שלחו מייל ל- emailwikigenia@gmail.com כדי להירשם לאתר כדי לערוך

מילאנו

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מילאנו (באיטלקית: Milano ; במילאנזית: Milán; בלטינית: Mediolanum) היא העיר השנייה בגודלה באיטליה לאחר רומא, והעיר הראשית בצפון איטליה. מילאנו נמצאת במישור לומברדיה, מילאנו היא גם בירת המחוז.

מילאנו היא מרכז תחבורתי חשוב; היא מהווה שער לצרפת, לשווייץ ולהרי האלפים. כמו כן, היא מהווה מרכז אופנה ותרבות חשוב באיטליה ובאירופה כולה. את העיר חוצים הנהרות אולונה (Olona) ולמברו (Lambro), שזרימתם נסתרת, וערוץ נהר סווסו (Seveso).


יהודי מילאנו

יהדות מילאנו, היא הקהילה היהודית הצעירה ביותר באיטליה. הקהילה מונה 7,000 נפש והיא השנייה בגודלה באיטליה, אחרי קהילת רומא בת 15,000. יהודי שתי הקהילות מהווים כ-70% מכלל יהודי איטליה - 35,000 - 45,000 איש. בין שתי מלחמות העולם התפתחה קהילת מילאנו באופן נמרץ. לפני החלת חוקי הגזע באיטליה בשנת 1938 היו בעיר 12,000 יהודים, 877 מהם הושמדו בידי הגרמנים, השאר נמלטו ובעיר נשארו 5,000.

לאחר מלחמת העולם השנייה הייתה מילאנו מרכז מעבר ליהודים מאירופה לארץ ישראל, לארצות הברית ולקנדה. לאחר מכן קלטה פליטים רבים ממצרים, מסוריה, מלוב ומאיראן. מילאנו היא מרכז היהדות האורתודוקסית באיטליה. קיימים בה בית דין רבני ומערכת פיקוח על כשרות.

התגוררו ונפטרו בעיר


קישורים חיצוניים

  • [בויקיפדיה]
  • [בויקיפדיה באנגלית]
Wiki.png חלק מן התכנים של דף זה נלקחו מהוויקיפדיה העברית ומובאים בכפוף לרישיון Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה 3.0 לא מותאם