ההרשמה לאתר פתוחה הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

פרענומעראנטן

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
גרסה מ־09:48, 10 בנובמבר 2022 מאת חוה (שיחה | תרומות) (קטגוריה)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

פרענומעראנטן ביידיש או Pre subscribers באנגלית היא מעין רשימת תודה הממוקמת בתחילתה של מהדורה ראשונה של כותר ספרות קודש והמכילה שמות המזמינים מראש את הכותר בטרם יצא לאור, אשר השלישו את תמורתו מראש, ובכך סייעו להופעתו. לרשימות הללו ערך גנאלוגי וגיאוגרפי כיוון שלצד כל מזמין מראש מצויין שם היישוב בו הוא חי.

בעברית, לרשימות אלה עשויות להיות כמה כותרות חלופיות:

  • רשימת נותני מעות קדימה
  • לזכרון עולם
  • מעות קדימה
  • ואלה יעמדו על הברכה; ועוד.


בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 במזרח אירופה וצפון אפריקה היה נהוג שסופר משליש מראש למו"ל חלק מההוצאות הכרוכות בהוצאת הספר לאור. את המקדמה הנ"ל ממן הסופר ע"י כך שהוא או אנשים מטעמו, היה זה מקצוע, סבבו בעיירות ושידלו אנשים/מוסדות (לא סתם עמך אלא כאלו שידעו שיהיה להם עניין בספרות הקודש וידם משגת לשלם) לשלם בעבור הספר טרם הודפס. אלו שנענו זכו ששמם יזכר במהדורה הראשונה של הספר תוך ציון עיירת מגוריהם ולעיתים אף תוארם, עיסוקם וקרבתם למחבר. כמובן, שאם בסופו של התהליך הספר היה יוצא לאור הנרשמים מראש היו מקבלים את העותק ששילמו עבורו.

בשנת 1975 הופיע ספר הפרענומעראנטן של ברל כגן ובו אינדקס בחתך שמות עיירות לספרים שברשימת הפרענומעראנטן שלהם נזכרות העיירות. שפת האינדקס יידיש ועברית עם הקדמה באנגלית ומכיוון שהוא מובנה כאינדקס קל לנווט בו למרות שפת היידיש. באינדקס נזכרות 8767 קהילות במזרח אירופה וצפון אפריקה ולכן שמש כבסיס למדריכים גיאוגרפיים כמו:

Where Once We Walked by Gary Mokotoff and Sallyann Sack (New Jersey: Avotaynu, 2002) and Shtetl Finder by Chester Cohen (Los Angeles: Periday, 1980)

במדריכים הגיאוגרפיים הללו לצד כל שטעטל שמוזכר באינדקס של כגן מופיעות האותיות HSL לציין שמקורן ב Hebrew Subscription Lists - שם ספרו של כגן באנגלית.

יש להדגיש שהספר של כגן אינו מכיל את רשימות הרוכשים מראש אלא את רשימת הערים והעיירות שמוזכרות בכל ספר וספר מספרי הקודש שכגן סרק. המתעניין בעיירה מסוימת ימצא בעזרת האינדקס את רשימת הספרים ששם העיירה מוזכר בהם ואז יחפש את המהדורה הראשונה של הספרים הנ"ל ובה ימצא את שמות האנשים שרכשו מראש את הספר.

בשנת 1986 יצא ספר המשך לספרו של כהן-כגן בשם: ספר החתומים מאת שלמה קצב (בשתי חוברות). בשנת 1998 יצאה הדפסה מחודשת של ספרו של כהן-כגן.

הספר נמצא בספריית הרמב"ם בבית אריאלה, בספריית אוניברסיטת ב"ש, בספרייה הלאומית שבה ניתן להעזר במדף 'מהדורות ראשונות' בספריית היעץ, בספרית בר אילן הספרים נמצאים בחדר הקטלוג העברי. כאמור, רשימות המזמינים מראש תופענה רק במהדורה הראשונה של הספר.

לקריאה נוספת

  • Sefer HaPrenumerantn: Veg vayzer tsu prenumerirte Hebreishe sforim un zeyre hotmim fun 8,767 kehiles in Eyrope un Tsofn-Afrike. (New York: Library of the Jewish Theological Seminary and Ktav Publishing, 1975). xx, 384, xii pages.


קישורים חיצוניים