שיחה:צביהרש

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ברוך בואך למערכת ויקיגניה

שלום וברוך בואך למערכת ויקיגניה - הבית החדש של הגנאלוגיה היהודית. המערכת החדשה הינה חופשית, שיתופית ופתוחה, כלומר כולם יכולים לקרוא ולהיעזר בה, ואף לערוך אותה. להלן מידע חיוני לתחילת השיטוט כאן:


  • סידור המערכת: מערכת ויקיגניה מחולקת לאגפים ולנושאים. החלוקה לאגפים הינה חלוקה של פורמט, וכל דף משויך לאגף אחד בלבד: ערכים, אנשים, מאמרים, מדריכים. החלוקה לנושאים הינה חלוקה של תוכן, וניתן (ומומלץ) לשייך כל דף לנושאים רבים. אל האגפים והנושאים (ושאר החלקים החשובים של המערכת) ניתן להגיע באמצעות תיבות הניווט בימין המסך.


  • עריכה: אם ברצונך להוסיף או לשפר ערך שקראת, ניתן ואף כדאי לעשות זאת. יש ללחוץ על לשונית "עריכה" בראש העמוד ולתקן כמיטב הבנתך. לפני שמירת השינוי מומלץ ללחוץ על "הראה תצוגה מקדימה" ולוודא שהשינוי שעשית תקין. חשוב ביותר להקפיד על כללי הכתיבה הגנאלוגית. כדאי עוד לפני כן לעיין בארבעת הצעדים, אשר יובילו אותך בשבילי המערכת. ניתן "לשחק" בארגז החול ולערוך בו נסיונות עריכה ככל הדרוש.


  • דיונים אודות ערכים: בראש כל דף מופיעה לשונית "שיחה", שלחיצה עליה מובילה לדף השיחה של הדף. שם ניתן לדון עם אחרים בתוכן הערך. לדף השיחה ניתן להוסיף נושא חדש בלחיצה על לשונית הפלוס (+) הנמצאת בראש הדף. דיונים בנושאים שאינם קשורים לערך מסוים, וכאלו הדרושים לפני הוספתו של ערך - מקומם בשטעטל.


  • חתימות: במערכת ויקיגניה אין חותמים בגוף הערכים, אך חותמים בסוף כל הערה שכתבת בדף שיחה. כדי לעשות זאת, יש להוסיף ארבעה סימני ~ בסוף הטקסט שכתבת (כך: ~~~~), אלו יהפכו אוטומטית בשמירה לחתימה הכוללת את שמך וקישור לדף המשתמש שלך, בתוספת השעה והתאריך.


  • דפי משתמש והודעות אישית: השימוש במערכת ויקיגניה מחייב רישום (קצר וחינמי). לכל משתמש רשום יש "דף משתמש" ודף "שיחת משתמש". אל דף המשתמש ניתן להגיע בלחיצה על שמו של המשתמש (למשל, כפי שמופיע בדף שינויים אחרונים). בדף השיחה של המשתמש אפשר להשאיר לו הודעות. המשתמש יקבל חיווי על ההודעה הממתינה. שימוש נבון בדפים אלו עשוי לקדם את המחקר הגנאלוגי ולאפשר תקשורת בין חוקרים בעלי עניין משותף.


לתשומת לבך: אין להכניס למערכת ויקיגניה חומר המוגן בזכויות יוצרים או תרגום שלו, ובנוסף - יש לציין מקורות אשר שימשו בכתיבתו של כל דף. הדבר תקף גם לגבי תוכן כתוב וגם לגבי תמונות - אין להעלות תמונות שמצאת סתם כך בגלישה באינטרנט, אלא יש לברר האם ניתן להשתמש בהן בהתאם לחוקי זכויות היוצרים. על זכויות היוצרים של הכותבים במערכת, ניתן לקרוא בערך המתאים בוויקיפדיה Wikipedia logo.png (אותם כללים חלים גם במערכת זו).


מומלץ, לפני הכל, לעיין בארבעת הצעדים שמסבירים אודות המערכת. אם ברצונך לשאול שאלה כללית הקשורה למערכת, או אם ברצונך להתייעץ לגבי הוספת דפים, יש לעשות זאת בשטעטל. יחדיו, ניצור את הבית החדש של הגנאלוגיה היהודית.

כצעד ראשון להתנסות ולתחילת הפעילות, מומלץ לבנות דף משתמש


בהנאה!


בניית הדף האישי

הדף האישי שלך אמור לרכז מספר פרטים אודותיך (אותם הינך מוכן לחשוף - אינך חייב לחשוף דבר). אם תציץ בדפי משתמש אחרים, תוכל לראות כי מופיעים שם שמות המשפחה הנחקרים. כל שם משפחה מפנה לערך הרלוונטי ושם ניתן למצוא מידע על המשפחה.

במקרה שלך - המידע שהזנת מתאים לדף משפחת קורץ ושם מקומו. אצלך בדף יופיע שאתה חוקר את משפחת קורץ מ...

אשמח להמשיך ולסייע.

Yehudad 06:15, 9 בדצמבר 2006 (EST)


עזרה בבניית הדף האישי

הרשיתי לעצמי לסייע לך בבניית הדף האישי.

  • ראשית ציינתי כי המשפחה הנחקרת שלך הינה משפחת קורץ.
  • יצרתי קטגוריה (שהיא מעין ערך על) עבור משפחת קורץ (במקום המשתמש החדש שיצרת, ואותו מחקתי).
  • השארתי את התוכן הכללי הנוגע למשפחה בערך קורץ. עדיין יש להוסיף שם את התעתיק הלועזי של השם ואת קוד הסאונדקס במידה ואתה רוצה.
  • לכל ענף שהגדרת בתוכן שהכנסת (גליציה ופולין, גרמניה וכו'), יצרתי קטגוריות משנה המכילות את המשפחות עצמן.

תוכל להגיע לכל הדפים הללו ע"י לחיצה על הקטגוריה משפחת קורץ בתחתית הערך קורץ.

כעת, כל אדם שהזכרת בכל משפחה, יקבל ערך משל עצמו ובו יהיה המידע שמצאת עליו. ראה דוגמאות בבני משפחת קורץ בגליציה ופולין.

באופן דומה תוכל להמשיך עם יתר בני המשפחה.


האם הדרך ברורה, או שדרוש הסבר נוסף?

Yehudad 12:09, 9 בדצמבר 2006 (EST)