לפתוח את כל האוסף לעיון הקהל, בינתיים משמש האוסף את צוות המוזיאון להכנת תערוכות, פרסומים, מחקר וכו´.


מידע על שירותים

 • אתה מזכיר שהמרכז עוסק בהדרכה וסיוע. האם השירות כרוך בתשלום?
[חיים]: העזרה שאנו מגישים אינה כרוכה בתשלום, כל עוד לא מדובר בקבלת שירותים מהמוזיאון, דהיינו חיפושים במאגרים, שימוש במיקרופילמים LDS, רכישת מוצרים, כמו תוכנות לגניאלוגיה וכו´, אם כי התמיכה היא כמובן בחינם.


 • איזה סוג מידע ניתן לקבל בשירות החיפוש המוצע באתר "בית התפוצות"?
[חיים]: ניתן להזמין דרך אתר האינטרנט של בית התפוצות חיפושים במאגרי המידע של המרכז לגניאלוגיה, פירושי שמות משפחה, תולדות קהילות יהודית בתפוצות. התשובות אינן "און-ליין", אלא נשלחות לדוא"ל או כתובת הדואר הרגילה תוך זמן שלא עולה על 14 ימי עבודה – בפועל זה קורה הרבה יותר מהר, לפעמים תוך אותו היום.


 • האם יהיה אפשרי בעתיד לבצע חיפוש מקוון במאגרי המידע שלכם (להבדיל מהזמנת החיפוש האפשרית היום אשר אורכת זמן)?
[חיים]: תוכניות לפתיחתם של מאגרי המידע של בית התפוצות לחיפוש מקוון קיימות זה מספר שנים, אלא שעד כה ולמרבה הצער אילוצים שונים ומובנים לא איפשרו ביצוע תוכניות אלה. אנו פועלים כל הזמן לכיוון זה, ובטוחים שבסופו של דבר - שכולנו מקווים יקרה מהר ככל האפשר - אכן נצליח בנדון. ברצוני גם להזכיר לך שהינך, וכך כל אחד אחר, מוזמן לבקר במרכז המבקרים של המרכז לגניאלוגיה יהודית, הפתוח בשעות הפעילות של המוזיאון, ולערוך את החיפוש במקום. לידיעת כולם, דמי שימוש במחשב הם 7 ₪ עבור כל רבע שעה. כמובן, ניתן לקבל תדפיסים עם דפי מידע מתוך המאגר. מומלץ מאד לבוא מוכן עם רשימת שאלות עד כמה שאפשר, שמות האנשים חייבים להיות באותיות לטיניות בלבד.


 • החיפוש במאגר הממוחשב הוא איטי ולא מניב תוצאות כדוגמת החיפוש ב JewishGen. המחשבים איטיים מאוד ושיטת החיפוש היא עפ"י שם מדויק ולא נשמע. האם יש לכם תוכניות לעתיד הקרוב לשדרג את המחשבים?
[חיים]: ניתן לערוך גם חיפוש מקורב, אלא שאכן, אני מודה, הפעולה הזאת היא מאד איטית מאחר שהמאגר גדל למידות שיכלו רק לחלום עליהן כאשר פיתחו את המערכת בשנות ה - 80 ושידרגו אותה בתחילת שנות ה - 90. הגידול, דרך אגב, הוא כמעט פי 10! אי לכך, אנו פועלים לשידרוג מחודש של המערכת על מנת לענות לדרישות החדשות והעתידיות - תמיכה למולטימדיה, למשל.


 • הוזכר כי אתה אחראי על הקשר עם JewishGen ועם JRI-PL. האם תוכל לפרט מה סוג הקשר, והאם וכיצד הוא עשוי לתרום לחוקרים מישראל?
[חיים]: חשוב לציין, שההסכמים הקיימים והעתידיים הם בין בית התפוצות וארגונים ומוסדות אחרים. המרכז לגנאלוגיה יהודית נמצא בקשר עם ארגונים גנאלוגיים יהודים בעולם, למשל בימים אלה אנו משתדלים לשדרג את שיתוף הפעולה שלנו עם JRI. המשמעות היא, בין היתר, שחומר שפוענח בישראל מועבר לרישום במאגר המידע של JRI לטובת כל החוקרים, בישראל ובחו"ל.


מאגרי מפורסמים

 • האם קיים במאגר מידע ממוקד לגבי אישים מפורסמים (אני מתעניין בהרצל)?
[חיים]: מדי שבוע מתפרסמת באתר האינטרנט של בית התפוצות ביוגרפיה של אישיות יהודית מפורסמת (ביחד עם פירוש שם המשפחה שלה) – עדיין לא פרסמנו את הביוגרפיה של ב. ז. הרצל, אבל גם זה יקרה. לידיעתך וכל האחרים, אילן היוחסין של ב. ז. הרצל נמצא במאגר המידע של המרכז לגנאלוגיה יהודית.


 • מדי כמה זמן אתם מפרסמים "מחקר" על אישיות מסויימת או משפחה מסויימת וכן גם פוקוס על קהילה מסויימת. היה נוח מאד אם ניתן היה להירשם לרשימת תפוצה לקבל הודעה באימייל בכל פעם שיש פרסום חדש.
[חיים]: כפי שהכותרת אומרת, Name of the week ו- Personality of the week - התחלופה היא אכן פעם בשבוע. יתר המאמרים מתחלפים לעתים רחוקות יותר, המאמרים על הקהילות, בדרך כלל פעם בחודש-חודשיים. אלא שכל יום כמעט מתפרסם מידע חדש.
בעתיד נפעיל גם newsletter קבוע של המוזיאון - הנושא דורש כח אדם נוסף, שכרגע חסר לנו. דרך אגב, לכל האתר המתמחה בהספקת תוכן יש הוצאות גדולות מאד ואנו פועלים לקבלת תמיכה וחסות על מנת שנוכל להמשיך את הפעילות שלנו.

מאגר מיקרופילמים

 • כידוע לך בוודאי, השגת מיקרופילמים מישראל היא צרה צרורה. המצאי הנוכחי בבית התפוצות רחוק מלענות על צרכי מחקר רציני. האם "בית התפוצות" מתכנן להרחיב את מאגר המיקרופילמים, ומתי? לחילופין, האם ישנה אפשרות למתן שירות להזמנת מיקרופילמים מסולט לייק סיטי, בדומה לשירות הניתן ע"י ה-FHC בארה"ב?
[חיים]: בשנה האחרונה חל שיפור משמעותי בשירות צילומים מאוסף LDS של בית התפוצות. כל הרשימה פורסמה באתר האינטרנט וניתן להזמין צילומים דרך האתר, אם יודעים בדיוק את פרטי התעודה. כמו כן ניתן לבקר – בתיאום מראש בלבד – בבית התפוצות ולעיין לבד בכל מיקרופילם הנמצא באוסף של המוזיאון. שני סוגי השירות הינם בתשלום – עלות צילום של תעודה אחת היא 5 ₪ (בפחות מעלות של כרטיס אוטובוס או עיתון מקבלים צילום חתימתו של סבא רבא...), שעת צפייה במיקרופילמים עולה 60 ₪ (בערך כפול מכרטיס קולנוע, אבל פתאום אפשר לאתר מידע שחיפשנו כבר משך שנים) – זאת כמובן השקפת העולם הפרטית שלי, לא חייבים לקבל אותה.
אוסף מיקרופילמים LDS נרכש בזמנו ע"י פרופ´ יצחק הלברכט והוא נמצא בבית התפוצות בהשאלה מתמדת. עלות המיקרופילמים הנ"ל היא מאד גבוהה, בעזרת תרומה מתאימה ניתן להרחיב כמות הסרטים הנמצאים בבית התפוצות.
הזמנת מיקרופילמים מארה"ב אל ישראל תלויה גם בטיב ההסכמים הקיימים בין ישראל לכנסיית LDS – סוגיה זאת לא שייכת לתחום פעילותו של בית התפוצות. הרעיון קיים כבר זמן רב, אנו מחכים להזדמנות המתאימה להפעלתו.


ספרי קהילות

 • האם ספרי הקהילות כגון: חברה קדישא, אגודות לפי מקצועות, רישומי לידות ופטירות נשמרים ברשותכם?
[חיים]: אין בית התפוצות אוסף תעודות מקוריות מהסוג שאתה מציין בשאלתך. תעודות אלה יש לחפש בארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי בירושלים, למשל. לעומת זה, קיים בבית התפוצות אוסף תמונות עשיר ביותר – ניתן להזמין מהאוסף הזה כל תמונה, בעד תשלום, כמו כן ניתן לשלוח שאילתא – ללא תשלום – דרך אתר האינטרנט של המוזיאון ישירות אל המרכז לתיעוד חזותי ע"ש ברנרד ומרים אוסטר.

עצי משפחה

 • איזה שימוש עושה בית התפוצות באילנות אשר נשלחים אליכם? האם אתם מנסים לקשר בין אילנות שונים?
[חיים]: כל אילנות היוחסין שנשלחו אל בית התפוצות נרשמו במאגר המידע של המרכז לגניאלוגיה יהודית ע"ש דגלס א. גולדמן – יש כרגע קרוב ל - 2,000,000 שמות במאגר הזה, מאורגנים באלפים רבים של אילנות, ואנו ממשיכים לקבל אילנות חדשים ועדכונים לאילנות קיימים כל הזמן.
לא ניתן "להתערב" אל תוך המידע הרשום באילנות – אנו פועלים על פי חוקי מדינת ישראל המכבדים את זכויות היוצרים, הרכוש האנטלקטואלי, חוק הגנת הפרטיות וחוק מאגרי מידע. אי לכך, ניתן לערוך השוואות בין האילנות, אבל לא לחבר אותם ממש.


 • האם תוכל להרחיב על תחרות "אילנות יוחסין" לבתי ספר, אשר מקים "בית התפוצות"?
[חיים]: התחרות לאילנות יוחסין ע"ש פרופ´ יצחק הלברכט - המתנהלת זו השנה השמינית ברציפות - היא אחד הפרויקטים החינוכיים שבית התפוצות מקדם בין ילדי ישראל בארץ ובתפוצות. מטרת התחרות היא לעודד את המודעות לנושא "שורשים", לערב את ההורים וגם את הסבים, להזמין משפחות לרשום את האילן שלהן במרכז שלנו, לגשר בין משפחות בארץ עם משפחות יהודיות בחו"ל, לגלות דרך חדשה ומקורית ללימוד ההסטוריה והמסורת של עם ישראל בכל תפוצותיו, לעודד שמירת מסורות משפחתיות עבור הדורות הצעירים והבאים. כמובן, יש גם תחרות, עם פרסים אמיתיים – לפרטים מלאים לגבי נושא זה אנא בקרו באתר התחרות – יש הסברים בעברית, אנגלית וספרדית.


 • באיזה אתר ניתן לחפש ולמצוא אילנות יוחסין?
[חיים]: לפני שמחפשים באינטרנט, כדאי מאד לחפש במאגר שלנו. לא תמיד מקבלים תשובות חיוביות, אולם כמות של קרוב ל - 2,000,000 שמות היא כבר בסיס טוב להתחיל בחיפוש. ניתן לשלוח הזמנת חיפוש דרך אתר האינטרנט של בית התפוצות, אך אפשר גם לבקר אותנו. את השמות המבוקשים יש לרשום באותיות לטיניות בלבד.


 • האם עצי משפחה אשר שנשלחו אליכם מקוונים גם לחברות גניאולוגיות אחרות, האם הם זמינים לקהל?
[חיים]: העצים שנשלחו אל בית התפוצות רשומים בבית התפוצות בלבד, פרט לאותם עצים שבעליהם הסכימו בכתב להעביר אותם גם ל- JEWISHGEN בהתאם לשיתוף הפעולה הקיים בין שני הארגונים. הציבור מוזמן לעיין בעצים הנ"ל, לערוך חיפושים וכו´, דרך אתר האינטרנט של בית התפוצות וגם בעת ביקור במרכז המבקרים של המרכז לגניאלוגיה יהודית ע"ש דגלס א. גולדמן בבית התפוצות.


 • האם מי ששלח אליכם עץ משפחה זכאי להטבות או שרותים נוספים?
[חיים]: מי שרשם עץ בבית התפוצות - אגב, פעולה שעבורה לא משלמים כלום - רשאי להזמין חיפושים במאגר שלנו ללא תשלום. בעת הזמנת החיפוש, חובה לציין את מספר העץ במאגר שלנו.


 • האם יש אצלכם עצי משפחה מארצות אחרות, האם יש שיתוף פעולה לריכוז עצי משפחה יהודיים?
[חיים]: מרבית העצים הרשומים אצלנו הם של משפחות יהודיות מחו"ל. להרבה יהודים בחו"ל מאד חשוב לרשום את המשפחות שלהם בישראל - לא במקרה כמובן, והסיבות ברורות מאד.


 • מי שנכנס לאתר ה - FTJP, יכול לקרוא בעמוד הראשון כי זהו פרויקט משותף של JewishGen, של בית התפוצות ושל IAJGS. האם, בפועל, כל מי ששולח אילן ל-FTJP יוכל למצוא אותו בבית התפוצות, ולהיפך? ברור לכולנו שזהו שיתוף פעולה מבורך, במידה ואכן הוא מתבצע... אם אינו מתבצע - מדוע הדבר כך?
[חיים]: לא רק באתר של JewishGen יש פרסום על הפרויקט הזה - גם אצלנו. בפועל, לעולם לא נגיע למצב כזה שכל מי ששולח אילן אליהם, המידע יועבר אלינו באופן אוטומטי וההיפך, וזאת בגלל מגבלות משפטיות לא מעטות ולא פשוטות. הפעילות הזאת מבוססת על הסכם כתוב וחתום כדת וכדין שכולל קרוב ל - 20 עמודים מודפסים. בקיצור, לא כל מי רשם/רושם אילן בבית התפוצות מוכן למסור מידע זה ל-JewishGen - והסיבות עימו/ה, וההיפך. אי לכך, יש לנו אילנות שלא מופעים אצל JewishGen ולעולם לא יהיו שם, ככל הנראה. לכן כל מי שמעוניין לרשום את העץ שלו בבית התפוצות - טוב יעשה אם ישלח אותו ישירות אלינו, יותר יעיל וקצר, בעיקר לישראלים (אם כי מרבית האילנות הרשומים אצלנו הם של משפחות יהודיות מחו"ל) - באתר האינטרנט של בית התפוצות יש הנחיות ברורות לגבי הדרך שבה אפשר "לנטוע" אילן יוחסין במאגר של המרכז לגניאלוגיה יהודית ע"ש דגלס א. גולדמן.
נוסף על כך, בימים אלה מתנהל מו"מ לגבי המשך שיתוף הפעולה בין בית התפוצות לבין JewishGen - כאשר יהיו חדשות בנדון נפרסם אותן באתר האינטרנט שלנו ובכל הודעה לעיתונות.

שמות משפחה

 • שם המשפחה שלי הוא מימיס ואני לא בדיוק יודע מאיפה מקור השם. סבא שלי נולד בקישנב ברוסיה, ומעניינת אותי המשמעות של שם המשפחה. אם אני רוצה ליצור מפגש משפחתי של כל המימיסים בתפוצות, איך אפשר לעשות את זה כי זה שם משפחה לא נפוץ? כותבים את השם: Meimis ויש רק את המשפחה שלי ואח של אבא שלי ועוד משפחה בארץ, שאני לא יודע אם הם קרובים שלנו או לא ואין לנו קשר איתם.
[חיים]: ניתן להזמין חיפוש במאגר שלנו אחרי משמעות ומקור שם משפחה זה. איני יכול לומר כרגע - ללא חיפוש - אם אכן קיים שם זה במאגר שלנו, ייתכן ולא, אפילו יש בו כ-20,000 ערכים.
כאן הכל תלוי בך ובקרובי המשפחה שלך: עליכם לעבוד במשותף על מנת לאתר קרובי משפחה נוספים, אם יש כאלה. זאת עבודה קשה, דורשת הרבה אינטואיציה ומזל, גם ידע מסויים בכלים מתאימים - באתר האינטרנט של בית התפוצות ניתן לקבל מספר עצות ראשוניות על איך מתחילים במחקר גנאלוגי.


 • רציתי לדעת את השורשים של שם משפחתי שהינו קריספין.
[חיים]: אין דרך פשוטה יותר, מאשר להזמין חיפוש במאגר המידע בנושא מקור ומשמעות שמות משפחה. יש לרשום את השם באותיות לטיניות בלבד. הפירוש אינו מסביר את שורשי המשפחה, לשם כך יש להזמין חיפוש במאגר המידע לגניאלוגיה.
לידיעתך ולידיעת כל הגולשים: המידע הגניאלוגי המצוי בבית התפוצות מבוסס על מחקרים שנעשו ע"י הציבור, ולא ע"י בית התפוצות, אבל עדיין קיים סיכוי טוב למצוא מידע, כמו שאכן קורה מדי יום, כמעט.