שיחה:שמות משפחה ה"חשודים" כרבניים

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

לגבי שמות משפחה החשודים כרבניים עלי להוסיף גם את משפחת מייזליש, על מיגוון צורות הכתיב של שמה - מייזל, מייזילש, מייזלש, מייזלס, מייזלש. הענף שממנו באתי, מצד אמי, ומצד אישי - הוא מצאצאי עוזיאל מייזליש, מתלמידי המגיז ממזריטש, שנפטר ב-1786, ועם אחיויצחק הביא את החסידות לפולין. ספריו: תפארת עוזיאל עץ הדעת טוב, מנורה הטהורה, ועוד. מסיבות שלא אפרט אותן כאן קיבלו מקצת מצאצאיו, במאה הי"ט, שמות משפחה אחרים: באדנר-בודנר, רוזנווסר, שצ'גוסבקי ועוד. רבים מבני משפחת מייזליש כיהנו כרבנים בקהילות שונות במזרח אירופה, וכמה מהם שעברו להונגריה המשיכו גם שם במסורת זאת. בהם אזכיר את דוד דב מייזליש, שבראשית המאה העשרים בא מלאסק שבפולין לאויהל שבהונגריה, וכיהן שם כרבם של החסידים. הוא נספה באושוויץ בסיוון תש"ד, 1944. בנו צבי הירש בא בשנות השלושים של המאה העשרים מנובי טארג שבפולין לוואץ שעל יד בודפשט. הוא שרד מן השואה, והתיישב בשיקאגו. בשנות החמישים הוא הוציא לאור את ספרו "שו"ת מקדשי השם", שאחת העדויות שהובאו בו הועלתה במשפט אייכמן.כמה מצאצאיו עלו ארצה, וחיים בקהילה החרדית בירושלים. מאמר שכתבתי עליו - דרשות חסידיות לפרשת השבוע שנאמרו באושוויץ כפי שהובאו בספרו של הרב צבי הירש מייזליש "מקדשי השם" נדפס ב"הדואר", א בטבת תש"ס, 10 בדצמבר 2000, וההמשך באותו כתב עת ט"ו בטבת תש"ס, 24 בדצמבר.

שאלה

בס"ד למה יש מרכאות בשם הערך? תודה! ליאת.משתמש:ליאתי בטורקיז 23:49, 29 באפריל 2007 (IDT)

שלום ליאתי,
חשודים הכוונה לכך שמי שחוקר שמות משפחה המופיעים ברשימת השמות בדף מאמר זה, עליו "לחשוד" שהם משתייכים לשמות שושלות רבניות ולחפש את החיבור אליהם.חוה 07:37, 30 באפריל 2007 (IDT)
כי לשורש ח.ש.ד קונוטציה שלילית ולא לפן השלילי כיוון המחבר כי אם במובן של 'דורש תשומת לב מיוחדת'. -- הודעה זו נכתבה על ידי המשתמש/ת האנציקלופדיסט שצריך לחתום.
תודה על התוספת. חוה 07:56, 30 באפריל 2007 (IDT) (נ.ב) - נראה שתבנית שכח לחתום חביבה עליך ביותר :-))
אכן כן ותודה לאבינעם שהמציא אותה. -- הודעה זו נכתבה על ידי המשתמש/ת האנציקלופדיסט שצריך לחתום.
לא המציא, אלא גנב אותה בלי בושה מן הוויקיפדיה העברית. לא שכח לחתום - אבינעם 08:48, 30 באפריל 2007 (IDT)
בס"ד תודה על ההבהרה, אני מודה שהיה לי חשוב לברר למה המצב הוא כמו שהוא. אני מסכימה עם האנציקלופדיסט, לגבי הקונוטציה השלילית של המילה. ושוב תודה לכם. ליאת.משתמש:ליאתי בטורקיז 11:38, 1 במאי 2007 (IDT)