סניאטין

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סניאטין Śniatyń
טרם הועלתה תמונה לערך זה
שמות נוספים Снятин,

Shnyatin,

Sniatin,

Snyatin

מדינה אוקראינה
קואורדינטות '25°34/'48°27
מפה באתר Mapquest
סניאטין בגשש העיירות (נדרשת הרשמה)
לחצו כאן לעזרה בהוספת התבנית

סניאטיןפולנית Śniatyń, באוקראינית Снятин) היא עיר במחוז איוונו-פרנקיבסק אשר באוקראינה שאוכלוסייתה ב-2001 מנתה כ-10,500 נפש.

העיר השוכנת במערב אוקראינה הייתה חלק מחבל גליציה שבמהלך המאות האחרונות עבר מיד ליד, מהווה כיום מרכז מנהלתי של הראיון סניאטין.

העיר מוזכרת בכתובים לראשונה ב-1158. נקראה Ksniatyn על שמו של קוסניאטין שטרוסלביץ' לו הוענקה במאה ה-12 כתמורה על שירותיו כאחד ממפקדי הצבא של הנסיך ירוסלאב אוסמומישל (Yaroslav Volodymyrkovych Osmomysl), במהלך השנים נשמטה ה-K המובילה.

קהילה יהודית

בעיר, שהייתה עיר מסחר על גבול בין מדינות ושימשה תחנת מעבר בדרך המסחר בין האימפריה העות'מאנית לבין האימפריה הרומית הקדושה, התקיימה קהילה יהודית גדולה עוד לפני המאה ה-16, קהילה זו הייתה קשורה אירגונית ותרבותית לקהילות בוצ'אץ' וקולומיאה ובבחירות לפרלמנט האוסטרי ייצג את שלוש הקהילות נציג אחד.

הכוחות הרומנים הגיעו לעיר ביולי 1941 ומייד, בסיוע התושבים האוקראינים התחילו בפרעות ביהודים ובביזת רכושם. עיקר ההרג התבצע בקרב פליטים יהודים שהגיעו לעיר מבוקובינה ובסרביה. באוגוסט הגיעו למקום כוחות צבא הונגריים שלקחו יהודים לעבודות כפיה. בספטמבר 1941 הגיע הצבא הגרמני.

השלטון הגרמני ערך מפקד תושבים ורכוש והקים יודנראט שבין תפקידיו היה צריך ליצור גטו ליהודי העיר והסביבה. כל בעלי החיים, אמצעי התחבורה ומכשירי הרדיו שהיו ברשות יהודים הוחרמו. בספטמבר 1941 לקחו הגרמנים 30 מנכבדי העיר ודרשו מהיודנראט כופר גבוה עבורם. יהודי העיר התגייסו למצוות "פדיון שבויים" ומסרו את רכושם, אולם הגרמנים לא שיחררו את בני הערובה, לקחו אותם ליער הסמוך, הכריחו אותם לחפור בור והרגו את כולם. מאז לא פסק ההרג.

במהלך השואה הושמדה הקהילה על ידי האוקראינים בפיקוח הגרמנים, במחלות, רעב וצמא, בבורות ירי, בבלזץ ודרך גירוש שארית אנשי הקהילה (ספטמבר 1942) לסטניסלב (איוונו פרנקיבסק) והריגתם שם או שליחתם למחנות השמדה.

לקריאה נוספת

  • Shtetl memoirs :Jewish life in Galicia under the Austro-Hungarian Empire and in the reborn Poland 1898-1939.

By: Schoenfeld, Joachim. Hoboken, NJ, USA. : Ktav Pub. House, 1985. (חיי היהודים בסניאטין ובסביבה, עד 1939)

קישורים חיצוניים

Wiki.png חלק מן התכנים של דף זה נלקחו מהוויקיפדיה העברית ומובאים בכפוף לרישיון Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה 3.0 לא מותאם