פורטל:ארכיונים

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה אל: ניווט, חיפושעריכהפורטל ארכיונים
ArchivesPortalImage.png

חומרים הרלוונטיים למחקר גנאלוגי של משפחה אחת, עשויים להיות מפוזרים בארכיונים שונים ברחבי העולם. שימוש בחומר ארכיוני הוא אחד מאבני היסוד של המחקר הגנאלוגי, שכן באמצעותו ניתן לבסס מידע קיים ולאתר מידע חדש. איתור מידע ארכיוני הוא אומנות, ופענוחו - הן הבנת הכתב והשפה והן הבנת משמעותו של המסמך - הוא, לעתים, משימה לא פשוטה.


עריכהערך נבחר

JHI - המכון היהודי ההיסטורי בוורשה נועד לשימור, תיעוד ומחקר של ההיסטוריה והתרבות של יהודי פולין. המכון מחזיק באוסף הגדול ביותר של מסמכים ארכיוניים, ספרים, עיתונים וחפצים הקשורים ליהדות פולין. הוא גם מארגן תערוכות, ופעולות חינוך, תרבות ומחקר. למעט חריגים, המצאי בארכיונים זמין במכון בלבד, ואינו נגיש באמצעות האינטרנט. צוות הארכיון מעניק שירותי חיפוש עבור שאילתות שונות, וניתן להזמין העתקים ממסמכים שונים. ככל הידוע, אתר המכון אינו מאפשר כיום חיפוש בקטלוג הפריטים שבארכיון.

למאמר המלא
עריכהתמונה נבחרת
רישום נישואים של גיטל ואלי.jpg
רישום נישואין של גיטל אבלסון ויוסף אליהו ניסלסון מתאריך 25 ביוני 1889 שהוצא בריגה לטביה.


עריכההידעת?

ליישובים רבים בישראל קיימים ארכיונים היסטוריים, ובהם חומר רב על תולדות היישוב ועל אנשיו. בשנים האחרונות, מתפתחת מגמה של מחשוב חומרים ארכיוניים הקשורים לאנשי היישוב, ובפרט לראשוני היישוב, ועם התפשטותה של רשת האינטרנט - הולך וגדל מספר המאגרים היישוביים אשר עולים לרשת.

לקטעי הידעת נוספים

עריכהמסמכים לדוגמא

מי רוצה לסייע?

רשימת ערכים מבוקשים שדרושים לפורטל:

מהו פורטל? - רשימת כל קטגוריות המשנה והערכים