ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

רלה לוריא

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רלה לוריא נולדה ב-7 באפריל, 1885, נפטרה -ב-6 בינואר, 1994 הייתה יהודיה ילידת מיטאו (Mitau), לטביה.

רלה לוריא, כפי שצולמה בצעירותה בשנת 1910 לערך.

ילדותה

נולדה בשם, רלה שוורץ במשפחה מרובת ילדים, בעיר מיטאו (ילגבה היום) בלטביה, לגבי שנת הלידה הדעות חלוקות, אבל שנת הלידה נעה בין 1885 ל 1887 או אפילו 1888, בארכיון הלטבי לא הצליחו לאתר את תעודת הלידה שלה. אביה, חיים שוורץ, היה יליד מיטאו גם הוא עצמו, אך שורשי משפחתו מגיעים מגרמניה. מצד אמה, הני לבית קליין המשפחה מגיעה מליטא, משפחה דתית עם רבנים רבים. תאומתה של רלה הייתה, שרה סלובודקין, הן לא היו תאומות זהות, אך חיו כמשפחה אחת. כשהיא הייתה ילדה קטנה, אמה נהגה לקרוא להם סיפורי ערש ביידיש לפני השינה. אביה, חיים שוורץ, נפטר במיטאו בשנת 1896 כשהייתה רלה נערה. אחיה הבכור, יענקל, היגר לארצות הברית והחל לשלוח כרטיסי הפלגה לבני המשפחה כדי להוציא אותם מלטביה. שרה ורלה הספיקו להינשא ובחרו להישאר ולהתגורר בריגה ולא ללכת בעקבות יתר האחים והאחיות. אמן הני שוורץ החליטה להישאר איתן ולא לעזוב.


הנישואים והאימהות

תעודת הנישואין של רלה ולייב מהעיר ריגה.

בשנת 1904, הכירה רלה את לייב לוריא, יליד בירז', ליטא. לייב התאהב ברלה ממבט ראשון והם נישאו בתוך זמן קצר בריגה. בשנת 1911, עזבה את לטביה, ג'ני כהן, אחותן של שרה ורלה שעוד נותרה בלטביה ובכך רק שתי התאומות נותרו בלטביה יחד עם אמן הני.

לרלה וללייב נולדו חמישה ילדים:

 • אברהם לוריא
 • איסר לוריא
 • חיים לוריא
 • מאיר לוריא
 • גניה (גינדה) לוריא
 • הניה לוריא, (בתה של פאני שוורץ, בת דודתה של רלה, ואומצה על ידי רלה לאחר פטירתה של פאני בשנת 1931).

רלה גידלה את הניה כאחת מילדיה ולא עשתה הבדלות בין הילדים. נכון להיום הניה בת ה-87 מתגוררת בגרמניה ואחת היא הינה אחת מהשורדות האחרונות של המשפחה העניפה מריגה.

חייה בריגה

לייב לוריא, בעלה של רלה היה מוכר בקרב יהודי ריגה, אך לצערה של רלה הוא נפטר בשנת 1925, דבר שלא הותיר לה ברירה אלא לנהל את המשפחה בעצמה. במקום להישבר ולבכות על כמה מר גורלה, סופר במשפחה, כי רלה החליטה לצאת מחוזקת מזה. היא ניהלה את הבית שלה, העסק המשפחתי וגם ניהלה את בית אחותה שרה סלובודקין והייתה מעורבת בניהול מפעל הרהיטים של גיסה, בן ציון סלובודקין. בהמשך רלה העבירה את אמה להתגורר עימה ואימצה את אחייניתה הניה שהייתה יתומה משני הוריה. הילדים החלו לעבוד בעסק המשפחתיכבר בגיל צעיר. בני המשפחה היו ידועים בעיקר בנדיבות שלהם וכאשר היה מגיע לקוח שלא היו לו אמצעים רבים, ילדיה של רלה: האחים הצורפים ואחות שהחזיקה סלון כלות נהגו לעשות מחירים מיוחדים לאותם אנשים.

אחים ואחיות

 • יענקל שוורץ- יליד 1866 לערך, אשר היגר לארצות הברית, יענקל היה נשוי לחנה ולהם היו שישה ילדים.
 • דבורה גלושוב- ילידת 1872, אשר היגרה לגלזגו עם בעלה שמואל, להם היו ארבעה ילדים שנולדו בריגה, מתוכם שלושה נפטרו כילדים, רק בתם אנני הגיעה לבגרות ונישאה והביאה ילדים משלה.
 • אברהם שוורץ- יליד 1875 לערך, נפטר בילדותו.
 • הירש שוורץ- יליד 1878 לערך, היגר לארצות הברית בשנת 1900 בהיותו בן 22 לערך.
 • מרי גרצמן- ילידת 1882, היגרה לארצות הברית, שם נישאה ליעקב גרצמן, לבני הזוג היו ארבעה ילדים.
 • ג'ני כהן- ילידת 1884, היגרה לארצות הברית, שם נישאה לגבר מבוגר ממנה במעל ל-30 שנה ושמו היה, מאיר כהן, לבני הזוג נולדו שני בנים.
 • שרה סלובודקין- ילידת 1885/1987, תאומתה של רלה, נישאה לבן ציון סלובודקין, בני הזוג התגוררו בריגה, להם נולדו שישה ילדים.
 • זליק שוורץ- יליד 1889, היגר לארצות הברית, שם נישא לאסתר ולהם נולדו חמישה ילדים.

חייה אחרי המלחמה ופטירתה

רבים מבני משפחתה של רלה הוצאו להורג עוד בשנת 1941 בגטו ריגה, אך רלה הצליחה לברוח ולהיות במסתור. היא הייתה השורדת האחרונה מבין אחיה ואחיותה, ונפטרה גם אחרי רבים מאחייניה ואחייניותיה. אחרי המלחמה התגוררה רלה באוסטריה ובנתה את חייה מחדש אחרי שאיבדה רבים מבני משפחתה, שם היא נפטרה ב-6 בינואר 1994 בגיל 105 או 106. את אריכות ימיה ניתן לזקוף לאמה הני שנפטרה בגיל 86 בשנת 1932, לסבה זליק שוורץ שנפטר בגיל 95 לערך, גם אחייניתה לאה יול, שהייתה ניצולת שואה זכתה לחיים ארוכים.