ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

מריה גורליק

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מריה גורליק (1910-2001) הייתה יהודיה ילידת ז'לובין (Zhlobin), בלארוס.

הורים, אחים ואחיות

 • לייב גורליק- אביה של מריה, נולד בז'לובין בשנת 1875 ליענקל גורליק, נפטר בז'לובין בשנת 1941.
 • בסיה ריבה גורליק- אמה של מריה, נולדה בז'לובין בשנת 1876 למיכעל גינזבורג, נפטרה בריגה בשנת 1972.
 • מיכעל גורליק- אחיה הבכור של מריה, נולד בז'לובין בשנת 1898, נפטר בהיותו בן 15 ממגפת הטיפוס.
 • יחיאל גורליק- אחיה של מריה, נולד בזלובין בשנת 1900, נפטר בגיל 18 ממגפת הטיפוס.
 • יוסל גורליק- אחיה של מריה, נולד בשנת 1902 בז'לובין, נפטר בגיל שנה.
 • חסיה גורליק - אחותה של מריה, נולדה בשנת 1903, נישאה לראובן סימנובסקי, שנהרג במלחמת העולם השנייה, נפטרה בז'לובין בשנת 1994.
 • ברוכה גורליק- אחותה של מריה, נולדה בשנת 1906, נישאה לגינזבורג להם נולדו שלושה ילדים שמתו במלחמת העולם השניה, לאחר המלחמה נישאה לאלקין ונולדה להם בת, ברוכה נפטרה בשנת 1990.
 • צילה גורליק אחותה של מריה, נולדה בז'לובין בשנת 1909, מעולם לא נישאה ונפטרה מדלקת ריאות בשנת 1934.
 • מקס גורליק- אחיה של מריה, יליד 1912, האח היחיד שהגיע לבגרות, שירת בצבא בזמן מלחמת העולם השניה ונפטר במינסק בשנת 1978.
 • הירש גורליק- נולד בשנת 1914 עם אחותו התאומה דבורה, נפטר בהיותו בן חצי שנה.
 • דבורה גורליק, נולדה בשנת 1914, נפטרה בגיל 5 ממגפת הטיפוס.
 • חיה שרה גורליק, נולדה בשנת 1916, בת הזקונים, נישאה לרבינוביץ' לאחר המלחמה, עלתה לישראל בשנת 1973.

ילדותה

מריה נולדה בשנת 1910 בז'לובין (Zhlobin) בלארוס, כבתם של בסיה ריבה לבית גינזבורג ולייב גורליק. אמה, בסיה ריבה הייתה ניהלה חנות מכולת ואביה לייב היה סוחר יערות. מריה הייתה אחת מתוך 11 שהיו לבסיה ריבה ולייב גורליק. המשפחה התגוררה בבית מעץ, עם שלושה חדרים, מסביב לבית הייתה הרבה אדמה והם גידלו פירות וירקות, היו להם גם תרנוגולות ופרות. כאשר הייתה המהפכה בשנת 1917 סירב לייב לקבל את השלטון הקומוניסטי וסירב לעבוד בשבילם. כל הזכויות של המשפחה נשללו. משפחת גורליק איבדה חמישה ילדים שנפטרו ממגפות שפרצו אותם ימים. בשנת 1932, המשפחה חוותה טרגדיה נוספת כאשר צילה גורליק נדרסה על ידי רכבת, היא נפצעה אנוש ועברה ניתוח ראש מסובך שהותיר את פניה חצי משותקות, מריה ואחותה חסיה טיפלו באחותן צילה. כאשר חזרה צילה הבייתה היא נאלצה לנסוע כל פעם לטיפולים כדי לנסות לשקם את הפנים, באחת הנסיעות נדבקה צילה בשחפת ונפטרה בגיל 26 בשנת 1934. שנים קודם לכן בשנת 1920 איבדה מניה את אחיה יבל (יחיאל) ואחותה דבורה שנפטרו שניהם מטיפוס באותו השבוע. אחרי פטירתה של צילה נסעה מניה ולמדה אחיות, אז היא הכירה את לייב קוטוק, אלמן עם שלושה ילדים שהיה מבוגר ממנה ב-20 שנים.

הנישואים ושנות המלחמה

מריה ולייב נישאו בשנת 1939 ובשנת 1940 נולדה בתם ג'ני. אביה של מריה, לייב גורליק נפטר בשנת 1941 מסרטן הגרון שנגרם לידי הרופאים עקב העישון הכבד שלו והמים החמים שהוא נהג לשתות מהמיחם (סומבר), לפני פטירתו אמר למשפחה שמתקרבת מלחמה והם ייאלצו לברוח. מריה ולייב ברחו ממקום עבודתם יחד עם בתם ג'ני. בניו של לייב קוטוק מנישואיו הראשונים: חיים ובנימין נהרגו. בסיביר פגשו לייב ומריה את אמה בסיה ריבה ואחיותיה: חסיה, ברכה ושרה. חלק מבני דודיה לבית גורליק שנותרו בז'לובין ניספו.

לאחר המלחמה

לאחר המלחמה חזרו מריה ולייב לבלארוס, הם התגוררו במינסק (Minsk) ובתו של לייב אמה הצטרפה למשפחה. לייב ניהל את בית החולים ומריה עבדה כאחות, הם גם התגוררו במגורי צוות העובדים של בית החולים. מריה נהגה לקחת את בתה ג'ני לריגה כל קית לבקר את אחותה שרה ואמה בסיה ריבה שהתגוררו שם לאחר המלחמה. בשנת 1967 לייב נפטר מאירוע מוחי. מריה המשיכה להתגורר במינסק עם בתה ג'ני ובתו של לייב מנישאיו הראשונים אמה. כשאחותה שרה הגיעה לבקר בבלארוס לפני העליה לישראל ניסתה מריה לשכנע אותה לעזוב את ריגה לטובת מינסק ולא לעזוב לישראל כדי שכל האחיות יוכלו להיות ביחד. אך שרה לא ראתה את עצמה עוזבת את ריגה לטובת בלארוס אחרי כל השנים שם והחליטה ללכת עם הציוניות שבה ולעלות לישראל. בת דודתן נסיה, שהייתה לאחות נוספת עבורן עלתה ארצה בשנת 1974 בעקבותיה של שרה.

העליה לישראל

בשנת 1992 עלתה מריה לישראל ביחד עם אמה וג'ני ונכדיה מאמה. היא הייתה נרגשת לפגוש את בני המשפחה שעלו ארצה בתחילת שנות ה-70 ובעיקר את אחותה שרה. בריאותה של מריה הייתה רופפת כבר כשעלתה לישראל, אך היא עשתה את כל הדרך לארץ ואפילו זכתה לראות את הארץ ולהתאהב בה. מריה גורליק נפטרה בגיל 91 לאחר ארבעה חודשים בהם שכבה מחוסרת הכרה עקב אירוע מוחי.