נציגי משרד הפנים: אירוח בפורום שורשים משפחתיים

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
נציגי משרד הפנים
Minhalpic.jpg
נושא האירוח חומרים המצויים במאגרי משרד הפנים ובארכיונים שלו, והדרכים להגיע לחומרים אלו.
מועד האירוח 18 בנובמבר 2004
אודות המתארח נציגי מינהל האוכלוסין במשרד הפנים - האגף במשרד הפנים אשר מופקד על ניהול מרשם האוכלוסין, אחראי על מתן שירותי תיעוד (דרכונים, תעודות זהות, לידות, פטירות וכדו´), על מאגרי מידע מעודכנים של אוכלוסיית המדינה, על נושאי האזרחות ועל אישור כניסה ויציאה מהארץ ופיקוח עליהן.

אלי לוי, סגן הממונה על מחלקת מרשם ודרכונים במינהל האוכלוסין - אשר מופקדת על מכלול נושאי רישום, תיעוד ועדכון קובץ המרשם, ומנהלת את כל הקשור למתן תעודות (זהות, דרכונים, לידה, פטירה) - וסבין חדד, דוברת מינהל האוכלוסין במשרד הפנים.

קישור לשרשור האירוח לחץ

להלן סיכום האירוח, אשר מבוסס על השאלות שהופנו למתארח ולתשובות שהתקבלו. השאלות והתשובות נערכו, על מנת להתאימן לאופי המיזם ויקיגניהאיתור אנשים

 • בחקירותינו הגנאלוגיות אנו "נופלים" מדי פעם על קרוב רחוק שהתברר כי חי בארץ בימי קום המדינה או לפני כן ויש בידינו כתובת. לעתים ממכתב ישן, לעתים מפרסום כלשהו בו נתקלנו, עיתון וכו´.
השאלה היא, כיצד בעזרת בסיסי הנתונים שבידי המדינה - אנו מגיעים למציאוֹת. האם פקידי משרד הפנים רשאים, או מקבלים עידוד לסייע בחיפושים שכאלה?
[נציגי משרד הפנים]: לצערי הרב, קשה מאוד לאתר תושבים או אזרחים עפ"י כתובת בלבד, מה עוד שייתכן ששמות שונו.


 • האם ניתן להיעזר במשרד הפנים במקרים בהם יש בידינו מידע חלקי כמו השם בלבד (ללא כתובת) או שם משפחה וכתובת ישנה (ללא שם פרטי)?
[נציגי משרד הפנים]: על-פי כתובת ישנה, לא ניתן לאתר אנשים. עם זאת, על-פי שם משפחה ומידע נוסף, כגון: מקום ותאריך לידה, ניתן לאתר האדם. על-מנת להקל על החיפוש אנו במשרד הפנים דורשים את מירב הפרטים על התושב אותו מבקשים לאתר כדוגמת: מס´ הזהות, שם פרטי ומשפחה, שמות ההורים, שמות קודמים, מקום ותאריך הלידה, כך שהחיפוש ממוקד, קל יותר, אמין ונכון. במידה וחסרים חלק מהפרטים לעיל, האיתור קשה יותר עד בלתי אפשרי.


 • במידה ואותרו פרטי השם, מי זכאי לקבלם?
[נציגי משרד הפנים]: כעיקרון, עפ"י חוק מרשם התושבים כל אדם רשאי לקבל כתובתו של אדם אחר, הרשום במרשם תושבים.


 • בידי שם קרוב משפחה וכתובתו, אשר נפטר ללא אישה וילדים בשנת 1949. ישנה שמועה שהיה לו אח בארץ. כיצד ניתן לברר פרטים על האח, המחשבה הייתה דרך הדירה בתל אביב, האם ניתן לברר מי ירש אותה?
[נציגי משרד הפנים]: בקובץ מרשם התושבים אין מידע על ירושות וכד´. אולם, אם ברשותך מידע כדוגמת שם המשפחה, השם הפרטי, מקום ותאריך הלידה של מי שאת מעוניינת לאתר, ייתכן ונצליח לאתר עפ"י מידע זה.


 • אמא שלי גדלה בלי אבא... הוא עזב כאשר היתה בת 4 חודשים, אני מחפשת אותו כבר המון זמן. מה שידוע לי עליו זה שמו, ארץ לידה, שנת לידה משוערת ומקום עבודה בשנה מסוימת.
השאלתי היא: בתעודת הלידה שלה, על שם האב מסומן איקס גדול ואין כלום - האם אני יכולה לגשת למשרד הפנים ולבקש לברר פרטים עליו למרות שכביכול לא מצוין קשר אליו?
[נציגי משרד הפנים]: איננו ערבים לכך שהמידע אכן יימצא, אך כדאי לגשת ללשכה למנהל האוכלוסין ולבדוק הנושא במקום.


שירותי המשרד

 • מתי נערך המפקד הראשון של מדינת ישראל ומתי יפרסמו אותו לציבור?
[נציגי משרד הפנים]: מפקדי אוכלוסין נערכים ע"י הלשכה המרכזית לסטטיסיקה, לכן יש להפנות אליהם שאלה זו. לפי מה שידוע לנו, מאז קום המדינה נעשו מס´ מפקדים (בערך כל 10 שנים).


 • איזה מידע לציבור ניתן לקבל ממשרד הפנים? האם המידע נגיש באמצעות האינטרנט? אם כן, באיזו כתובת? האם יש מידע שניתן לקבלו על ידי פנייה בכתב, כגון: שם משפחה קודם, תאריכי לידה, פטירה וכו´?
[נציגי משרד הפנים]: כל מידע הנוגע לפרטים אישיים - לא ניתן לקבל באמצעות האינטרנט, אלא באמצעות הגעה ללשכת מינהל האוכלוסין הרלוונטית, באמצעות מרכז המידע הטלפוני ובאמצעות הפקסים השונים. אתר משרד הפנים נועד לספק מידע כללי על שירותי המשרד, על כל תחומיו.


 • האם השירות המקוון לבירור מען באמצעות האתר של משרד הפנים פעיל? פעמיים ניסיתי לברר באמצעותו ולא נעניתי (השלמתי את כל שלושת השלבים הנדרשים וקבלתי אישור שבקשתי הועברה), ולעומת זאת טופס ברור מען ששלשלתי בסניף הדואר לתיבתכם, זכה למענה.
[נציגי משרד הפנים]: הפעילות של בירור מען מקוון מתבצע ע"י מרכז שירות ומידע הארצי של מינהל האוכלוסין, וכפי הידוע לי בכל יום הם עונים על מאות פניות. צר לי שלא נענית, ואשמח אם תשוב ותשתמש באפשרות זו.


 • כיוון שהכי יעיל לקבל מידע דרך האינטרנט, איזה מידע מקווון של מרשם האוכלוסין קיים ופתוח לגלישה?
[נציגי משרד הפנים]: קובץ המרשם אינו פתוח כלל לאינטרנט בגין צינעת הפרט.


 • מהי העלות של בקשת חיפוש?
[נציגי משרד הפנים]: כיום, איתור מען ראשון אינו כרוך בתשלום. איתור מען לאחר הראשון, כרוך באגרה ע"ס 15 ש"ח.מסמכים שונים

 • האם ישנו רישום מרוכז של תעודות לידה ופטירה מאז קום המדינה? אם כן, האם הוא פתוח לעיון הציבור? האם הוא ממוחשב? האם נגיש/יהיה נגיש ברשת?
[נציגי משרד הפנים]: בגנזך הכללי של המשרד קיימים ספרי לידות, אשר מטעמי צנעת הפרט אינם ניתנים לעיון. כל בקשה צריכה להיות מוגשת לגופה, בלשכת מנהל האוכלוסין או באמצעות מרכז המידע הטלפוני.


 • בבתי החולים קיים ארכיון תעודות לידה. ניסתי את בית חולים "העמק" וקבלתי צילום של תעודת הלידה שלי משנת 1933, למרות שגם המקורית אצלי. לא הצלחתי לקבל יותר נתונים - כמו שעת לידה וכו´. האם מידע כזה קיים אצלכם?
[נציגי משרד הפנים]: משרד הפנים אינו נותן מידע על שעת הלידה. למעשה מידע זה לרוב אינו מצוי ברשותנו ובוודאי שלא בשנתון 1933.


 • האם קיים ריכוז של שמות נפטרים וכתובתם האחרונה?
[נציגי משרד הפנים]: כל אדם הרשום במרשם התושבים ונפטר, המידע מעודכן לאחר פטירתו ואינו נמחק ממרשם התושבים.


 • האם ניתן להשיג צילומי תעודות לידה מלפני הקדמת המדינה (אם היו בכלל תעודות לידה ממלכתיות בזמן השלטון הבריטי ואולי אפילו התורכי) וגם עותקי תעודות לידה משנות החמישים שהוצאו מארכיוני בתי היולדות?
[נציגי משרד הפנים]: ניתן לקבל תעודת לידה עבור מי שנולד בישראל לפני קום המדינה. על המבקש לפנות ללשכה באזור מגוריו או אל גנזך המשרד בטלפון 02-6550104, ולציין את מקום ותאריך הלידה, מקום מגורי ההורים בשעת הלידה, שם פרטי ומשפחה ושמות ההורים. התעודה תשלח למבקש בדואר. לפרטים נוספים ניתן לפנות לאתר המשרד.


 • היכן וכיצד ניתן לקבל פרטים על רישומי לידה/נישואין/גירושין/פטירה מן התקופות של לפני המנדט/המנדט/אחרי קום המדינה?
[נציגי משרד הפנים]: למשרד הפנים ישנו מידע על לידות ופטירות לפני קום המדינה המצוי בגנזך המרכזי של המשרד, מס´ הטלפון: 02-6550104, פקס מס´ 02-6511011. בכדי לקבל תעודות לידה או פטירה, יש למסור פרטים מדוייקים על המבוקש כדוגמת: שמות משפחה ופרטי בשעת הלידה/פטירה, מקום המגורים ותאריך בשעת הלידה/פטירה, שמות ההורים וכו´.
אין ברישומנו מידע על נישואין וגירושין לפני קום המדינה.


 • שאלת המשך: אם כן, אני מבין שבידכם רישומים של לידה ופטירה מקום המדינה ואילך. מהם המגבלות על בקשת מידע - מי רשאי לבקש (ביחס לאדם המתועד) והאם יש "תקופת צינון", במהלכה לא ניתן לקבל מידע, בעקבות צנעת פרט?
[נציגי משרד הפנים]: אני מבין שהתשובה הקודמת שלי לא הובנה נכון: למשרד מידע על לידות ופטירות משנת 1915 לערך, ע"פ חוק המרשם מי שנולד בישראל רשאי לקבל תעודת לידה, ומי שיש לו לכאורה ענין בדבר - רשאי לקבל תעודת לידה או תעודת פטירה של זולתו הרשום במרשם, אם הלידה או הפטירה אירעה בישראל.


 • שאלת המשך לגבי תעודת פטירה: אם אני מבין נכון, הרי שאוכל לבקש, למשל, העתק תעודת פטירה (או רישום פטירה) של אב-סבי שנפטר בירושלים ב - 1916 ולקבלו, במידה כמובן והוא קיים בארכיונכם.
מה כוונתכם במשפט: "ומי שיש לו לכאורה ענין בדבר"? האם עלי לספק הוכחה כלשהיא שהוא אב סבי? ואם כן, איזו הוכחה?
[נציגי משרד הפנים]: מי שיש לו לכאורה עניין בדבר, דהיינו קרוב משפחה מדרגה ראשונה או בעל עניין בירושה וכד´.