מיכאל ליבר: אירוח בפורום שורשים משפחתיים

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מיכאל ליבר
Yadvashempic.jpg
נושא האירוח מערכות מידע ותקשורת ב"יד ושם"
מועד האירוח 14 באפריל 2004
אודות המתארח מיכאל ליבר משמש כראש אגף מערכות מידע ותקשורת ב"יד ושם". במסגרת תפקידו, אחראי מיכאל על כל מערכות התשתית והתקשורת שמשמשות את "יד ושם", וביניהן:
 • הצד התשתיתי של "היכל השמות" (סריקת הנתונים, העלאתם לאתר האינטרנט, בניית הממשקים, קביעת שיטות חיפוש);
 • התשתית של דף האינטרנט של "יד ושם";
 • עבודה שוטפת מול אגף מאגרי המידע, האחראי על התכנים;
 • כל עמדות המחשבים הנמצאות ב"יד ושם".
קישור לשרשור האירוח לחץ

להלן סיכום האירוח, אשר מבוסס על השאלות שהופנו למתארח ולתשובות שהתקבלו. השאלות והתשובות נערכו, על מנת להתאימן לאופי המיזם ויקיגניה • כיצד מתקדם פרויקט EMC - האם יסתיים השנה (2004), כפי שתוכנן? בנוסף, מתי ניתן יהיה לצפות באלפי קלטות הוידאו (עדויות מצולמות) שהומרו לפורמט דיגיטלי דרך האינטרנט, ומה תהיה עלות הצפייה?
[מיכאל]: הפרויקט לדיגיטציית הווידאו מתקדם במהירות. עד עתה, בוצעה דיגיטציה למעל 3000 שעות וידיאו אנאלוגי. הפרויקט יארך זמן והוא תלוי יותר מכל ביכולת "יד ושם" לגייס משאבים למימון הפרויקט ובמיוחד לצורך מימון מערכות האחסון. בשלב בראשון, הצפיה תתאפשר במרכז הצפיה הנבנה ב"יד ושם" כחלק מהמוזיאון החדש לתולדות השואה. המרכז צפוי להפתח באביב 2005.


 • כמה זמן לוקח להעלות את דפי העד למערכת ספיר? אבי מילא טפסים כבר פעמיים ועדיין לא ראיתי אותם במערכת. מתי נוכל לראות את דפי העד ברשת באופן קבוע?
וכן:
 • בפעם ראשונה מילאתי דפי עד לפני הרבה שנים, כאשר הארכיונים של מזרח אירופה היו סגורים לקהל הרחב. אז לא ידעתי את תאריכי לידה של קרוביי שנספו בשואה. כאשר ניתנה האפשרות לקבל אינפורמציה מהארכיונים, עשיתי את זה, קבלתי תאריכי לידה והוספתי אותם בדפי עד.
לפני שנה נכנסתי למאגר מדע שלכם דרך האינטרנט, שינויים שביצעתי בדפי עד לא היו שם. האם השנה אני אראה את השינויים? חשוב לי שכל האינפורמציה הידועה לי תישמר ביד ושם – כולל תאריכי לידה.
[מיכאל]: אנחנו נמצאים בעיצומו של פרויקט הפיתוח. אנחנו מקווים כי השקת המאגר תתבצע בתחילת הסתיו של שנה זו.
מירב הדפים שנמסרו עד 2002 כבר נסרקו ומופתחו. מעטים לא נסרקו ומופתחו מסיבות טכניות ואנו עסוקים בהשלמת החסר. אחת הסיבות לכך היא החלפת מערכת הסריקה וההקלדה ששמשה אותנו בחמש השנים האחרונות. אנו מקווים להכניס את המערכת החדשה לעבודה בחודשים הקרובים וקצב הטיפול יגבר בהתאם.
יחד עם זאת, חשוב לציין כי הפעילות דורשת מומחים אנושיים ויכולות יד ושם מוגבלות. בעיות התקציב של מוסדות ציבוריים ואחרים אינן פוסחות עלינו.
בכוונתינו לספק את השרות הטוב ביותר אך יש מגבלות. אנא, גלו הבנה.


 • מה אפשר ללמוד ממפתח ארוסלן Arolsen? האם אפשר לקבל קצת הסברים על המפתח ואיך משתמשים בו?
[מיכאל]: מפתח ארולסון (וליתר דיוק, של ה-master index של ה-International Tracing Service) הוא כרטסת ובה רשום מידע שנאסף, בעיקר ממקורות רשמיים, על אנשים מתקופת מלחמת העולם השניה. לעיתים, הכרטיסים על בן אדם מסוים במפתח זה יכולים להכיל מידע רב, החל מתאריך הלידה, שמות ההורים וכן את מסלולו של האדם בזמן מלחמת העולם השנייה והשואה, וכן את כיוון ההגירה שלו לאחר המלחמה. לעיתים הכרטיס כולל מידע מועט, כדוגמא, שאיש מסוים חיפש את האיש המוזכר.
היות שה-master index בנוי בסדר אלפביתי-פונטי, מיקומו של כרטיס איננו ברור לגמרי, ויש בידינו מפתח ל-master index שפותח ביד ושם שעוזר למצוא באיזה מיקרופילם (מתוך מעל 5000) סביר למצוא את השם המבוקש.
יש לציין שאנו עסוקים כרגע בסריקת כל המיקרופילמים של ה- mater index כך שיהיה נגיש יותר בעתיד הקרוב.


 • כיצד אוכל לתקן ולהוסיף מידע לדפי עד ששלחתי בעבר?
וכן:
 • ב- 1957 נרשמו דפי עד על ידי דודתה של אשתי על חמותי ואחותה. הדודה חשבה בטעות שהם נספו. כיצד מבטלים דפי עד שגויים אלו?
[מיכאל]: אם אתם חתומים על דף העד - שלחו לנו דף עד חדש חתום על ידכם, וציינו שזה מחליף דף עד קיים. אם יש לכם הוכחות חותכות שמה שכתוב בדף עד שאיננו חתום על ידכם איננו נכון - שלחו את ההוכחות, ודף חתום על ידכם עם התיקונים. אם אין לכם הוכחות - שלחו דף עד חדש, תוך ציון שדף עד זה בא לעדכן דף עד אחר.
מסיבות טכניות, עדיין לוקח לנו זמן רב לעדכן טעויות. אנו עובדים על מערכת שתסייע לנו לעשות זאת במהירות יותר גדולה.


 • רשימות נספים מרוכזות - האם יש או יהיו לפי ארצות, קהילות?
[מיכאל]: כאשר המאגר יעלה לאינטרנט, תהיה אפשרות לאחזר לפי מקום. יחד עם זאת, כדי לאפשר ביצועים טובים של המערכת, גודל תוצאת החיפוש תוגבל. אם קיים צורך ספציפי לרשימה גדולה יותר בחתך מסוים, תצטרכי לפנות ישירות להיכל השמות. סביר לניח כי שרות זה לא יינתן בחינם (כי מדובר בעבודה בפועל של אנשי יד ושם). תקוותי היא כי המאגר יספק את רב צרכי המשתמשים. שרותי האחזור יהיו בחינם. שרותי חיפוש נוספים יתבצעו בתשלום.


 • כיצד המערכת ממוחשבת מתמודדת עם התופעה שדפי עד לקורבן מסוים מולאו (הונצחו) ע"י יותר ממלא עדות אחד?
[מיכאל]: נכון לרגע זה, אין באפשרותינו להתמודד עם התופעה. בחלק מהדפים, האינפורמציות משלימות ו/או חופפות. מעבר לענין האינפורמטיבי, יש לזכור כי דף העד משמש גם כמצבה סימבולית לנספה. הדפים עצמם מאוחסנים בהיכל השמות ובתחילת השנה הבאה יעברו להיכל השמות החדש המוקם כעת.


 • כמה מיוצאי יהדות הונגריה מרגישים שיד ושם לא מתייחס לפניותיהם ולחומרים שהם שולחים לכם לתיעוד שואת יהדות הונגריה. כיצד תרגיע אותי שאין בסיס לתחושות אלה?
[מיכאל]: במאגר שלנו יש חטיבה גדולה של מידע על יהודי הונגריה מתוך ספרי Nevek ומקורות נוספים. למעשה, אחת הרשימות הראשונות שמוחשבו והוכנסו למאגר מעבר לדפי העד היו רשימות מהונגריה.


 • מעיון בדפי-העד עולה כי בשנים 1957-1955 התנהל פרויקט דפי-עד נרחב. כמו-כן, עולה הרושם שלפרויקט היתה פריסה פיזית ארצית.
האם תוכל לספר כיצד הפרויקט התנהל: היכן מולאו הטפסים? מי היו הפקידים שמילאו את הטפסים? האם הפקידים שמילאו את הטפסים פקדו גם אנשים במקומות ישוב קטנים שונים (לדוגמא, מזכירויות יישובים)? האם פקדו אנשים בבתיהם?
[מיכאל]: בשנים 1955-1957 אכן היו פוקדים, שגויסו (למעשה, אלה היו עבודות דחק!) מבין המובטלים לרשום דפי עד. המבצע התקיים רק בערים הגדולות, ולא הגיע לישובי הפריפריה. בחודשים האחרונים של המבצע היה נסיון לעבור מבית לבית כדי לאסוף דפים.


 • האם ניתן לצפות בעדויות הוידיאו המלאות של מכון שפילברג באמצעותכם? אלו ממערכות המידע של יד ושם נגישות מבית ווהלין בגבעתיים?
[מיכאל]: אנחנו נמצאים בקשר שוטף עם אנשי הקרן. מדובר במאגר ענק (כ - 180 טרהבייט). אנשי הקרן עדיין שוקדים על מפתוח העדויות ואני בטוח כי בתוך מספר שנים הוא יהיה זמין במרכז הצפיה ביד ושם. לגבי גישה מהאינטרנט, עיקר המגבלה היא תשתיתית (כן... כסף, אבל גם טכנולוגיה).
בבית ווהלין בגבעתיים יש נגישות לכל המאגרים הממוחשבים של יד ושם, וכן לספריה שיש במקום. אין שם גישה למקורות ארכיוניים שאינם ממוחשבים.


 • לפי מיטב הבנתי (וזכרוני מהרצת ה"פיילוט" של "היכל השמות"), הפרויקט מכיל נתונים לא רק ממאגר דפי העד. אם אכן כך הדבר - מה הם המקורות הנוספים? האם ממקורות אלו אתם משלימים נתונים ליצירת דפי עד נוספים על אותם אנשים?
אני מניח שפרויקט המחשוב של "היכל השמות" הוא בקנה מידע עצום. אשמח לשמוע מעט מספרים על התהליך: כמה זמן נמשך? כמה אנשים עסקו בו? כמה שעות אדם מעורבות בו? כמה רשומות אגורות?
[מיכאל]: אכן, מאגר קורבנות השואה מכיל נתונים ממקורות נוספים מלבד דפי עד. בפועל, יש ביד ושם מעל 10,000 רשימות ובהן מעל 17,000,000 רשומות! כאשר המאגר יעלה בסתיו, המאגר יכיל כבר מעל 1,000,000 רשומות שאינן מדפי עד ובהמשך רשימות נוספות יועלו בהתאם למשאבים הזמינים.
אם אתם שואלים לגבי ההסטוריה של המחשוב: בשנות התשעים, המחשוב החל בסיוע ועידת התביעות. בשנת 99´ הפרויקט קיבל דחיפה משמעותית, עם ביצוע פרויקט סריקת והקלדת דפי העד, במימון ועדת וולקר לאיתור חשבונות רדומים בבנקים השוויצריים. מרכז תקשוב ותשתית מחשוב מקצועית הוקם בשנת 99´, בעזרת תרומות מקרן נואבר מיסודם של האחים באאן וחברת סלקום. בשנת 98´ היו ביד ושם כחמישים עמדות מחשב, שרובן לא היו מחוברות לרשת תקשורת ושני שרתים קטנים.
כיום יש ב"יד ושם" כחמש מאות עמדות מחשב ומעל חמישים שרתים. עד תחילת השנה הבאה, המערכת תגדל בעוד כארבעים אחוז. מבחינת אחסון, המערכת גדלה בטרה בייט וחצי בכל חודש!
"יד ושם" מעסיק עשרות אנשי מקצוע בהיכל השמות ובארכיון. בחודשים האחרונים, חלק גדול המאנשים עסקו בטיוב הנתונים ואינדקסי השמות והמקומות של "יד ושם". אנחנו מקווים שטיוב זה ישפר את איכות תוצאות האחזור באופן משמעותי.


 • האם קיים מאגר כלשהו המתעד שמות וגורל חיילים יהודיים ששרתו בצבאות בנות הברית במלחמת העולם השניה?
[מיכאל]: יש שמות של מספר חיילים ממדינות שונות במאגר היכל השמות. ניתן לציין שבמקורות ארכיוניים של המדינות בהם שירתו החיילים ניתן במקרים רבים למצוא את שמותיהם של חיילים יהודים.


 • לפני כמה שנים, מילאתי דפי עד למשפחתי. ניסיתי למצוא אותם דרך האתר המקוון שלכם, הם לא קיימים. האם יתכן שאבדו? היתכן שעדין לא הקלדתם אותם? האם למלא שוב???
[מיכאל]: הסכוי שאבדו נמוך מאד. יותר סביר שהדפים עדיין בתהליך מפתוח. הצעתי: חכי לעליית המאגר. אם גם אז הם לא ימצאו, צרי קשר עם היכל השמות.


 • בניגוד לחיילי בנות הברית, אשר הנחתי היא כי תועדו כמקובל במדינות דמוקרטיות, מה קורה עם אלה שניספו בצבא האדום ובמיוחד ביחידות שזוהו כבעלות רוב יהודי (למשל הדביזיה הליטאית)? האם נפתחו מאגרי מידע בשנים האחרונות? איך מגיעים אליהם?
[מיכאל]: יש רשימות שונות בספרית יד ושם של חיילים פולנים וחיילים בצבא האדום. רשימות אלו אינן ממוחשבות בשלב זה.


 • נכנסתי לאתר יד ושם לפני שבועיים ופניתי באימייל ב - 31.3 בבקשה מסויימת. רק אתמול, 13.4, חזרו אלי באימייל. כששאלתי למה כל כך הרבה זמן - אמרו לי שהאימייל הסתובב ביד ושם...
[מיכאל]: יד ושם מקבל פניות מרובות מדי יום. ברב המקרים קיים צורך לנתב את הפניה לגורם מתאים ואותו גורם צריך לענות. כח האדם מוגבל וכמות הפניות גדולה מאד. להזכירך, פסח נפל באמצע כך שמספר ימי העבודה היה קטן...


 • ביום עיון בו הייתי ביד ושם לפני זמן לא רב, הוצג בפנינו החזון של נגישות כל המידע לכל מעוניין. אין ספק שזה יעד פנטסטי ודורש משאבים ותכנון רב האם יש צפי מתי ימומש הדבר?
[מיכאל]: החזון שלנו בעינו עומד ואף מתרחב. שלב ראשון יתממש עם פתיחת מאגר קורבנות השואה בסתיו. המשך מימוש החזון תלוי במשאבים! רב המאגרים מסוג זה דורשים כסף כדי לגשת למידע. אין זו כוונתנו! אך... תרומה, גם אם קטנה, יכולה לעזור! יש אפשרות פשוטה לתרום דרך אתר יד ושם (בפועל דרך אתר התשלומים הממשלתי המאובטח).
חלק מהחזון של יד ושם מבוסס גם על האתר הפיזי. מי שלא ביקר כאן בשנים האחרונות - מוזמן (וגם זה חינם)!
בתחילת השנה הבאה ייפתח המוזיאון החדש ואין לי ספק כי הביקור בו יהיה חוויה משמעותית ממדרגה ראשונה. אז, בינינו... ירושלים אינה רחוקה, בואו לבקר.


 • האם ניתן להשתמש בקשרים שאני מניח ויש ליד ושם עם ארכיונים בעולם, לשם איתור מידע שאותו אנחנו כפרטים מחפשים, ופעמים רבות נענים בשלילה או בכלל לא.
[מיכאל]: לצערנו, אין באפשרותנו להציע שרות זה בצורה מסודרת. לעיתים, אנו גם נתקלים בבעיות נגישות. אם קיימת בעיה ספציפית (ולאחר שפניתם לארכיון בעולם בצורה מסודרת), ניתן לפנות לשרותי הקהל בארכיון יד ושם. עליי להדגיש כי ברוב המקרים לא נוכל להושיע ולכן נבקשכם לא להציף אותנו בבקשות מסוג זה.


 • בקשר להיכל השמות: האם כאשר תעלה המערכת לאויר, תהיינה אפשרויות חיפוש גמישות יותר מאלה שהיו בפיילוט. לדוגמא, חיפוש דפי עד שמולאו על ידי עד מסויים ואשר הוא קרוב משפחה של הקורבן להבדיל ממכר, או חיפוש רק של דפי עד המכילים תמונות.
[מיכאל]: הממשק שראיתם היה זמני. פונקציונאליות נוספת תתאפשר עם העלאת המאגר.
קחו בחשבון כי כל תחכום בממשק ובאחזור דורש כח מחשוב מוגדל. בהתחלה, השרותים יהיו מוגבלים כדי לאפשר ביצועים טובים. בעתיד, לאחר שנראה איך המערכת תתמודד עם העומס - נוסיף פונקציונאליות נוספת.


 • אשתי ומשפחתה היו במחנה אושוויץ בביקור לפני שנה, וניסו למצוא עדויות כתובות על השמדת משפחתם. הם לא מצאו דבר, ואנשי הארכיון שלחו אותם לברר בגרמניה, ביד ושם או ברוסיה. האם יש ב"יד ושם" רשימות כלשהן (ממוחשבות או ידניות) של נספים? המשפחה מיישוב קרוב מאוד לאושוויץ, וסביר שהם היו בין "הראשונים בתור" להשלח לשם.
[מיכאל]: יש רשימות רבות ביד ושם. חלקן יעלה לאינטרנט בסתיו השנה ורשימות נוספות תתוספנה עם מחשובן. בינתיים, מומלץ לבוא לבקר ביד ושם. בהיכל השמות ובארכיון יש עמדות אינטרה-נט בהן ניתן לחפש ללא תשלום. לגבי שעות הפתיחה, ראו באתר יד ושם באינטרנט.