ההרשמה לאתר פתוחה הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

נתן פרנס

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שם: נתן פרנס
שם נעורים
שם בלועזית Natan Parnas
מקום לידה פלטיצ'ן, רומניה
נולד/ה 1894
נפטר/ה
פרטי המשפחה :
בן/בת זוג
הורים יעקב ואטל פרנס
אחים
צאצאים

סיפור חייו

נתן פרנס נולד בשנת 1894 בעיר פלטיצ'ן Falticeni שברומניה, בן שני ליעקב ולאטל שככל הנראה נפטרה בלידתו.

הם היו מהשכבה המשכילה והאמידה בעיר.

בבעלות אביו, יעקב פרנס, הייתה חברה להובלת אנשים ולהובלת דואר. היו לו 4 או 6 כרכרות מפוארות (דיליג'אנס). הוא היה מכובד מאד בעיר והכינוי שלו בפי היהודים שם היה "יענקל'ה - פידל". הכינוי הודבק לו כי Pidel = קופסא באידיש והדיליג'אנסים כונו בפי העם קופסאות.

כמו כל היהודים בעיר הייתה המשפחה מסורתית. הם היו 8 אחים ואחיות.

יענקל'ה פידל נישא בתחילה לאטל והוליד לה שני ילדים: פאני שלימים היגרה לארצות הברית, לדטרויט (לפני מלחמת העולם הראשונה), נישאה שם וילדה שתי בנות, ואת נתן. אטל ככל הנראה נפטרה בלידתו של נתן.

לאחר שהתאלמן, נישא יענקל'ה פידל שנית לקוינה והוליד את שלמה solomon, חנוך Heinrich, סאקי (יצחק) Saki, יוסף Josef' ובלוצה Beluta.

כולם נישאו ולכולם למעט חנוך יש ילדים.


לאחר שחזר נתן מרוסיה, שנה לאחר פציעתו שמפורטת בפרק על שם המשפחה, הוא עבד בעיר פלטיצ'ן Falticeni.

בגיל 25 הכירו לו נערה צעירה ונחמדה בשם בטי ברקוביץ'.

הוריה סרבו להתיר לה להינשא לו מכיוון שהיה נכה.

בשנת 1921 הם התחתנו למרות הכל ועברו לגור בעיר נמל על גדות דנובה בשם גאלאץ (Galaci) נתן עסק במסחר של ביצים ובטי גידלה את הילדים: את צבי (1922-2003), את משה (1924-1977), את מריאטה (1926-1990) ואותי.

שם משפחה שונה

במלחמת העולם הראשונה סבא שלי, נתן התגייס לחיל הפרשים שהיה חיל מיוחד. המתגייסים החדשים היו מביאים את הסוס מהבית.

בחורף 1916 נתן השתתף במלחמה נגד הגרמנים ונפצע ברגלו השמאלית. כוחות הצבא הרומני נסוגו ונטשו אותו בשדה הקרב שותת דם. כעבור יום או יומיים איכר רומני עם עגלה עבר לידו וראה כתם אדום בשלג. האיכר התחיל לחפור ומצא חייל פצוע בשלג, שם אותו על העגלה והביא אותו למחנה הקרוב של הצבא. שם קראו לחיילים לזהות אותו. חייל אחד זכר שזהו בנו של יעקב פרנס שאחראי על חברת הובלות (חברת הסעות). באותם זמנים היו נוסעים בכרכרות. (באידיש, Pidel = קופסא = כרכרה). אותו חייל בא ואמר "היי זה הבן של יענקל'ה פידל". מאז השם 'פידל' ליווה אותו. לקחו את סבא נתן לבית חולים וכרתו לו את הרגל השמאלית. כשהבריא קצת שלחו אותו להבראה ברוסיה שנלחמה לצד הרומנים נגד הגרמנים. הוא בילה שם כשנה ועבר את המהפכה הסובייטית (מהפכת אוקטובר). כעבור שנה חזר לרומניה והחל לשקם עצמו בעזרת עבודה בעיר פולטיצ'ן, בה נולד. השם שלו נשאר פידל. מכל האחים, רק לנתן היה שם משפחה שונה. הוא לא רצה להחליף את השם פידל, כדי לא לאבד את הזכויות שלו בתור נכה מלחמה.

בתום מלחמת העולם השניה, כשאבא שלי התחיל לדבר על עלייה לארץ, תפס אותו הדוד שלו, חנוך, אח של סבא ואמר: "יענק'לה, אתה מגיע לישראל ומיד חוזר לשם פרנס, אתם חלק מהמשפחה, אתם שייכים אלינו". אבא שלי שוחח עם אחיו: צבי ומשה והם מיד הסכימו איתו. הם החליטו ללכת על זה!

כאשר עלו ארצה, כל אחד בנפרד, כולם חזרו לשם פרנס, גם הבנים וגם ההורים.

האחים

פאני Fani, ילידת 1892, היגרה לארה"ב לפני מלחמת העולם הראשונה. היא גרה בדטרויט. ידוע שהיא נישאה ושנולדו לה שני ילדים.

היא נפטרה בשנת 1967, בארצות הברית. יוסף יליד 1901. נשא את אנה גרינברג לאישה בבוקרשט, רומניה בשנוות ה- 30. אנה הייתה עו"ד. הם היגרו לקנדה ככל הנראה ב- 1961 ב- 1963 נפטרה אנה מסרטן יוסף נפטר כנראה בשנות ה- 70.

סאקי (יצחק) נולד ב- 1903. בגיל 13 או 15 הוא עזב את הבית ועבר לבוקרשט (סוף מלחמת העולם הראשונה?). בבוקרשט הכיר את קוקה שלימוביץ' איתה התחתן ככל הנראה באמצע שנות ה- 30. הם החליטו לעשות הרבה כסף ורק אז ללדת ילדים. סאקי עבד כסוכן, קוקה עבדה בחנות קוסמטיקה הם עשו הרבה כסף אבל... הקומוניסטים רצו שכולם יהיו שווים. הכסף הוחלף. כל אדם יכול היה להחליף רק סכום מסוים, בלי קשר למה שהיה לו. הם נאלצו לשרוף את הכסף הנותר מתוך פחד להיתפס ולהיאסר. ב- 1947 נולדה להם בת. הם עלו לארץ דרך איטליה (נפולי), לחיפה, באונייה "תיאודור הרצל" בשנת 1961, ונשלחו לדימונה.


סאקי נפטר ב- 1984. אישתו קוקה נפטרה ב- 2003


סולומון - התחתן עם דבורה, עלה לארץ, הוליד את ינלו שנישא והוליד 2 ילדים : הבת נשואה ולה 3 בנות. הבן גרוש ולו בת אחת.

בלוצה - חיה בפולטיצ'ן עד שעלתה לארץ בשנת 1970 היא הייתה נשואה לזליג אברמוביץ, ילדה 2 ילדים: בן ובת. הבן נשוי ולו 2 בנות ובן הבת נשואה ולה: 2 בנים ובת - כולל תאומים (בן ובת)


חנוך נשאר רווק עד גיל מבוגר. לאחר מלחמת העולם השניה, הוא התחתן לראשונה עם רגינה, ניצולת שואה. הם אימצו ילדה (ככל הנראה מפגרת בשיכלה), עליה קיבלו תשלום גדול. לאחר מותו ברומניה (ככל הנראה סביב 1951), האם והבת עלו ארצה והשתכנו בחיפה. יתכן שהאם נישאה אח"כ, או לפחות חיה עם גבר אחר בתחילת שנות ה- 60. הבת ילדה ילד בשנות השישים (1965-6). לא ידוע מה עלה בגורלו.