שלחו מייל ל- emailwikigenia@gmail.com כדי להירשם לאתר כדי לערוך

מבוקשים באוסטרליה: צאצאי רבקה (בקי) גולדנברג (לבית פונשטיין)

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אחד הענפים האבודים (עדיין) מקרב צאצאיהם של משה הירש ויוכבד חיה הרשקוביץ הוא זה של רבקה (בקי Becky) גולדנברג Goldenberg (נולדה 1898~; נפטרה 1985~, אוסטרליה?), בת בלה ומשה (מוריס) פונשטיין Fonstein. העקבות מובילים לאוסטרליה, שם נפטרה, ככל הנראה, בקי (כמו גם אמה, בלה).

רקע: משפחת פונשטיין

בלה לבית הרשקוביץ Hershkovitz (ילידת 1878~, גאלאץ Galati, רומניה) הגיעה כפעוטה עם הוריה, משה הירש ויוכבד חיה הרשקוביץ, לזכרון יעקב בשנת 1882. יחד עם בעלה, משה (מוריס) פונשטיין Fonstein, היגרה למצרים, שם נפטר, ככל הנראה, משה.

לבני הזוג היו ארבעה ילדים:

  • רבקה (בקי) Becky
  • ג'ולס Jules
  • לאון Leon
  • הנרי Henry

ככל הידוע, ג'ולס (נפטר במצרים) והנרי (נפטר בפאריז) לא הותירו אחריהם צאצאים. לאון היגר לאוסטרליה, שם הוליד בן אחד, לו נולד בהמשך נכד אחד, הקרוי על שם הסב. נכד זה הינו המקור היחידי כמעט לפרטים הידועים אודות משפחתה של בקי.

לאחר מותו של אבי המשפחה, משה (מוריס) במצרים, היגרה בלה לאוסטרליה, ככל הנראה לאור העובדה ששניים מילדיה (ובפרט, בתה) התגוררו שם עם משפחותיהם.

עקבותיה של רבקה (בקי)

שלוש עדויות מובילות לכך שרבקה (בקי) התגוררה באוסטרליה, ואלו הן.

ארכיון המושבה זכרון יעקב

בתיק המתעד את ההכנות לקראת חגיגות השמונים לעלייה על הקרקע, מצויים דפי משפחות ובהן פירוט אודות משפחות המייסדים וצאצאיהן. הדפים נאספו בראשית שנות הששים של המאה העשרים.

בדף אודות משפחת משה הירש ויוכבד חיה הרשקוביץ, אותו מילא בנם אהרון (בכתב ידו של בנו), מופיעה השם ראובן, אשר מתייחס, ככל הנראה, לשם בעלה של בקי. על פי דף זה, ניתן להסיק כי לבקי ולראובן היה לפחות ילד אחד, וכי הם מתגוררים באוסטרליה.

עדותו של נכד-אחיה של בקי

נכדו של לאון, אשר מתגורר באוסטרליה, יודע מעט מאוד על המשפחה, כיוון שאביו נפטר בהיותו צעיר. עם זאת, הוא יודע לספר כי בקי אכן התגוררה באוסטרליה וכי היא נפטרה במלבורן Melbourne או סידני Sydney בשנות השמונים של המאה העשרים.

השם ראובן היה זכור לו כשם בעלה של בקי.

מצבתה של בלה (אמה של בקי)

על מצבתה של בלה פונשטיין Fonstein, בבית הקברות Fawkner במלבורן Melbourne, אוסטרליה, מופיע, בין היתר, הכיתוב הבא:

Daughter of Moïse and Haya Hirshcovitz (dec), wife of Maurice (dec), mother of Jules (dec), Leon (dec), Henri Fonstein (Paris) and Becky Goldenberg

ניתן לראות כי מצוין מקום המגורים של הנרי - וזאת כיוון שהוא עדיין חי באותה העת ובמדינה אחרת מזו של הנפטרת. לגבי בקי, לא מצוין דבר, ומכאן שהיא חייתה באותה העת באוסטרליה.

רישום פטירתה של בקי?

לאחר חיפושים רבים, נמצא בחודש ינואר 2007 רישום פטירה, המתאים מאוד למידע המועט אודות רבקה.

חיפוש באינדקס הודעות פטירה באוסטרליה (The Ryerson IndexExternal link.png) העלה רשומה אחת אודות Rebecca Goldenberg, אשר נפטרה ב-25 באוגוסט 1985 והודעת פטירה אודותיה פורסמה שלושה ימים מאוחר יותר בעיתון Sydney Morning Herald.

בעזרת ספרית המדינה של New South Wales, אוסטרליה, ניתן היה להגיע להודעת הפטירה עצמה, וזו לשונה:

GOLDENBERG, Rebecca. – August 25, 1985. at a nursing home, late of Pendle Hill. Loved mother and mother-in-law of Lucien and Daphney. Loved grandma-ma of Julien. Privately interred.

איתור שמות המופיעים בהודעת הפטירה

חיפוש נוסף באינדקס הודעות פטירה באוסטרליה (The Ryerson IndexExternal link.png) העלה רשומה אחת אודות Lucien Goldenberg, אשר נפטר ב-24 בפברואר 1999 (בן 68) והודעת פטירה אודותיו פורסמה יומיים מאוחר יותר בעיתון Sydney Morning Herald.

בהודעת הפטירה של לו, מוזכרים גם אשתו של ג'וליאן, Angela, ובנם/בתם, Daniel.

ברשימת הבוחרים של אוסטרליה, מופיעים בני משפחת גולדנברג - האם, Daphne Ellen ובנה, Julien Robert, עם כתובתם המלאה. עם זאת, מספר טלפון עבורם אינו מופיע במדריך הטלפונים.

מיקום קבורתם של בקי ובנה

לאחר קבלת הודעות הפטירה מן העיתון, הסתבר כי בקי ובנה, לוּ, קבורים בבית העלמין RookwoodExternal link.png בסינדי Sydney, אוסטרליה, בחלקת העצמאיים. ברישומי בית העלמין לא מופיעים שמות ההורים של בקי ו/או לו, כך שלא ניתן לוודא האם האם אכן בני המשפחה המבוקשים.

יצירת קשר עם צאצאיה של בקי זו

מכתב שנשלח לכתובת של דפני וג'וליאן, בתאריך 19 בפברואר 2007, זכה לתשובה בדואר אלקטרוני כעבור חודש בדיוק. הם אכן צאצאיה של בקי הנ"ל. כעת, נותר רק לוודא כי בקי "שלהם" היא בקי "שלי"...


פיצוח התעלומה!

בתאריך 20 במרץ 2007, הגיעה הבשורה המשמחת מצאצאיה של בקי הנ"ל:

אמה של בקי אכן היתה בלה פונשטיין! נמצאו הקרובים האבודים!