משפחת ונטורה

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מצבה משנת 1555 עם סמל משפחה - וינטורא
משפחת ונטורה או במקורות היסטוריים "וֵינְטוּ‏רָ‏א", הוא שם של משפחה יהודית באיטליה ובעוד ארצות, בעיקר באגן הים התיכון, במרכז אמריקה ודרומה ואיי הפיליפינים. פרושו של השם Ventura הוא מזל. שם המשפחה המקורי היה "בן-תורה". בימינו תרגמו אותו ל"גורלי". שם משפחה זה מקובל גם אצל לא יהודים. באתרי אילן יוחסין החשובים, נמצאו 243 שמות באתר היהודי העיקרי Family Tree of the Jewish People לעומת 124 שמות באתר העולמי Ancestory.com , הכוללים גם בני ונטורה יהודים.

תולדות המשפחה

אתר משפחת ונטורה מהעיר ולנסיה שבספרד (לא יהודים) מביא חמישה מקורות לתולדות המשפחה ולשמה.

 • שם המשפחה VENTURA הוא קיצורו של השם "Buenaventura", שם המשפחה VENTURA נפוץ באיטליה בשינויים שונים,Venturin Venturini ועוד. בשנת 1299 הייתה משפחה חשובה בשם זה באלרנו בדרום איטליה. המשפחה עברה לבארי. בשנת 1587 היו לחברים ב"מסדר אבירי מלטה". ידוע גם Roberto VENTURA שהיה ברון של Casanova - שר החוץ של המלך קרלוס הראשון. ברישומי "הַ‏טְבָּ‏‏לַ‏ה, בנצרות, הוא הטקס המכניס את המאמינים אל הכנסייה ובו ניתן לתינוקות שמם, נמצאו בני ונטורה בונציה, בולוניה ובגנואה.
 • השערה אחרת מעריכה כי מוצא המשפחה מספרד. ברישומי ה"הטבלה" נמצאו בני ונטורה בשנת 1550 בגרנדה, וברישומי הנישואין בנברה ובברצלונה.
 • מחבר מילון העוסק בנושא אילנות יוחסין (Don Endika de Mogrobejo) סבור כי מקור השם הוא ממחוז ארגוני (Aragonese). בני משפחה גרים באזורי הכפרים Ejea ,Teruel ,Huesca .
 • קיימת גם השערה שמדובר במשפחה יהודית. רבים מבני ונטורה מצויים בארצות אגן הים התיכון ומרכז אירופה. השם המקורי הוא"בן-תורה". ידוע כי למלך פרדיננד מטולדו היה לו יועץ בשם זה, אשר שינה את שמו לפני שנת 1492.
 • בארכיונים של מחוזות "גרנדה" ו"אורגון" בשנים 1488 - 1834, פעמים רבות מופיע שם המשפחה ונטורה.

על המשפחה היהודית

על בני המשפחה היהודית נמצאו המקורות הבאים:

ארכיוניים ציבוריים בפירנצה בהקשרים אלה: [1]

 1. וינטורא בן שבתאי מקבל זכיון על ידי "הסיניורה" בשנת 1437 לעסוק במקצוע הבנקאות. הוא גם שותף גם ב"שולחן" בסאן-מינאטו.
 2. שלמה בן בונאווינטורא, ראש משפחה מטיראצ'ינה, היה מלווה במקומות רבים במדינת פירינצי.
 3. וינטורא בן אליה נעשה שותף במפעל הבנקאי בשנת 1481.
 4. וינטורא בן אברהם מפרוגיה, זומן להיות שותף במוסד בנקאי ב-26 פברואר 1482
 5. ווינטורה דיואני, משרת הפקידים, נצטווה לא להחזיר משכון ללא רשות המפקח על התנהגות צנועה.
 • על גבי מצבות בבתי קברות:
 1. במוזיאון העירוני לימי הביניים בבולוניה, איטליה, מצויות בחצר מצבות של יהודים, אשר נלקחו מבית הקברות הישן בעת בנית דרך בעיר. על אחת המצבות, משנת 1555, רשומה הכתובת: "המצבה הוקמה על ידי אברהם מוינטורא על קבר בנו מנחם". עליה גם סמל המשפחה סמל משפחת ונטורה.
 2. מצבה נוספת בבית הקברות היהודי העתיק בפיזה.
 • בארכיון בית מדיצ'י נמצא מכתב משנת 1565 בו מבקש קוסימו הראשון דה-מדיצ'י (1574-1519), שלט בשנים 1574-1537 מהשגרירים של פירנצה ברומא ובפררה ומהדוכסים של פררה ומנטובה ומשלושת קרדינלים לסייע ל- Moise Ventura

ללמוד באוניברסיטת פיזה למרות התביעה המשפטית נגדו והצרות שנגרמו לו על ידי חותנו מונציה. הדוכס מבקש לסלוח לו למרות העקשנות שלו שכן הוא אדם בעל תבונה.

Al Duca di Mantova, dal dì detto Potrebbe facilmente esser nota all'Eccellenza Vostra la causa di Ventura di Moise hebreo di Perugia per essere durata tant'anni, rispetto al travaglio, che gli da il suo suocero hebreo in Venezia. Questo povero giovene è scolare nello studio mio di Pisa, e come virtuoso m'astrigne ad amarlo. Però se bene egli vive in quella sua cecità, la compassione non di meno mi fa venir a raccomandarlo all'Eccellenza Vostra, pregandola caramente a provedere per la molta bontà sua, che la potenza dell'aversario non habbia da soffocare l'innocenza, et giustitia di costui; che lo riceverò per accettissimo piacere da lei. Da Fiorenza

מקור:The Medici Archive Project

בהקשר למכתב זה, באתר The Medici Archive Project, מוסיף את הערות הבאות:

 1. הרקע לפרשה בונציה (ויש עדויות רבניות לכך) היה ששמואל ונטורה (קרוב לmoise או שמו השני) התארס עם תמר, בתו של הרופא יוסף תמרי. האירוסין בוטלו והוא עזב את העיר ללא מתן גט. היות והיא לא יכלה להינשא, אביה פנה לעזרת השלטונות.
 2. לא מובן מדוע הדוכס סייע לו. כנראה קרובי משפחה שהיו לו בטוסקנה סיוע בכך. כמו כן, לאחר לימודיו באוניברסיטת פיזה הוא התקבל לעבודה בתור ספרן בספרייה ציבורית בפירנצה.
 3. תמוהה הבקשה לעזרה בלימודים. שכן, בסיינה, שהיית תחת אותה שליטה, היהודים יכלו ללמוד באופן חופשי: רפואה ופילוסופיה בשנים 1543-1695.

סקר משפחתי

סקר היסטורי על תולדות המשפחה נעשה על ידי יוסף קובו על בסיס מחקריו של דר' סימון מרקוס, שלמה רוזניס וא. גאלאנטה במימון תעשיין יהודי בשם אברהם שמואל ונטורה מהעיר רוסה בצפון בולגריה.

קובו מביא את השורשים האיטלקיים של המשפחה מכולוניה באיטליה (1555). הוא מספר על מצביא יהודי איטלקי מהמאה ה-19, בשם Rubino Ventura שהיה בצבא נפוליאון ואחר כך שרת בהודו. הוא מתאר את התפתחות משפחת ונטורה בבולגריה לאחר שהגיע לשם עם ממגורשי ספרד. מקומות המגורים החשובים של היהודים היו בערים דוברובניק וספליט על חוף הים האדריאטי ובערים איזמיר ו-סמירנה בטורקיה. הוא מביא את סיפורה של משפחת ונטורה מהעיר "רוסה" בבולגריה. היא הגיע לשם מ"ספליט". שם חיו אברהם ונטורה ושבתי בן-אברהם ונטורה.

סיכום ממצה

מחבר ספר "אוצר ישראל", שלמה בן רבי אברהם רוזאניס , מסכם כך את תולדות המשפחה.

"לפי הזכרונות היותר קדמונים (בסגנון האינציקופדיא) יצאה המשפחה מעיר טיבולי דרומית מרומא, איטליה, עם היהודים שגרש האפיפיור פיוס החמישי בשנת 1568 (עמק הבכא דף קי"ט). אחדים מבני וינטורה התיישבו בדלמתיה (כיום באזור האדריאטי של קרואטיה) ואחרים הלכו עד שאלוניקי שביוון וניקופול שברומניה על גדות הדנובה וכונו בשם המשפחה Ventura de Tiboli. בין הבאים לניקופול היה ר' יוסף וינטורה ושני בניו רפאל ומשה. ר' יוסף ונטורה מונה לרב העיר ניקפול ויסד בה ישיבה. ר' רפאל היה תלמיד נבחר אחיו הצעיר ר' משה וינטורה שרת בניקופול בתור שוחט ובודק, ובמות אחיו המארי דאתרא נסע לקושתא ואח"כ למצרימה ובסוף העתיק מושבו לירושלם ושם נתמנה לשו"ב והיה ממתמידי בית המדרש לר' אברהם יצחקי. בירושלים חבר את ספרו "ימין משה" (מונטבה 1624) אשר נתפשט בא"י ובכל הגולה על עניני השחיטה.

מבני משפחת ונטורה אשר נדדו לדלמתיה ורגוזה נודע לנו החכם הראשון ר' שבתי ונטורה, נולד בספלאטו בערך בשנת 1740 והיה תלמיד ר' דוד פארדו וחיבר ספר "נהר שלום" (ויניציא 1770). צאצאו, ר' אליהו וינטורה נתמנה לרב ומורה הוראות (1799) וחבר ספרו "כוכבא דשביט" (שאלוניקי 1799), לזכר אחיו שבתי (דשביט), אשר עסק בעניני תלמוד, חגים, תענית, כתובות, בר מצוה, קידושים וכן הלכות משפטיות. הספר זכה להערכה רבה בסלוניקי, שושטא, סופיה וונציה. הוא חיבר גםם "מילון לחרוזים" במצוי בכתב יד בספרית יד בן צבי.

צאצאו, ר' אברהם וינטורא התמנה בשנת 1832 לרב הקהילה הספרדית בבוקרשט שברומניה. היה בעיר עד ליום מותו בשנת 1837. מבני משפחת וינטורה ר' אברהם וינטורה היה רב בעיר סופיה שבבולגריה.

שיר לכבוד הכלה

כמנהג הימים ההם, לקראת אירועים משפחתיים חשובים, היו נוהגים לחבר שיר קצר לכבוד בעל השמחה. הארץ מביא במוסף התרבות והספרות, את שיר לכבוד חתונתה של אסתר ונטורה לבית רומנו

בבית-הכנסת הגדול באיזמיר
היו מחכים את הכלה ככה
כאלו שיבוא כבר המשיח
הרבנים היו יוצאים בחוץ שלשה
והקהל היה ממלא את ההיכל
למעלה ולמטה בכל העזרות
כל איזמיר קהל
מחכה לכלה
כאלו מחכה שיבוא כבר המשיח.

אלמוג בהר, שיר לחתונתה של אסתר ונטורה לבית רומנו הארץ 7 ביוני 2007

אישים במשפחה

 • הרב דר' משה וינטורה - רבה של אלכסנדריה שבמצרים, מחבר הספר "קיצור משנה תורה להרמב"ם", עלה ארצה והיה רב בבאר שבע.
 • ד"ר רפאל ונטורה - מומחה להיסטוריה של מצרים העתיקה מהחוג לארכיאולוגיה ולתרבויות המזרח הקדום באוניברסיטת תל אביב
 • דר' רפאל ונטורה - עמית מחקר במכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי הרצליה.

מצבות עתיקות מבית הקברות בפיזה

קישורים חיצוניים

לקריאה נוספת

 • יהודה דוד אייזענשטיין, אוצר ישראל - אנציקלופדיא לכל מקצועות תורת ישראל, ספרותו ודברי ימיו חלק שלישי, הוצאת ספרים "שילה" - ירושלים, אין שנה. עמוד 204

הערות שוליים

 1. מקור: משה דוד קאסוטו, היהודים בפירינצי בתקופת הרניסאנס, מכון בן-צבי, האוניברסיטה העברית וחברת יהודי איטליה לפעולה רוחנית על ידי הוצאצת קרית ספר, ירושלים,1967
Wiki.png חלק מן התכנים של דף זה נלקחו מהוויקיפדיה העברית ומובאים בכפוף לרישיון Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה 3.0 לא מותאם