ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

משתמש:Soring

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
גרסה מ־15:34, 1 בנובמבר 2007 מאת Soring (שיחה | תרומות) (←‏משפחות עיקריות נחקרות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שם: סורין גולדנברג.
כינוי בפורום שורשים משפחתיים: soringExternal link.png

מה הם שורשיי?
Romania flag 300.png יש לי שורשים ברומניה.


משפחות עיקריות נחקרות

מוצאן של רב המשפחות אשר אני חוקר מהעיר בוטושני (Botoşani) ברומניה. עם ההתקדמות במחקר אני מוצא שורשים בעיירות אחרות לא רחוקות מבוטושני - העיירה Ştefăneşti, הנמצאת גם במחוז בוטושני, והעיירה Hârlău הנמצאת היום במחוז יאסי.
ברומניה, בניגוד לשאר ארצות אירופה, לא נדרשו היהודים לאמץ שמות משפחה, לפחות עד לאמצע המאה העשרים. אמנם, היו כאלה שאימצו לעצמם שמות משפחה מבלי שחוייבו לעשות כן. בנוסף, רבים היגרו לרומניה מהארצות השכנות, והביאו איתם שמות משפחה גרמניים, פולנים או רוסים, אבל רבים מיהודי רומניה, וכנראה יהודי בוטושני בפרט, שמרו על המסורת הישנה. עד אמצע המאה העשרים ניתן היה למצוא משפחות שלא אימצו שם משפחה, והשתמשו בנוסחה "יצחק בן אברהם", או "דינה בת יעקב". ברומנית, השתמשו במילה סין, מילה שמקורה סלאבי, שמשמעותה ילד. כך שיצחק בן אברהם נקרא יצחק סין אברהם, ודינה בת יעקב נקראה דינה סין יעקב.
על כן, יחד עם שמות המשפחה הנהוגים היום אפרוט את רשימת אבותיי הידועים. רב האנשים המוזכרים למטה נולדו בבוטושני, למעט במקומות בהם מצויין במפורש אחרת.
משפחת Goldenberg. בתעודות שברשותי, השם מופיע לראשונה בתעודת הלידה של אח-סבי מ 1912. קודם לכך, וגם שנים רבות אח"כ סבא רבא שלי נקרא ינקו סין הרשקו, בן להרשקו סין לייב ומינצה.
משפחת Nadler - סבתא רבתא שלי נולדה כבת לעזריאל סין מאיר, חייט במקצועו וגולדה סין מרקו Boingiu. ההשערה שלי הוא שבני המשפחה אימצו את שם המשפחה Nadler לזכר האב, לאחר מותו. על מצבתה של גולדה רשום גולדה נדלר.
משפחת Grinberg - סבא רבא שלי נולד כאלתר סין אברם בר ואסתר. הוא שינה את שמו הפרטי לסנדר ואימץ את שם המשפחה גרינברג.
משפחות Dascalu ו Goldman - אשתו רבקה נולדה כבת לשמיל דסקלו וחיה. מאחר ויש תעודות בהן היא נזכרת כרבקה גולדמן, אני מניח שזה שם המשפחה של אמה. מקורה ב Hârlău הנמצאת באמצע הדרך בין יאסי לבוטושני.
משפחות Iacobsohn ו Leibovici - סבא רבא שלי אהרון סין לייבה, בן ללייבה סין אייזיק ושיינדל. באחרית ימיו אימץ את השם לייבוביץ. אשתו, רודי, בת לחיים סין ינקו ה"קרוי" יעקבזון (ה"קרוי" מעיד על כך שהוא הראשון שאימץ את שם המשפחה) ופסה.
משפחת Croci - מ Ştefăneşti או בוטושני. ברקו קרוץ' ואשתו ינטה.
משפחת Segal - מבוטושני. סבא רבא שלי יוסף (יוסוב) וגם אביו זליג, רשומים בתעודות שונות לחליפין בשם משפחה סגל או בשם פטרינומיאלי יוסוב סין זליג וזליג סין יוסוב. אשתו של זליג סין יוסוב נקראה ציביה בת ליוסף ומרים.

שאלות ללא מענה

מדוע אימץ סבא רבא ינקו סין הרשקו את השם גולדנברג? האם יש לנו קרבה לגולדנברג אחרים שאינם צאצאי של סבא רבא ינקו?
אותה שאלה לגבי שם המשפחה גרינברג שאומץ ע"י סבא רבא אלתר סין אברם בר (סנדר גרינברג).
האם קיימות תמונות של יוסוב סגל, חייקה אשתו, אהרון סין לייבה ורודי אשתו?