מבוא לתוכנות גנאלוגיות: הבדלים בין גרסאות

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(אז איך בוחרים?)
(ואם מצאתי משהו יותר טוב?)
שורה 35: שורה 35:
 
== ואם מצאתי משהו יותר טוב? ==
 
== ואם מצאתי משהו יותר טוב? ==
  
לאחר שבחרנו תוכנה נשאלת השאלה – אם אני מתחיל בתוכנה אחת ומוצא אחרת שמוצאת חן בעיני יותר, '''האם אני צריך להתחיל את כל תהליך הכנסת הנתונים שוב'''? התשובה היא חד משמעית: לא! קיים פרוטוקול אחיד שלפיו פועלות כל התוכנות הללו. זהו קובץ ה- [[GEDCOM]]. קובץ טקסט פשוט זה מהווה ממשק בעזרתו ניתן להעביר בקלות ובמהירות את המידע שאספנו מתוכנה לתוכנה. בכל תוכנה תמצאו בתפריט את אפשרות הייבוא או הייצוא של קובץ [[GEDCOM]]. ייצוא מהתוכנה הישנה ויבוא הקובץ אל החדשה יעביר את כל המידע שאספנו עד כה ויציג אותו בתוכנה החדשה.
+
לאחר שבחרנו תוכנה נשאלת השאלה – אם אני מתחיל בתוכנה אחת ומוצא אחרת שמוצאת חן בעיני יותר, '''האם אני צריך להתחיל את כל תהליך הכנסת הנתונים שוב'''? התשובה היא חד משמעית: '''לא!''' קיים פרוטוקול אחיד שלפיו פועלות כל התוכנות הללו. זהו קובץ ה- [[GEDCOM]]. קובץ טקסט פשוט זה מהווה ממשק בעזרתו ניתן להעביר בקלות ובמהירות את המידע שאספנו מתוכנה לתוכנה. בכל תוכנה תמצאו בתפריט את אפשרות הייבוא או הייצוא של קובץ [[GEDCOM]]. ייצוא מהתוכנה הישנה ויבוא הקובץ אל החדשה יעביר את כל המידע שאספנו עד כה ויציג אותו בתוכנה החדשה.
 
+
 
+
  
 
== ואיך מתחילים להזין את המידע? ==
 
== ואיך מתחילים להזין את המידע? ==

גרסה מתאריך 05:27, 10 ביולי 2006

מבוא

רובנו זוכרים איך בכיתה ו' ז', היינו צריכים להכין עבודת שורשים. את אותו נסיון נואש לצייר עץ משפחה, שתמיד נקטע כאשר נגמר לנו הדף בצד אחד, או שנגמר המקום בין הענפים הרבים של העץ. חלק מאיתנו המשיכו אחרי המכשול הזה בשרטוט העץ וצרפו דף לדף בעבודת נמלים עד להשלמת המשימה.

במהלך המחקר על אילן היוחסין המשפחתי, מצטבר מידע רב. תאריכים שונים, המהווים אבני דרך בחייו של אדם; אירועים מרכזיים שיש לתעד למען הדורות הבאים. חשוב שמידע זה לא ילך לאיבוד, ומצד שני שיהיה קריא ונגיש לכל. את דפי הנייר הישנים, הכתובים בכתב יד צפוף (ולא תמיד קריא) מחליף היום המחשב.

כמו בכל תחום בחיינו, גם לתחום הגנאולוגיה חדר המחשב, ושפע של תוכנות קיים היום בכדי לעזור ולארגן את שפע הנתונים הקשורים לעץ המשפחה. תאריכי לידה ופטירה, בר מצווה וחתונות - כל אלה מקבלים את ההתייחסות הראויה. אם אנחנו מכניסים מידע למחשב, מן הסתם אנחנו גם רוצים להוציא מידע ולהציגו. התוכנות היום מציעות מגוון אפשרויות נרחב להצגה של הנתונים. החל מתרשים בסיסי וכלה בספר משפחה שלם, המפרט את דורותיה השונים של המשפחה. הכל תלוי, כמובן, בתוכנה עצמה. עולם האינטרנט גם הוא לא יוצא מקופח, ורוב התוכנות מציעות כלי עזר לבניית אתרים שלמים באינטרנט, לפרסום העץ המשפחתי.

הדור החדש של תוכנות הגניאולוגיה קל ופשוט להפעלה יותר מאי פעם. הרבה פעולות שהיו "אקסטרה" בגרסאות מוקדמות - מהוות היום את הסטנדרט. כל אחת מהתוכנות יכולה ליצור תרשימים ודוחות נאים.


אז איך בוחרים?

לכל תוכנה יש יתרונות וחסרונות. חשוב לבחור את התוכנה שעונה על דרישותיי כמשתמש, ובנוסף האם התוכנה עצמה קלה לשימוש? האם דרך הצגת הנתונים נוחה להבנה? האם הפלט (תרשימים ודוחות) של התוכנה מוצאים חן בעיני?

חלק מהתוכנות מבוססות על גרפיקה (למשל, GenoPro) והאחרות מבוססות על מסדי נתונים (לדוגמה: דורותרי, או Legacy. אם חשובה לי דרך התצוגה הגרפית אבחר בקבוצה הראשונה, ואילו אם היא החלק המשני אבחר בקבוצה השניה. אם המשפחה היא קטנה, התצורה הגרפית היא היעילה ביותר, אולם אם המשפחה מורכבת ומסועפת הרי שמסד הנתונים עדיף. בכל מקרה השורה התחתונה היא: לנסות ולהתנסות. כאשר תמצאו את התוכנה שאתם אוהבים - לא תעזבו אותה כל-כך מהר. ניתן, כמובן, להשוות בין התוכנות על-ידי פרמטרים אובייקטיביים: כמות האנשים שניתן להכניס לעץ, כמות הנתונים שניתן להכניס בתוכנה, כלי עזר שונים הקיימים בתוכנה, ממשק משתמש פשוט וכו'. אולם, מנסיוני, כמו בחיים: כשמוצאים את בן הזוג הנכון – יודעים. במשך הזמן בו אני עוסק בחקר המשפחה שלי עבדתי בפועל עם חמש תוכנות ו"שיחקתי" עם רבות אחרות הקיימות בשוק עד שמצאתי את התוכנה עמה אני עובד היום. בכל פעם שעברתי מתוכנה לתוכנה, זה היה בגלל ערך מוסף כלשהו שהתוכנה החדשה הכילה, משהו שהיה חסר לי בתוכנה הקודמת. הנטייה היא להגיד להשתמש בתוכנה זו או אחרת על סמך הנסיון של זה המציע. העצה שלי היא להתנסות בתוכנות לבד ואז לבחור את זו הנוחה ביותר לעבודה באופן אישי. השאלה היא איך מתנסים? ראשית קיימות התוכנות החינמיות דוגמת GenoPro ,PAF ,Brother's Keeper ועוד, אותן ניתן להוריד למחשב ללא תשלום. מורידים ומתנסים בעבודה (כלומר מתחילים לבנות את העץ באופן חלקי). אם זה עדיין לא זה, אפשר לגשת לקבוצה השנייה של התוכנות: התוכנות בתשלום. רוב התוכנות מאפשרות להוריד גרסת דמו (Demo). זוהי גרסה מוגבלת באיזה שהוא אופן (או שהיא לזמן קצוב, או שהיא מאפשרת רק פעולות מסויימות וכו'). מורידים את הדמו ומתנסים בעבודה עם התוכנה ומה שהיא מאפשרת. אם אוהבים - קונים! אפשר למצוא ברשת דמואים של דורותרי (מוגבל באנשים בעץ ובזמן), ו-Legacy (פונקציונליות מלאה בערך כ-70% מהתוכנה). אבל, ישנן גם תוכנות בתשלום כמו FTM, ו-TMG שלא נותנות דמו. לדעתי, מי ש"שיחק" עם מספר תוכנות יכול כבר להתרשם מסקירת התוכנה (Tour) שניתנת ע"י החברה ולאפיין אותה בדומה לתוכנה שכבר עבד איתה. ברור שיש ויהיו הבדלים בין התוכנות. רוב המשתמשים יעבדו במקביל עם שתי תוכנות בגלל שנוח להם לעבוד עם תוכנה א' אבל בתוכנה ב' יש תרשים או דו"ח שאין בתוכנה א'.

ואם מצאתי משהו יותר טוב?

לאחר שבחרנו תוכנה נשאלת השאלה – אם אני מתחיל בתוכנה אחת ומוצא אחרת שמוצאת חן בעיני יותר, האם אני צריך להתחיל את כל תהליך הכנסת הנתונים שוב? התשובה היא חד משמעית: לא! קיים פרוטוקול אחיד שלפיו פועלות כל התוכנות הללו. זהו קובץ ה- GEDCOM. קובץ טקסט פשוט זה מהווה ממשק בעזרתו ניתן להעביר בקלות ובמהירות את המידע שאספנו מתוכנה לתוכנה. בכל תוכנה תמצאו בתפריט את אפשרות הייבוא או הייצוא של קובץ GEDCOM. ייצוא מהתוכנה הישנה ויבוא הקובץ אל החדשה יעביר את כל המידע שאספנו עד כה ויציג אותו בתוכנה החדשה.

ואיך מתחילים להזין את המידע?

בגנאלוגיה קיים מבנה פשוט: לכל פרט באשר הוא יש שני הורים ביולוגיים. זוהי נקודת ההתחלה. לכן, הכי פשוט להתחיל בכם. אתם תהיו הפרט הראשון ומשם תמשיכו, על-ידי הוספת ההורים, האחים והילדים שלכם. לאחר מכן יש לנוע לפרט הבא: למשל אבא. גם כאן יש להוסיף הורים ואחים. שימו לב שאין הכרח להכניס את הילדים מאחר והם הוכנסו כאשר הכנסתם את עצמכם ואת האחים והאחיות שלכם. כמובן אם האב היה נשוי מספר פעמים ויש לו ילדים אחרים, זה המקום להכניס אותם. רוב התוכנות מאפשרות מספר נישואים לאדם, כמו גם מספר הורים (ביולוגיים ומאמצים), הכל בכפוף למגבלות התוכנה בה הנכם משתמשים. סיימנו עם אבא? אפשר לעבור לאמא או להמשיך לסבא וסבתא מצד האב. הכל פתוח...

שיטוט קל בין הכפתורים והתפריטים של התוכנה יגלה לכם עד מהרה כיצד מוסיפים פרט חדש (גבר או אשה) לעץ. בחרו להוסיף פרט, הוסיפו את עצמכם ואת כל הידוע לכם על עצמכם - וכבר עשיתם את הצעד הראשון בבניית העץ! אחרי מספר פעמים, כבר תהפכו למומחים בהוספת בודדים. אם טעיתם – אין דבר, הכל ניתן לעדכון או מחיקה. מבטלים וממשיכים.

שימו לב כבר משלב זה להכניס מקורות לכל הנתונים שאתם מכניסים! קל לזלזל בחשיבות המקור (Source). המקור שלכם הוא נקודת הציון מהיכן המידע הגיע. כך תוכלו להעריך (ואחרים שיצפו בעבודתכם – יוכלו להעריך גם הם) עד כמה מהימן המידע הזה. אין דומה מקור מתועד (תעודת לידה או נישואין) לזכרון של אדם.

אחרי שצברתם נסיון מה עם התוכנה, חפשו אפשרויות מתקדמות שיעזרו לכם במחקר. למשל, תוכנות מסויימות מאפשרות לנהל מעין יומן, בו עליכם לכתוב מטרות שהנכם מציבים לעצמכם (למצוא את תאריך הלידה של הדודה בלומה). בעזרת יומן זה הנכם יכולים לעקוב אחר פעולות שעשיתם ולא עשיתם במחקר. תוכלו לתעד ספרים שחיפשתם בהם (בכדי להימנע מחיפוש חוזר בעוד שנתיים) ועוד.

האפשרויות האלו הינן הערך המוסף של התוכנה וכמה שתדעו לנצל אותם טוב יותר, תהנו יותר. מחשב היחסים יוכל לומר לכם מהי קרבתו של כל אדם בעץ אליכם. הלוח התמידי יתרגם למענכם תאריך לועזי לתאריך עברי. התמונות שניתן לצרף לכל פרט יעזרו לכם ולאחרים לדעת במי מדובר. דו"ח תאריכים יעזור לכם להכין רשימת ימי הולדת ונישואין החלים בחודש מסויים ועוד כהנה וכהנה.