צור חן: אירוח בפורום שורשים משפחתיים

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
צור חן
Zurchenpic.jpg
נושא האירוח מולטימדיה יישומית
מועד האירוח 9 בדצמבר 2003
אודות המתארח צור חן, בן 30, מקים אתר "משפוחה", מומחה בעל נסיון רב במולטימדיה (צילום דיגיטלי, עריכת וידאו דיגיטלי, אחסון וגיבוי תמונות וסרטים, המרת חומר קיים לפורמט דיגיטלי, ציוד נלווה, אחסון ותצוגה של מידע דיגיטלי ברשת האינטרנט, הקמת אתרים), החוקר את שורשי משפחתו - יתארח בפורום. צור - מי שהגה את רעיון הקמת אתר "משפוחה" (המאפשר הקמה ואחסון של אתרים משפחתיים ועבודות "שורשים") - מעונין להקים גם מרכז מידע בעברית למחקר גנאלוגי.
קישור לשרשור האירוח לחץ


להלן סיכום האירוח, אשר מבוסס על השאלות שהופנו למתארח ולתשובות שהתקבלו. השאלות והתשובות נערכו, על מנת להתאימן לאופי המיזם ויקיגניה


בכמה מקרים, נענו גם חברי פורום "שורשים משפחתיים" לאתגר והוסיפו משלהם. תשובותיהם מובאות כהמשך לתשובתו של צור.


שאלות מולטימדיה

העברת תמונות ממצלמה למחשב

 • בבקשה, הסבר על העברת תמונות מהמצלמה הדיגיטאלית לאיכסון במחשב (התמונות שלי). התמונות, כיום, נשמרות בגודל של כ - 700KB בממוצע, וברזולוציה 2048x1538. איך ניתן לצמצם את גודל התמונה, או לכוון את הגדרות המצלמה?מדובר במצלמת ניקון COOLPIX 3100.
[צור]: אני רוצה להמליץ בפנייך ובפני חברי הקהילה על האתר המעולה של סטיב, לכל מי שרכש או מתכוון לרכוש מצלמה דיגיטלית. באתר ישנו תיאור מלא של כל מכשיר שנבדק, הכולל צילומי מסך של התפריטים השונים במצלמה ושל כל האופציות הקיימות במצלמה.
שם, תוכלי למצוא פרטים על המצלמה שציינת, ובין היתר תמצאי הסברים על שינוי גודל ואיכות התמונה בה.


העברת הקלטה מטייפ לדיסק

 • איך אפשר להעביר הקלטה מטייפ סלילים ו/או קסטות לדיסק? מדובר בקטעי חזנות ומוזיקה.
[צור]: על מנת להמיר מידע מקלטות או מטייפ סלילים (גם לי היה כזה), עלייך להכין את הדברים הבאים:
 1. טייפ (או טייפ סלילים)
 2. מחשב עם כרטיס קול וצורב.
 3. כבל המתאים ליציאה של הטייפ ומתאים בצידו השני לכניסה של כרטיס הקול במחשב. סביר להניח שהיציאה תהיה או כבל RCA עם שתי בננות והכניסות למחשב תיהיינה עם בננה קטנה רגילה. כל חנות למוצרי אודיו תתאים לך כבל
 4. תוכנת הקלטה במחשב (איזו תוכנה, אפרט בהודעה נפרדת).
 5. תוכנת צריבה במחשב (איזו תוכנה, אפרט בהודעה נפרדת).
בשלב זה, עלייך לחבר את המחשב לטייפ, להפעיל את טייפ הסלילים וללחוץ על כפתור ההקלטה במחשב. מתוכנת ההקלטה, תוכלי לשמור את הקובץ שהקלטת למחשב במספר פורמטים (סוגי קבצים): קובץ WAV שהוא קובץ אודיו דיגיטלי סטנדרטי לא מכווץ, הזהה למידע הנשמר על הדיסקים של המוזיקה שאנו רוכשים בחנות, קובץ MP3, קובץ WAV אותו דחסו בדחיסה הנקראת MPG. ניתן לשמור קובץ WAV בפורמט MP3 ובאותה איכות, ולחסוך בכך 90% מגודל הקובץ.
הדבר האחרון שלו תזדקקי הוא צורב דיסקים. בתוכנת הצריבה, פתחי פרוייקט חדש של דיסק מוזיקה, הוסיפי את הקובץ שיצרת בתוכנה הקודמת (תוכנות רבות יודעות ליבא קבצי WAV וקבצי MP3) ולחצי על כפתור הצריבה. וזהו!
נשמע מאוד מורכב ומסובך, אבל אחרי פעם אחת שתעשי זאת זה יראה מאוד פשוט. היתרון הגדול בתוכנות ההקלטה והצריבה כיום, היא היכולת לנקות רעשים ורחשים שיש על קלטות ותקליטים.


שינוי רזולוציה של תמונה

 • נאמר שקיבלתי תמונה בהיקף/משקל 700KB, ולמסך מספיק 40K - כיצד מורידים רזולוציה תוך שימוש במחשב?
[צור]: ישנו כלי מצויין להקטנת תמונות, על ידי שימוש בלחצן ימני במערכת ההפעלה Windows XP. חפשי: ImageResizer באתר הבא של מיקרוסופט.
חברי הפורום מוסיפים:
 1. אני ממליץ לך להשתמש בתוכנה חינמית הנקראת IrfanView - קלה וידידותית, ונוח להקטין איתה קבצי תמונות.
 2. אם מותקן על המחשב OFFICE, באה איתו תוכנה חמודה שנקראת Microsoft Photo Editor. (ב - OFFICE 2003 היא כבר לא נמצאת ויש לה תחליף פחות מוצלח, לטעמי). בתוכנה הזו, ניתן לצמצם את גודל התמונה בשתי דרכים, וצריך לעשות כמה נסיונות כדי לדעת מהי הדרך המועדפת:
IMAGE -> RESIZE דרך התפריט. מופיע חלון, בו ניתן להגדיר את אחוז ההקטנה. אין יחס ליניארי, אז כדאי לשחק קצת.
בזמן שמירת הקובץ כ JPG, ניתן להגדיר את אחוז האיכות הרצוי בעת השמירה. גם כאן, הקטנה קטנה באיכות מורידה הרבה מגודל הקובץ. אופציות אלה קיימות גם בכמה תוכנות אחרות.


לכידת וידיאו

 • ברשותי מצלמת וידאו דיגיטלית מדגם JVC DVX9. מה עלי לעשות בכדי שאוכל ללכוד וידאו?
[צור]: לצורך לכידת וידאו ממצלמת וידאו דיגיטלית, אכן עליך להשתמש בכרטיס FireWire. הכרטיס הנ"ל מסוגל להעביר אינפורמציה במהירות של 400MBPS כלומר, 400 מגה בייט בשניה (שזה הרבה). עליך לרכוש כרטיס FW ומחשב טוב, לפחות Pentium-4 1000, המסוגל לעבד את האינפורמציה במהירות הנדרשת.
בשלב זה עליך להחליט באיזו איכות ברצונך לשמור את הסרט. לאיכות מקסימלית תזדקק לשטח דיסק של 15GB, כלומר עליך להחזיק דיסק קשיח שבו לפחות 25 גיגה ביית פנויים ללכידת שעת וידאו. עליך לבחור לכידה בפורמט DV (דיגיטל וידאו). קובץ זה אינו דחוס ומכאן גודלו הרב. לאחר סיום הלכידה, באפשרותך להמיר הקובץ לפורמט של DVD, שסביר להניח יהיה בגודל של 1 גיגה בייט.
לאיכות נמוכה וליצירת קבצים קטנים, אותם ניתן להציג באינטרנט, אני ממליץ להמיר וללכוד את הסרט בפורמט של WMA של מיקרוסופט.
תוכל לקרוא חומר בנושא כאן וגם כאן.


 • המחשב שלי ישן וחלש מדי מלכתחילה, אבל דיסק מהיר (7200) בהחלט שיפר את הלכידה (היו הרבה פחות dropped frames). האם זה באמת משמעותי?
[צור]: כן, מהירות הדיסק חשובה מאוד, כמו גם מהירות המחשב! אני מגיע למצב שאפילו אין לי נפילה של פרימיים (Dropped Frames) בכלל, על ידי חמישה דברים:
 1. דיסק מהיר
 2. מחשב מהיר
 3. זיכרון רב 256-512 מגה בייט
 4. שינוי העדיפות של הפרוסס של התוכנה ב Task Manager, על ידי לחיצה על הלחצן הימני על שם התוכנה ב Task Manager ובחירת עדיפות מעל הממוצע
 5. והכי חשוב - לא לגעת במחשב עד סיום הלכידה!


סריקת תמונות איכותית

 • יש לי סורק, וסרקתי תמונות משפחתיות ישנות שקיבלתי מקרובים. כשאני מדפיס אותן במדפסת, יוצאות לי תוצאות איומות. איך אפשר לקרב את ההדפסה במדפסת ככל האפשר לתמונה (היפה והמפורטת) הנראית על המסך? האם זה עניין של שימוש בנייר (אני משתמש בנייר צילום שהומלץ לי בחנות ועולה כשקל לדף)? מה אפשר לעשות?
[צור]: הדבר תלוי בכמה גורמים:
 1. סריקה - רצוי לסרוק בגודל של פי 2 מגודל התמונה, כלומר סריקה ב - 200% כפי שמגדירות זאת רוב תוכנות הסריקה. הסורקים הקיימים היום בשוק, רובם ככולם עושים את העבודה מעולה.
 2. תוכנת ההדפסה - התוכנה עימה אתה מחליט להדפיס את התוכנה גם היא חשובה. לפעמים, תוכנות פשוטות אינן עובדות בצורה טובה עם הדרייברים של המדפסת. רצוי להשתמש בתוכנות מקצועיות כגון: Adobe PhotoShop או Ulead PhotoImpact. תוכנות אלו - המעולות הן לסריקה והן לעיבוד התמונות - מאפשרות לבצע איזון של הצבעים וקונטרסט של התמונות בצורה אוטומטית, דבר המומלץ בכל הנוגע לסריקת תמונות ובעיקר ישנות. עליך לשחק אם הפרמטרים השונים עד שתגיע למצב בו התמונה נראית (על המסך) מעולה.
 3. המדפסת - רצוי שבמדפסת יהיו ראשי דיו מלאים, או הכי חשוב לא כאלו שעומדים לסיים את חייהם (שהדיו בהם אוזל). במדפסת שלי, HP 930, קיימת טכנולוגיה הנקראת "פוטורייט 3" (PhotoRet III), המסוגלת להדפיס תמונות באיכות מעולה. דבר חשוב הוא לאפס את המדפסת. ניתן לבצע כיול אוטומטי של המדפסת המאפס את הראשים מבחינת מיקום. בהגדרות ההדפסה של המדפסת יש להתאים את סוג הדף על פי סוג הדף בו בכוונתך להשתמש ואת כמות הדיו שברצונך לנצל. בראשי דיו מלאים מספיק להשתמש ברמת דיו בינונית.
 4. דף הנייר - ככל שהדף עולה יותר, הוא אכן יותר טוב ואיכותי. אבל, שקל לדף זה בהחלט מכובד (המחירים בארה"ב לא יותר זולים). לא ניתן להדפיס תמונות באיכות על גבי דפים רגילים, שאינם מסוגלים לספוג את הדיו.
הדבר הפשוט מכל הוא, כיום, לגשת לחנות צילום עם המקור (התמונה המקורית) ועם הקובץ הסרוק על גבי דיסקט או דיסק, ולבקש שידפיסו על גבי נייר כימי. בחנויות צילום רבות קיימת המכונה החדישה הזו.

חברת הפורום מוסיפה: לכל מדפסת יש אופציה של הגדרת איכות ההדפסה. במדפסות חדשות יש גם אופציה להגדיר את איכות הנייר. לאחר שלוחצים על "הדפסה", באותו חלון בו בוחרים את המדפסת, ישנו כפתור "העדפות" או "properties" או "settings". לאחר שלוחצים עליו, אפשר לכוון את איכות הנייר ואת איכות ההדפסה. בדרך כלל, ברירת המחדל היא "טיוטא" או "draft". יש לשנות את ההגדרה ל"הדפסת איכות". מאחר וכל מדפסת שונה מבחינת יכולותיה ומבחינת מבנה התפריטים שלה, אין ביכולתי לתת תשובה מדוייקת יותר.


המלצה על טייפ

 • האם תוכל להמליץ על טייפ מנהלים דיגיטלי?
[צור]: ישנם כיום שני סוגים של טייפ מנהלים: האחד אנלוגי (קלטות עם סרט מגנט רגיל) והשני דיגיטלי. אני, כמובן, ממליץ על... טייפים דיגטליים. אך, לשני המכשירים יתרונות וחסרונות.
יתרונו של הטייפ הדיגיטלי הוא ביכולת להעביר את המידע למחשב בלחיצת כפתור כמידע דיגיטלי, ולצרוב אותו על דיסק ללא שום צורך בהמרות וכבלים וכו´. הטייפ עליו אני ממליץ, Sony ICD-B5, יכול להקליט מעל לחמש שעות באיכות מעולה, ומתחבר למחשב בכבל USB פשוט הנמצא בכל מחשב (מעל פנטיום 2).
יתרונו של הטייפ האנלוגי הוא במחיר, ביכולת להחליף כמה קלטות שתרצה, במחיר זול. אבל, עליך לשלם באיכות ובדרך הקצת יותר מסובכת של המרת המידע לדיגיטלי.
אני הייתי ממליץ לחפש טייפ מנהלים עם היכולות הבאות:
 1. דיגיטלי
 2. חיבור USB למחשב
 3. סוללות רגילות ולא סוללה פנימית שיכולה להתקלקל ולעלות כסף רב. כמו כן, עם סוללות רגילות תמיד ניתן לרכוש עוד סוללה בחנות מעבר לכביש.
 4. אופציה להרחבת זיכרון או לשליפה של כרטיס הזיכרון, וכך תוכל להחזיק שני כרטיסים למקרה הצורך.
הסכומים עליהם אנו מדברים, נעים בין 1000-2000 ש"ח.
רכישה מהנה!


כיצד לסרוק תמונות איכותיות

 • מהי הרזולציה המינימלית לסריקה שתתן עדיין תמונה באיכות טובה? שמתי לב שבסריקה ברזולוציה גבוהה (300 DPI) אני יכול להגדיל ולראות פרטים בצורה טובה, אבל נוצר קובץ גדול (בסביבות 2 מגה). מצד שני, כשאני סורק ברזולוציה נמוכה יותר, אני עלול להפסיד פרטים. איך בכל זאת להגדיר לעצמי את איכות הסריקה?
[צור]: סריקה טובה היא 200 או 300 DPI (נקודות לאינץ´). עם זאת, לדעתי הקובץ גדול מפני שהוא בפורמט לא מכווץ. קבצים מסוג BMP או TIF, הם קבצים גדולים, השומרים על המידע כמו שהוא, ללא כיווץ - ולכן, הם באיכות טובה אך גם הקובץ גדול.
הדרך הטובה ביותר לשמור קבצים - גם באיכות וגם בגודל סביר - היא להפוך אותם לפורמט JPG בדחיסה של 90%. הקובץ שיתקבל יהיה בגודל של 200-400 קילו בייט.


עריכת קטעי שמע

 • העברתי קלטות, בהן היה מוקלט סבי, לפורמט MP3, וכעת החומר נמצא על גבי 3 CD, להם אני מאזין, ולעצמי מסמן את הקטעים החשובים. ההקלטות בוצעו לפני כ - 20 שנה בטייפ שולחני רגיל (מונו, כמובן), ומבעד לשקית (כדי שסבא לא יידע שהוא מוקלט)... מטרתי היא לערוך את הקטעים שאני מסמן לדיסק, שיחולק לבני המשפחה, ויהיה ניתן לשמוע אותו בקומפקט דיסק רגיל.
כיצד ניתן לשפר את איכות החומר? פרט לרעש הכללי, האם ניתן לנטרל רעשים נקודתיים, כמו למשל: צלצול שעון, ציוץ ציפורים, טרקטור חולף? והאם ניתן לבודד אותם, כדי להשמיע אותם בנפרד לדיבור? כיצד עליי להכין את הדיסק הסופי לשמיעה במערכת רגילה (כלומר, באיזה פורמט לצרוב אותם ואיך יוצרים "רצועות")?
[צור]: עליך לבצע מספר פעולות:
 1. ניקוי הצלילים - על מנת לנקות את הצלילים, תוכל להשתמש בתוכנה WavClean, ישנם הרבה כלים שעושים את העבודה. בקישור לתוכנה, ישנן דוגמאות לתוצאות נקיות של הקלטות מלוכלכות.
 2. יצירת קבצים לדיסק - בכדי ליצור קבצים לדיסק, עליך לערוך, לחתוך ולחבר את הקבצים שברצונך להקליט לדיסק. ב CD יש שעת מוזיקה באיכות טובה. עליך לשמור את הקבצים בפורמט של 44MHZ 128Bit או ב WAV או MP3. תוכל לערוך את הקבצים עם התוכנה Wave Editor.
 3. צריבה לדיסק - עליך לפתוח תוכנת צריבה, כמו EasyCD Pro ו- Nero, ולהגדיר פרוייקט חדש "דיסק מוזיקה" Music CD (בניגוד לדיסק עם מידע Data CD). הוסף את הקבצים שהכנת לפרוייקט וצרוב את הדיסק. התוכנה היא זו שתיצור את הרצועות השונות.