שלחו מייל ל- emailwikigenia@gmail.com כדי להירשם לאתר

יעל דיאמנט: אירוח בפורום שורשים משפחתיים

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יעל דיאמנט
YaelDiamant.jpg
נושא האירוח מאגר המידע "ספר המעפיל" במחנה המעפילים בעתלית
מועד האירוח 17 בנובמבר 2002
אודות המתארח יעל דיאמנט, מנהלת מאגר המידע "ספר המעפיל" (דאז) במחנה המעפילים בעתלית.

לימים, עזבה יעל את תפקידה, ומאגר המידע אודות תקופת ההעפלה והמעפילים נקרא כעת "בנתיבי העפלה".

קישור לשרשור האירוח לחץ

להלן סיכום האירוח, אשר מבוסס על השאלות שהופנו למתארח ולתשובות שהתקבלו. השאלות והתשובות נערכו, על מנת להתאימן לאופי המיזם ויקיגניהפעילי העפלה לאחר קום המדינה

  • ב - 1948 נשלח אבי ע"י המוסד לעליה ב´ (בראשות שאול אביגור) בזהות בדויה למצרים ע"מ לארגן עליית יהודים משם. באחריותו היה לארגן אניות ולהשיג ויזות חד פעמיות לכיוון אחד: איטליה וצרפת (עשרות אלפי יהודי מצרים יצאו את מצריים והגיעו לארץ),משם הועברו העולים לישראל. פעילות המשך בוצעה על ידו מסוף 1949 והלאה כאשר הקים מחנות מעבר באלג'יר ליהודים ממרוקו (גם זאת באחריות המוסד לעליה ב´). האם גם תקופה ואירועים אלו מתועדים בפרויקט ?
[יעל]: יש תיעוד נרחב על פעילי העפלה שעסקו אבל רק עד קום המדינה. ידוע לנו שבשל החלטה שרירותית זו שהתקבלה ע"י הועדה האקדמית שמלווה את הפרוייקט, רבים וטובים לא נכללים במאגר בשלב זה. עם זאת, אנו משתדלים לאסוף חומרים עליהם למקרה וטווח השנים המתועדות יורחב.


מיהו "מעפיל"?

  • האם ההגדרה "מעפיל" מגבילה את ההשתיכות לפי מועד ההגעה לארץ, לאופן ההגעה, או כל אחד והגדרתו? במה שונה המוזיאון הזה מהאחר בחיפה?
[יעל]: הגדרת מעפיל - כל מי שעלה לארץ באופן בלתי ליגאלי בין השנים 1934-1948 (קום המדינה). אנו מתעדים את כל צורות ההעפלה: ביבשה באויר ובים, אבל גם פרשיות מיוחדות כמו נשארי המכביה מ-1936, מעפיל שהגיע בקיק, או סיפורה של קבוצה שחצתה את הגבולות במסע אופניים.
המוזיאון בחיפה - "מוזיאון ההעפלה וחיל הים" - עוסק בהפיכת צי הספינות מצי נלחם לצי לוחם ובתפר שבין ההעפלה ולחיל הים. קיים בינינו שיתוף פעולה הדוק, החלפת חומרים ומידע, אך אין אצלם תיעוד אישי של ניצולים.


כיצד מבררים פרטים?

  • איך ניתן לברר באיזה אוניה עליתי? לאיזה נתונים תזדקקי? האם השם שנתנו לי בזמנו והחודש בו הגעתי לארץ יספיקו? כמה אוניות בערך הגיעו כל חודש?
[יעל]: קיים שאלון מעפיל בו עלייך למלא פרטים רלוונטים וככל שתרבי בפרטים כך יקל עלינו לגלות את שם הספינה. את השאלון ניתן למצוא באתר המועצה לשימור אתרים בקטגורית "ספר המעפיל".


1934 - תחילת ההעפלה

  • מה מייחד את שנת 1934? מדוע זו נקבעה כשנת תחילת ההעפלה?
[יעל]: ביולי 1934 הגיעה לארץ ספינת המעפילים הראשונה "וולוס א´", אשר מקובלת על החוקרים כספינת המעפילים המאורגנת הראשונה. אומנם, היו נסיונות קודמים (גם של אנשי בית"ר וארגונים נוספים), אך כל הנושא של רכישת ספינות וארגון המעפילים לקראת העליה ארצה החל רק למן 1934 בחסות המוסד לעליה ב´.


"אלטלנה"

  • אני מחפשת מידע על האלטלנה ואם יש אפשרות לקבל רשימה של אנשים שיש שעלו באוניה הנ"ל. כמו כן, איפה אפשר לצרף עדויות של אנשים? (יש לי 2)
[יעל]: אלטלנה לא היתה אוניית מעפילים כיוון שהגיעה ארצה לאחר קום המדינה.
חומר בנושא ניתן למצוא בארכיון ההגנה או במוזיאון האצ"ל/בית ז´בוטנסקי בתל אביב.


טופס מעפיל

  • בעניין מילוי טפסי המעפילים: האם אפשר לספק קובץ שאלונים - מעפילים ופעילי עליה? האם אפשר לשלוח אליכם דיסקט עם תמונות?
[יעל]: ניתן לספק כל כמות של שאלונים בנושא ההעפלה לסוגיה. לאחר תאום מראש, ניתן ורצוי מאוד לשלוח אלינו מידע נוסף בכל מדיה שהיא.


פרויקט ההנצחה

  • מה כולל פרויקט ההנצחה? ומה נגיש לציבור הרחב?
[יעל]: המאגר עוסק בתעוד ההעפלה בשנים 1934-1948. מאגר המידע נמצא במחנה עתלית ופתוח לציבור הרחב (רצוי בתאום טלפוני מראש).


סיפור קטן...

  • מעבר לשמות שכבר צוינו כאן, בסופו של דבר אנחנו מתרגשים ביותר מן הסיפורים הקטנים. האם תוכלי לשתף אותנו בסיפור אחד, "קטן", מייצג, מיוחד, מרגש, כדי שנוכל להתבשם עוד קצת מריח התקופה?
[יעל]: קשה לתאר במספר מילים מצומצם סיפור של חיים שלמים, אך דוגמה לסיפר אישי של פעיל העפלה בשם משה דפני (סילור) שהיה מצוות האוניה "ירושלים הנצורה". מסתבר שעל סיפון האוניה כרעה אישה ללדת "בחודש החמישי" (נשים רבות לא אמרו מהו החודש האמיתי להריונן היות שהם חששו שבשל כך לא יעלו אותם על סיפון האוניה) ולא היו באוניה רופא או אחות. משה דפני מתאר בעדותו שהאישה הובאה לחדר המכונות וכולם היו חסרי אונים. עקב "השכלתו" כבוגר הרפת בקיבוץ ממנו הגיע, הוא הניח שנסינו יעמוד לו... ולמעשה הוא זה שילד את התינוקת - רק שהוא לא ניתק את חבל הטבור בסמיכות לגוף התינוקת אלא השאיר סרח עודף כמו שנהוג ברפתות... התינוקת לקתה בזיהום ואחת הנשים המבוגרות בספינה נחלצה לעזרתם וכך הגיע התינוקת "גליה" בריאה ושלמה לנמל חיפה.
כל מי שיבקר במאגר, יוכל לראות את משה דפני מחזיק מזרועותיו את התינוקת "גליה" עם הגיעם לנמל חיפה.


פרטים נוספים

ניתן ליצור קשר עם מחנה המעפילים בעתלית, בטלפון: 04-9841980. המחנה גם משמש כמקום עזר לכתיבת עבודות ומציאת חומרים על נושא ההעפלה בפרט ושימור אתרים בכלל. אנשי המחנה ישמחו לקבל עדויות אישיות, מסמכים וכל חומר הנוגע לתקופת ההעפלה.