קרל נטר

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מצבתו של קרל יעקב נטר במקווה ישראל

קרל (יעקב קאפל) נטר Charles Netter , בן מאיר נטר[1], נכד ליצחק חיים נטר, נצר למשפחה רבנית, מנהיג ציוני, ומייסד בית הספר החקלאי מקווה ישראל (נולד 1826 בשטרסבורג, צרפת; נפטר 1882 במקווה ישראל, ארץ ישראל).


קורותיו

קרל יעקב נטר נולד בשטרסבורג שבצרפת בשנת 1826 לאביו מאיר נטר שהיה בנו של יצחק חיים נטר [2] אשר השתייך למשפחה רבנית לדורותיה. נטר לעומתם בחר לעסוק במסחר ועד שנת 1858 היה בעל עסקים בפריז שם גם הקים בית ספר למלאכה לילדים כמו גם בית מחסה לפועלים עניים. משנה זו החליט להקדיש את חייו ופועלו למען עמו. הוא היה הראשון שהגה את הרעיון להשבת עמו לעבודת החקלאות העברית בארץ ישראל. במהלך השנים נסע בשליחות כל ישראל חברים שהיה בין מייסדיו לאיסטנבול על מנת לסייע ליהודי רומניה ובסרביה. בשנת 1869 קיבל אישור מאיסטנבול לייסד בית ספר לחקלאות על אדמות הממלכה הטורקית לצמיתות. בשנת 1880 נפגש במדריד על מנת לסייע ליהודי מרוקו. נטר שהיה ממייסדי כל ישראל חברים כמו גם בית הספר החקלאי מקווה ישראל בארץ ישראל, חינך את אנשי ביל"ו ואנשי העלייה הראשונה. בשנת 1881 נקרא לסייע לפליטי יהדות רוסיה שהתקבצו בעיר ברודי שבאוקראינה למרות שהיה כבר תשוש וחולה. נטר נפטר במהלך ביקור בארץ בשנת 1882 ונטמן במקווה ישראל. מצאצאיו ד"ר ארנולד נטר (נולד 1855).


   
קרל נטר
"קרל נטר בנאומו ההסטורי אמר בין יתר דבריו: "כל הבאים לארץ ישראל מסכימים פה אחד כי אך ע"י עבודת אדמה יושע יהודה וישראל.... ובימים האלה המלאים בשורות לימים טובים בארץ מושבנו, עלה על ליבנו לייסד את בית ספר בארץ הקדושה, ללמד שם את ילדי העברים את עבודת האדמה. השמעתם אחינו העברים יושבי ארצות המערב? אנחנו חפצים לייסד בית לימוד, לעבודת האדמה בארץ, אשר אליה אנחנו תמיד נושאים עיננו וזיכרוננו. ארצנו הייתה פוריה תמיד.....אם תתרחב עבודת האדמה בארץ אשר בחר בה ה' לתתה לעמו, ורבו אחינו לבוא אלינו מכל ארצות פזוריהם והתיישבו בה..."
   
קרל נטר
-- דאר היום, יום שישי, 12 במרץ, 1926; עמוד 5

אילן יוחסין

יעקב נטר Jacob Karl Netter בן,

מאיר נטר Mayer Netter בן,

יצחק חיים נטר Isaac Haim Netter , בן?

כיתוב מצבתו

זכר עולם

ליעקב נטר

נולד י"ב אלול התקפ"ו

מת י"ט תשרי התרמ"ג

מיטיב לאחיו מה רבו חסדיו

מקוה ישראל כוננו ידיו


לקריאה נוספת

  • קרל נטר ויצירתו מקוה ישראל. למלאת מאה שנה ליום הולדו תקפ"ו-תרפ"ו, מאת י. יערי-פולסקין ; 1886-1944; תרפ"ו, תל אביב : ביה"ס החקלאי מקוה ישראל
  • דין וחשבון על מצב היהודים בארצות המזרח , קרל נטר, 1826-1882, מקוה ישראל, בית ספר חקלאי, 1979
  • מאה שנה - טריוקס, יצחק, 1893-1952

קישורים חיצוניים

רשימת מקורות

  • אודותיו (אנגלית)
  • הצבי, יום שישי, 7 ביוני, 1895
  • דבר, יום שישי, 21 בפברואר, 1936
  • דאר היום, יום שני, 23 באוגוסט, 1926

הערות שוליים

  1. ייתכן ששם אביו היה משה, דרושה בדיקה נוספת
  2. מקוה ישראל: מחזון למציאות, אביבה שוורץ, המועצה לשימור מבנים ואתרי התיישבות, 2006