ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

הבדלים בין גרסאות בדף "חנה רבינוביץ"

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שורה 35: שורה 35:
 
ילדיה של '''חנה''' החלו להתחתן וכבר נולדו לה נכדים.
 
ילדיה של '''חנה''' החלו להתחתן וכבר נולדו לה נכדים.
 
בשנת 1930, נפטרה אמה של '''חנה''', '''אסתר סטרקובסקי''' בגיל 78, היא קבורה בבית העלמין '''טרומפלדור'''.
 
בשנת 1930, נפטרה אמה של '''חנה''', '''אסתר סטרקובסקי''' בגיל 78, היא קבורה בבית העלמין '''טרומפלדור'''.
שתיים מבנותיה של חנה: '''אידה''' ו'''סופיה''' נסעו לעיירה '''קארץ'''' ללימודים (Kerch), '''סופיה''' למדה רפואה ו'''אידה''' חקלאות.
+
שתיים מבנותיה של חנה: '''אידה''' ו'''סופיה''' נסעו לעיירה '''קארץ'''' ללימודים '''(Kerch)''', '''סופיה''' למדה רפואה ו'''אידה''' חקלאות.
במהלך התגלה אצל '''סופיה''' חור בלב.
+
במהלך התקופה הזו התגלה אצל '''סופיה''' חור בלב.
 
היא חזרה ל'''סימפרופול''' והתגוררה יחד עם '''חנה''' עם סיום לימודיה, שם עבדה כרופאת ילדים.
 
היא חזרה ל'''סימפרופול''' והתגוררה יחד עם '''חנה''' עם סיום לימודיה, שם עבדה כרופאת ילדים.
 
'''סופיה''' הייתה היחידה מילדיה של '''חנה''' שלא נישאה מעולם.
 
'''סופיה''' הייתה היחידה מילדיה של '''חנה''' שלא נישאה מעולם.

גרסה מ־15:09, 8 באפריל 2010

חנה רבינוביץ לבית סטרקובסקי (1878-1943) הייתה יהודיה ילידת מאלין (Malin), אוקראינה.

חנה רבינוביץ לבית סטרקובסקי בצעירותה.
מוטי וסופיה רבינוביץ, ילדיה של חנה שנהרגו בזמן מלחמת העולם השניה.
קברה של אסתר סטרקובסקי, אמה של חנה בבית העלמין טרומפלדור בתל-אביב.

ילדותה

חנה נולדה בשנת 1878 בעיירה קטנה באוקראינה, מאלין (Malin) לאביה יצחק סוחר יערות ואמה אסתר. היה לה עוד אח אחד ומשפחת סטרקובסקי המורחבת הייתה משפחה עניפה בעיירה, שורשיה של משפחת סטרקובסקי הם מפולין.

נישואיה ליהושוע, המעבר לפוצ'פ והילדים

בשנת 1900, הכירה חנה את יהושוע רבינוביץ, גם הוא סוחר יערות כמו אביה שנסע ממקום למקום, זה קרה כשיהושוע הגיע למאלין ואמרו לו שיש שם בחורה יהודיה מבית טוב. יהושוע היה מבוגר מחנה בשלוש שנים. יהושוע ביקר כמה פעמים במאלין מאוחר יותר והגיע ליצחק סטרקובסקי וביקש את ידה את בתו, לחנה היו מחזרים רבים שכן כולם אהבו את שיערה השחור והגלי ועינייה הגדולות. יצחק סטרקובסקי נעתר לבקשתו של יהושוע אחרי שיכנועים רבים, וחנה ויהושוע נישאו. חנה ויהושוע עברו להתגורר בפוצ'פ (Pochep), עיר מגוריו של יהושוע. חנה החלה ללמוד רוסית עם מורה פרטי, היא תפסה את השפה כל כך מהר עד שהמורה אמר לה בצחוק שמעבר למה שהוא לימד אותה, הוא כבר לא יודע בעצמו את השפה. בסוף שנת 1902 נולד בנם הבכור דוד, אחריו נולדו לייב, מוטי, אידה, סופיה, יעקב, בסיה ורחל. אסתר סטרקובסקי נהגה להגיע כל פעם לפני שחנה הייתה אמורה ללדת על מנת לעזור לה. עם פטירתו של אחיה של חנה במאלין, היא לקחה את שלושת ילדיו לפוצ'פ וגידלה אותם יחד עם שמונת ילדה. אביו של יהושוע וחמה של חנה היה איש מכובד בפוצ'פ, הוא היה רב ודיין בבית דין רבני, אנשים היו מגיעים אליו להתייעץ עימו והוא גם ניחן בכוחות וידע לקבוע מה יהיה עם תינוק שרק נולד. בשנת 1924 נפטר יהושוע בפתאומיות מדלקת ריאות, עד אז חיה המשפחה ברווחה אך כעת נאלצו להתמודד עם החיים בצורה שונה. בני המשפחה כל הזמן החליפו את מקום מגוריהם בעיירה. לפני פטירתו של יהושוע, הייתה לחנה אישה שחיה איתם בבית ועזרה לה לגדל את הילדים. כל הילדים החלו לעבוד והגדולים אף למדו במקביל. האחיין של חנה שאותו גידלה כבנה, עשה עליה לארץ ישראל יחד עם אמה של חנה, אסתר בשנת 1921. בנוסף לאסתר ולנכדה בני משפחה נוספים מטעם משפחת סטרקובסקי עלו לארץ ישראל מהעיירה מאלין. שתי האחייניות לבית סטרקובסקי היגרו לארגנטינה.

המעבר לסימפרופול

בשנת 1929, עברה חנה לסימפרופול (Simferopol) אוקראינה, יחד עם ארבעת בנותייה ובנה לייב. היא אהבה את האקלים החמים של המקום. המשפחה גרה מרחק הליכה מהים השחור. ילדיה של חנה החלו להתחתן וכבר נולדו לה נכדים. בשנת 1930, נפטרה אמה של חנה, אסתר סטרקובסקי בגיל 78, היא קבורה בבית העלמין טרומפלדור. שתיים מבנותיה של חנה: אידה וסופיה נסעו לעיירה קארץ' ללימודים (Kerch), סופיה למדה רפואה ואידה חקלאות. במהלך התקופה הזו התגלה אצל סופיה חור בלב. היא חזרה לסימפרופול והתגוררה יחד עם חנה עם סיום לימודיה, שם עבדה כרופאת ילדים. סופיה הייתה היחידה מילדיה של חנה שלא נישאה מעולם.

מלחמת העולם השנייה

חנה ליוותה את בנותייה וכלותיה יחד עם בניה לרכבת כדי שהם יוכלו לברוח, בתה של חנה, סופיה לא יכלה לעמוד בדרך הארוכה ברכבת וחנה אמרה שהיא לעולם לא תשאיר את אחד מילדיה ותברח על מנת להציל את עצמה. היא גם טענה שהגרמנים הם עם תרבותי ולא מסוגל לבצע רצח וסירבה להאמין שהמצב גרוע כפי שמספרים. חנה וסופיה נותרו בבית המשפחה בסימפרופול. בשנת 1941, נפל בנה של חנה מוטי והותיר אחריו אלמנה צעירה ותינוק בן שנה. חנה ובתה סופיה הסתתרו כמה פעמים כשחיפשו יהודים בעיירה. בשנת 1943 הגיעו גרמנים כששמעו שיש שם שתי יהודיות והוציאו אותן מהבית ולקחו אותן. לפי מה שסיפרו השכנים לאחר המלחמה, חנה וסופיה הוצאו להורג בשנת 1943.