ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

עשרת הדיברות לעורכים המתחילים

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

עשרות הדיברות נועדו למטרות אלה:

 • יצירת אחידות בערכי האתר מבחינת הסגנון הלשוני
 • מתן קווים מנחים לעריכה לשונית של ערכים
 • איתור ערכים בעייתים, אשר לא עברו ביקורת פרטנית
 • מתן ביטוי לחשיבות הלשון העברית במפעל המוקדש לגנאלוגיה, אשר שימור שהתרבות היא חלק בלתי נפרד ממנה.

עשרת הדיברות לעורכים המתחילים

1. עקרון המסננת

אף אחד לא מצפה שכל הערכים ייכתבו מחדש על ידי עורכי הרשימה. התפקיד הראשון של הרשימה הוא מיון בין הבר למוץ. אין להסס להשתמש ביד קשה ובזרוע נטויה בתבנית שכתוב, עריכה, או מחק, לשם כך הן נוצרו. למידע על תבניות נוספות ראו ויקיגניה:תבניות תחזוקה.

2. עברית, רבותי וגבירותי, עברית

אף אחד לא מצפה שתהיו מומחי לשון, אולם אם ישנן מילים לועזיות שמושכות את העין ומפריעות, ויש להן מקבילה נפוצה בעברית, אין להסס להחליפן. כמובן איש אינו מצפה להחליף, לדוגמה, אינטרנט במרשתת, או חמרמורת במקום הנגאובר (אם כי איש גם לא יתנגד) אולם להחליף מילים כמו "סקטור" ב"מיגזר" רצוי מאוד. יוצאת דופן היא החלפת ה-"Category" ב"קטגוריה" בסוף הערך, שהיא פעולת חובה בסיסית בכל ערך.

3. הכה את המומחה (רצוי עם משהו כבד)

איש אינו מבין בכל תחומי החיים. אם נתקלתם בערך שנושאו אינו בתחום ידיעתכם, אל תהססו לבקש את עזרת חבריכם הוויקיפדים. קיים מגוון גדול של כותבי ערכים בוויקיפדיה שיהיו יותר ממוכנים לתת יד או רגל ולעבור על ערכים בתחומם. מקום טוב לחפש מומחים הוא ברשימת ויקיפדיה:מומחים או פשוט לפנות להכה את המומחה. בנוסף אפשר תמיד לפנות למפעילי המערכת השונים, או לעורכי רשימת המאמרים שנערכו מעט.

4. איות (מלים), פיסוק (משפטים), סידור (דפים)

איות ופיסוק הם מהבעיות הנפוצות ולאו דווקא הקלות לאיתור, לכן יש להקפיד בנושא זה. ידע בסיסי בפיסוק הוא כלי חשוב בעריכה. כמה כללים לדוגמא הם:

 1. לפני סוגריים או קו מפריד יבוא רווח. לדוגמה: יוני (הילד הרע) ולא יוני(הילד הרע).
 2. לפני נקודתיים, פסיק או נקודה לא יבוא רווח, אך אחריהם כן.
 3. רשימות עם פסיקים: פסיק, פסיק שני, פסיק שלישי ובלי פסיק לפני ו' החיבור.
 4. לבדוק שבסוף כל משפט יש נקודה, למעט בסעיפי "ראו גם" ובקישורים החיצוניים - אלו אינם משפטים אלא חלקי משפטים.
 5. שימוש בכללי הכתיב המלא (לדוגמה, "הייתה" ולא "היתה").
 6. לפני כל מספר צריך לבוא רווח או מקף, לדוגמה: "בשנת 1666", "הוא שוקל כ-100 קילו".
 7. יחידת המידע הבסיסית בדף הינה פסקה ולא משפט. פסקה מאחדת מספר משפטים בעלי רעיון משותף. בין משפטים בתוך פסקה - לא לוחצים על מקש Enter, בין פסקאות לוחצים עליו פעמיים.

לכללים נוספים אפשר להעיף מבט בכללי הכתיבה הנאה של רוביק רוזנטלExternal link.png (שימו להומור הטמון בטקסט), ב"הפיסוק - מבחר כללים"External link.png באתר האקדמיה ללשון העברית ובערך פיסוק.

5. ויקיזציה, הכצעקתה?

בנוסף לכללי עברית בסיסיים ישנם כללים מיוחדים לוויקי שחשוב לשמור עליהם על מנת לשמור על אחידות הערכים:

א. קישורים פנימיים

רצוי להשתמש בקישורים פנימיים רבים, ובמיוחד בעלי רלוונטיות לערך. יש להימנע מקישורים פנימיים כפולים, אלא אם הערך הוא ארוך במיוחד. דוגמה לשימוש לא נכון בקישורים כפולים אפשר למצוא במשפט הבא: "דני קנה גרביים אדומים ממוכר הגרביים ". במקרה זה מספיק לציין את הקישור הפנימי רק בפעם הראשונה כך: "דני קנה גרביים אדומים ממוכר הגרביים".

ב. "ראו גם", "קישורים חיצוניים" ו"לקריאה נוספת"

"ראו גם" משמש להפניה לערכים בתוך JGenWiki. כיתבו תמיד "ראו גם" ולא "ראה גם". אם נתקלתם ב"ראה גם" החליפו אותו. "קישורים חיצוניים" משמש לקישורים מחוץ לאתר זה. אם קישורים כאלה מופיעים בערך כלשהו, אך לא תחת הכותרת - רצוי להעביר אותם לזו. "לקריאה נוספת" משמש כציון מקור המידע של כותב הערך, וכהפנייה למקורות כתובים להרחבה. לדוגמה, בערך גרב:

גרב הוא פריט לבוש.

ראו גם

קישורים חיצוניים

לקריאה נוספת

 • ישראל ישראלי, גרביים לאורך ההיסטוריה, הוצאת גרב אחד, 2001.

ג. קטגוריות וקצרמרים

כל ערך בוויקיפדיה צריך להיות ממוין לקטגוריה אחת לפחות. נסו למקם את הערכים בקטגוריה המדויקת ביותר. אם אתם נתקלים בשורה של ערכים שאין להם קטגוריה מתאימה, אל תהססו ליצור אחת חדשה, ובתנאי שיש לפחות 5 ערכים פוטנציאליים לקטגוריה חדשה זו. כאשר ערכים הם קצרים מאוד אחת ממטלות העורך הוא להוסיף הודעת קצרמר. נסו תמיד גם להוסיף את סוג הקצרמר המדויק, אותו ניתן לבחור בקטגוריה:קצרמר.

6. פתיחה

למען אחידות הערכים, נהוג לבנות את פתיחת הערכים באופן דומה. לדוגמה, שם הערך יופיע באופן מודגש עם תחילתו ובמבנה אחיד לפי הסדר הבא : שם הערך (שם בשפת מקור, במידה ומדובר בשם קשה להיגוי), או שם נרדף, אם יש, ואחר כך "הסבר קצר וממצה של הערך".

לדוגמה:

"מאמרים שנערכו מעט, הידועה לשמצה כרשימת הערכים המעצבנים, היא רשימה ארוכה ומייגעת שמטרתה להעניק צביון אחיד לכל ערכי ויקיפדיה. הרשימה נוסדה בשנת 2002 על ידי מערכת ויקיפדיה וגודלה המשוער הוא כ-8,000 ערכים."

כאשר הערכים הם ערכי אישים אמורה הפתיחה להיראות כך: שם האיש, (שם האיש בשפת המקור, אם צריך) כינוי או שם נוסף (אם יש) (תאריך לידה - תאריך פטירה) ולאחר מכן "תיאור ממצה של האדם ותיאור הישגיו או מעשיו המפורסמים ביותר". לדוגמה:

ויקי ויקיפדית או בשמו העממי, העורך הגדול, (1 בספטמבר 2001) הוא מפעיל מערכת בוויקיפדיה, הידוע בעיקר בשל תרומתו לרשימת הערכים שנערכו מעט.

ישנם סגנונות אחרים לערכים מיוחדים שאינם יכולים לענות על המבנה הבסיסי. לדוגמה, בערכי מיתולוגיה יוונית נהוג להשתמש בנוסח הבא: "במיתולוגיה היוונית, זאוס היה ראש האלים היוונים ואל הברקים".

7. קישורים חיצוניים, קישורים למיזמי ויקי אחרים ותמונות

רצוי לבדוק אם הקישורים החיצוניים מובילים למקום הנכון, ואם לא - לנסות לתקן או למחוק. אותה פעולה צריכה להתבצע כלפי קישורים לערכים מקבילים בשפות אחרות וערכים במיזמים אחרים. תמונות צריכות להתאים לערך, שיהיו בגודל המתאים, במיקום סביר ועם תיאור תמונה בסיסי.

8. הפניות והעברות

שם הערך צריך להיות השם הראשון שמופיע בגוף הערך ולא המקבילה שלו. לדוגמה, אם שם הערך הוא "ויקי ויקיפדית" פתיחת הערך צריכה להיות: ויקי ויקיפדית, הידוע גם כ"העורך הגדול" ולא להיפך. לאחר שמוודאים עניין זה צריך לבדוק אם קיימת הפניה לערך מהשם הנוסף ואם לא, ליצור אחת. לדוגמה, בערך "ויקי ויקיפדית" יהיה צריך לכתוב הפנייה שתפנה מ[[העורך הגדול]] לוויקי ויקפדית. כאשר שם הערך שגוי אל תהססו להעביר אותו לשם הנכון.

9. נימוס ודרך ארץ

איש אינו מושלם, וטעויות תמיד קורות. רבים מן הערכים נכתבו במאמץ רב ובהשקעה גדולה. גם אם אין הערך לרוחכם, הימנעו מהערות מבזות בתקציר העריכה. נסו להסביר בקצרה את השינויים שעשיתם בתקציר העריכה, למשל: ויקיזציה (שפירושה התאמה לסגנון ויקיפדיה), הוספת קישורים פנימיים, או תיקון שגיאות כתיב, וכדומה. אם פונים אליכם ויקיפדים בטענות לאחר השינויים ענו בנימוס, הסבירו את עצמכם והקשיבו לטענותיהם, יכול להיות שטעיתם.

הימנעו מסרקסטיות ומהערות מעליבות אם נתקלתם בערכים גרועים. נסו לשפר, לשים תבנית שכתוב ובמקרים שבהם אבדה כל תקווה, להעלותם להצבעת מחיקה תוך יידוע כותב הערך על כך, ולהיפך: אם נתקלתם בערך טוב אל תהססו לציין זאת בדף השיחה או להמליץ עליו בערכים מומלצים.

10. פסק זמן

העבודה על המאמרים שנערכו מעט יכולה להיות מעצבנת, מייגעת וסיזיפית. עריכה של הרשימה היא לרצי מרתון ויקיפדים, הקפידו להפסיק מדי פעם ועשו משהו אחר (עדיף בחוץ, בשמש). לצערנו, הרשימה תהיה כאן כשתחזרו.

Wiki.png חלק מן התכנים של דף זה נלקחו מהוויקיפדיה העברית ומובאים בכפוף לרישיון Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה 3.0 לא מותאם