ההרשמה לאתר פתוחה הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

שיחת משתמשת:אורית

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ברוכים הבאים למערכת ויקיגניה

שלום וברוכים הבאים למערכת ויקיגניה - הבית של הגנאלוגיה היהודית. המערכת הינה חופשית, שיתופית ופתוחה, כלומר כולם יכולים לקרוא ולהיעזר בה, ואף לערוך אותה. להלן מידע חיוני לתחילת השיטוט כאן:


  • סידור המערכת: מערכת ויקיגניה מחולקת לאגפים ולנושאים. החלוקה לאגפים הינה חלוקה של פורמט, וכל דף משויך לאגף אחד בלבד: ערכים, אנשים, מאמרים, מדריכים. החלוקה לנושאים הינה חלוקה של תוכן, וניתן (ומומלץ) לשייך כל דף לנושאים רבים. אל האגפים והנושאים (ושאר החלקים החשובים של המערכת) ניתן להגיע באמצעות תיבות הניווט בימין המסך.


  • עריכה: אם ברצונכם להוסיף או לשפר ערך שקראתם, ניתן ואף כדאי לעשות זאת. יש ללחוץ על לשונית "עריכה" בראש העמוד ולתקן כמיטב הבנתכם. לפני שמירת השינוי מומלץ ללחוץ על "הראה תצוגה מקדימה" ולוודא שהשינוי שעשית תקין. חשוב ביותר להקפיד על כללי הכתיבה הגנאלוגית. כדאי עוד לפני כן לעיין בארבעת הצעדים, אשר יובילו אתכם בשבילי המערכת. ניתן "לשחק" בארגז החול ולערוך בו ניסיונות עריכה ככל הדרוש.


  • דיונים אודות ערכים: בראש כל דף מופיעה לשונית "שיחה", שלחיצה עליה מובילה לדף השיחה של הדף. שם ניתן לדון עם אחרים בתוכן הערך. לדף השיחה ניתן להוסיף נושא חדש בלחיצה על לשונית הפלוס (+) הנמצאת בראש הדף. דיונים בנושאים שאינם קשורים לערך מסוים, וכאלו הדרושים לפני הוספתו של ערך - מקומם בשטעטל.


  • חתימות: במערכת ויקיגניה אין חותמים בגוף הערכים, אך חותמים בסוף כל הערה שכתבתם בדף שיחה. כדי לעשות זאת, יש להוסיף ארבעה סימני ~ בסוף הטקסט שכתבתם (כך: ~~~~), אלו יהפכו אוטומטית בשמירה לחתימה הכוללת את שמכם וקישור לדף המשתמש שלכם, בתוספת השעה והתאריך.


  • דפי משתמש והודעות אישית: השימוש במערכת ויקיגניה מחייב רישום (קצר וחינמי). לכל משתמש רשום יש "דף משתמש" ודף "שיחת משתמש". אל דף המשתמש ניתן להגיע בלחיצה על שמו של המשתמש (למשל, כפי שמופיע בדף שינויים אחרונים). בדף השיחה של המשתמש אפשר להשאיר לו הודעות. המשתמש יקבל חיווי על ההודעה הממתינה. שימוש נבון בדפים אלו עשוי לקדם את המחקר הגנאלוגי ולאפשר תקשורת בין חוקרים בעלי עניין משותף.


לתשומת לבכם: אין להכניס למערכת ויקיגניה חומר המוגן בזכויות יוצרים או תרגום שלו, ובנוסף - יש לציין מקורות אשר שימשו בכתיבתו של כל דף. הדבר תקף גם לגבי תוכן כתוב וגם לגבי תמונות - אין להעלות תמונות שמצאת סתם כך בגלישה באינטרנט, אלא יש לברר האם ניתן להשתמש בהן בהתאם לחוקי זכויות היוצרים. על זכויות היוצרים של הכותבים במערכת, ניתן לקרוא בערך המתאים בוויקיפדיה Wikipedia logo.png (אותם כללים חלים גם במערכת זו).


מומלץ, לפני הכל, לעיין בארבעת הצעדים שמסבירים אודות המערכת. אם ברצונך לשאול שאלה כללית הקשורה למערכת, או אם ברצונכם להתייעץ לגבי הוספת דפים, יש לעשות זאת בשטעטל. יחדיו, ניצור את הבית החדש של הגנאלוגיה היהודית.

כצעד ראשון להתנסות ולתחילת הפעילות, מומלץ לבנות דף משתמש


בהנאה!

שלום ט-א

זהו דף השיחה שאליו התכוונתי. לכל דף במערכת יש דף שיחה שבו אפשר לנהל דיונים על הערך עצמו ובמקרה כאן לנהל איתך שיחות ושאלות הנוגעות אליך.

בהצלחה!
חוה 05:25, 5 בדצמבר 2006 (EST)

בעייה בדוא"ל

הי ט-א! יש לי כרגע בעייה בשליחת דוא"ל וגם בקבלתו.

חוה 06:35, 5 בדצמבר 2006 (EST)

תבנית מחקרונים

הוספתי את תבנית מחקרונים בדף המשתמש שלך. את יכולה לראות בעריכה כיצד היא בנוייה.

כנ"ל הוספתי את הקישור לכרטיס שלך בתפוז. (לא דחוף כרגע להבין את התבנית הזו)

חוה 12:52, 7 בדצמבר 2006 (EST)

תודה חווה!
ט-א 00:33, 8 בדצמבר 2006 (EST)

משפחת ארמן

הי אורית,

ראי את הכתיבה של משפחת ארמן בקטגוריות בדף המשתמש שלך. את יכולה לראות את השנוי בעריכה ולנסות לשנות ע"פ דוגמא זו את שאר המשפחות והעיירות. במידה ותזדקקי לסיוע אל תהססי לבקש.

חוה 03:44, 8 בדצמבר 2006 (EST)

הי חוה, כל הכבוד לסבלנות שלך!
דומני שיש איזו בעיה. בעקבות השינוי שלך, הקלקה על ארמן בדף המשתמש שלי מובילה לדף שכותרתו היא:
קטגוריה: משפחת ארמן מטומשוב מזובייצקי, פולין. האם אמנם התכוונת שתהיה קטגוריה כזאת?
ט-א 05:12, 8 בדצמבר 2006 (EST)
כן התכוונתי שתהיה קטגוריה כזו. בנוסף צריכות להיות קטגוריות נוספות, כמו קטגוריה:משפחת ארמן בנפרד וקטגוריה נוספת לשם המשפחה. הסידור של השמות והעיירות בדף המשתמש הוא ממש חדש רק מלפני מספר ימים. כרגע אם את רוצה אני יכולה לפתוח קטגוריה:משפחת ארמן דרך התיבה בצד ימין של חיפוש. אחרי שאפתח תוכלי להתחיל לכתוב על שם המשפחה, כלומר מהו מקורו ורק אחר כך להמשיך ולכתוב על המשפחה עצמה.

בבקשה אמרי לי אם את רוצה שאפתח קטגוריה לשם המשפחה בלבד כרגע. חוה 05:31, 8 בדצמבר 2006 (EST)

בינתים אין לי תכניות להוסיף דפים. אדחה זאת מעט. אבל אני לא מבינה למה המשפחה הנ"ל היא קטגוריה ולא ערך.
ט-א
לכל משפחה מעיירה מסויימת חייבת להיות קטגוריה נפרדת. הסברים לכך תקבלי מארנון :-)
חוה 09:03, 8 בדצמבר 2006 (EST)

הגאון מוילקומיר

שלום ט-א,

בחיפושי אחר משפחת פרל ממרמורש (בהיכל השמות), נתקלתי בדף על שם אלי הלפרן נולד 1850. הדף היה בין יתר הדפים שמילא העד (עם אותו שם) על נספים ממשפחת פרל מקוכניה (כפר צמוד לבורשה) ומאוד מקומות באזור. האם מוכר לך?

חוה 15:21, 4 בינואר 2007 (IST)

שלום חוה!
אכן צירוף מקרים (?) מעניין! אין לי שום מידע הקושר את המשפחה לאזור מרמורש. אנסה לבדוק את דפי העד בסו"ש. אגב, האם לא צריך לכתוב מרמרוש?
ט-א 07:06, 5 בינואר 2007 (IST)


בדקתי שוב ומסתבר שהחיפוש שבצעתי הוא לפי דפי עד שנמסרו ע"י מצהיר עם אותו שם. זו כנראה הסיבה שהדפים הופיע ביחד בחיפוש. ממלאי דפי העד אמנם עם אותו השם, אך גרים במקומות שונים. סליחה שבלבלתי אותך.
לגבי מרמורש ומרמרוש. ההבדל נובע מכך שמרמורש Maramures הוא השם הרומני כיום ומרמרוש Maramarosהוא השם ההונגרי שהיה בשימוש בעבר. הרבה מאוד אנשים משתמשים עדיין בשם ההונגרי מתוך הרגל.
חוה 08:53, 5 בינואר 2007 (IST)
תודה על שתי ההבהרות! ט-א 14:53, 5 בינואר 2007 (IST)

שאלה

בס"ד היי ט-א למה התכוונת במשפט האחרון בשיחת קטגוריה:שמות משפחה#שאלה? תודה ליאת.משתמש:ליאתי בטורקיז 00:07, 17 באפריל 2007 (IDT)

הי ליאתי
אני צאצאית של הרב שמעון לוי, שהיה רב הקהילה של פורדון ורוגוזנו במחצית הראשונה של המאה ה-19. הוא היה גיסו של עקיבא איגר, וחותנו של הרב אשכנזי אבד"ק לובלין (ככל הנראה בנישואיו השניים). התכוונתי להוסיף ערך אודותיו, כאשר אתפנה. ט-א 06:59, 17 באפריל 2007 (IDT)
בס"ד או.קיי תודה על התשובה ובהצלחה, אם תצטרכי עזרה אני פה. ליאת.משתמש:ליאתי בטורקיז 12:53, 17 באפריל 2007 (IDT)

תעתיק עברי של שמות יישובים

שלום לך

השבתי לך בדף השיחה שלי. בברכה, 00:14, 25 באפריל 2007 (IDT)

תאופילה לבקוביץ' מלודז', פולין

שלום לך,

תאופילה לבקוביץ' מלודז', פולין עדיין עם תבנית {{בעבודה}}. אודה לך אם תסירי אותה, כדי שאוכל להוסיף לויקיגניה:דפים לדוגמה. תודה, אבינעם 18:41, 6 במאי 2007 (IDT)

תודה. אבינעם 22:16, 6 במאי 2007 (IDT)

האם בראד היא ברודי

הי ט-א

מבקשת את עזרתך בזיהוי שם העיר בראד כברודי. האם הגעתי למסקנה נכונה שאכן שני השמות הם בעצם אותה העיר?

חוה 13:51, 10 במאי 2007 (IDT)

שמחה ששאלת! להלן הדגמה מדוע הזדרזתי להוסיף את אתר JHI, למרות שאין לי פנאי עתה לעבות את הערך. האתר כולל רשימה של קהילות רבות בפולין עם פרטים בסיסיים עבורן - מועיל ביותר. עבור ברודי - ראי קישור: http://www.jewishinstitute.org.pl/en/gminy/miasto/740.html
מהכתוב אני מבינה שבהחלט ניתן לאיית את העיר ברודי כבראד (כתוב Brod - אשר ביידיש מאויית בראד, כמו פורדון-פארדאן).
נותרת השאלה האם יתכן שישנו ישוב אחר, נוסף, שמאויית אותו דבר - על כך אשיב עוד מעט. ט-א 14:27, 10 במאי 2007 (IDT)
המשך: ישובים בשם בראד/ברוד ברודי מופיעים בארצות רבות (אוסטריה, בילארוס, בוסניה-הרצגובינה,צ'כיה, פולין, ...).
לפי גשש העיירות, ישובים שמצויין שיש בהם קהילה יהודית הם Brod בקרואטיה, Brad ברומניה, וכמובן ברודי באוקראינה.
בחיפוש בגוגל העברי העיר ברודי מופיעה גם: "ברודי (בראד)".
המסקנה שלי היא שאם מדובר בגליציה, באזור הרלבנטי - בהחלט סביר שמדובר בברודי, אך אם הטווח הגיאוגרפי יכול להיות גדול גדול יותר - ישנן עוד אפשרויות.ט-א 14:45, 10 במאי 2007 (IDT)
תודה רבה על ההסבר המפורט!
מדובר בפרטים בדף צבי הירש חיות שבחלקם היה כתוב שצאצאיו נולדו בבראד ובחלקם היה כתוב ברודי או שכיהנו בבראד/ברודי כרבנים. כרגע נראה שאכן מדובר באותה העיר.חוה 14:51, 10 במאי 2007 (IDT)

דפים לדוגמה ופולין הקונגרסאית

שלום לך,

הוספתי שורה לטבלה בדפים לדוגמה. האם זה פותר את הבעיה? בנוסף, אשמח אם תתייחסי לשאלתי בשטעטל. בברכה, אבינעם 13:27, 20 במאי 2007 (IDT)

תודה

בוקר טוב

תודה רבה על התיקון מ-Kalisch ל-kalisz בדף יצחק חיות.חוה 07:48, 21 במאי 2007 (IDT)

הידד |בלון| |פרח|

הי ט-א

תתחדשי על התגליות בקשר ליצחק מרגלית. ארבעה דורות חדשים, נפלא! :-)

חוה 06:03, 25 במאי 2007 (IDT)
חוה,
בוקר טוב ותודה על הברכות. אין בכוונתי להפוך את דפי השיחה ל"מתחרים" לפורום, והזכרתי זאת רק בהקשר לדף השיחה האמור. למען הדיוק ההסטורי החידושים נוגעים לסבא של יצחק מרגלית, סבא רבא שלו יצחק בן גרשון המכונה איציק ראליס, וסב אשתו של איציק הראשון משה סג"ל ליפשיץ. אכתוב על כך בפורום בקרוב. ט-א 07:19, 25 במאי 2007 (IDT)
בוקר טוב,
אחכה לשמוע את ההסבר המפורט בפורום, מה שלא מפריע לברך גם כאן:-)חוה 07:22, 25 במאי 2007 (IDT)

פוזן

יופי של עריכה:-)

תודה חייקין 14:48, 12 ביוני 2007 (IDT)
שמחה שהשינויים מקובלים עליך - השתדלתי לכבד את הטקסט עצמו המופיע כמאמר מומחה.
כמו-כן, יתכן שיש מקום לשנות את שמות הערכים, ולכתוב פוזנן ולא פוזן. בנוסף, הייתי כותבת את שם הערך: "מעמד היהודים בפוזנן לאחר חלוקת פולין", כי לא כל אחד מבין למה הכוונה ב"חלוקה". אך לא ציתי לעשות שינויים אלה בלי הסכמתך. ט-א 15:56, 12 ביוני 2007 (IDT)
אכן פוזנן, אך המאמר דן בדיוק בתקופה בה כונתה פוזן...

בין החלוקה למלחמת העולם הראשונה...

חייקין 15:59, 12 ביוני 2007 (IDT)

(בדיקה) אורית 18:59, 23 ביוני 2007 (IDT)

תתחדשי

שלום אורית,

"תתחדשי" על השם. אגב, לבירוקרט יש סמכויות לשנות שם של משתמש. במקרה כזה היה הקרדיט על כל תרומותיך עובר אוטומטית. להתראות, אבינעם 18:40, 24 ביוני 2007 (IDT)

שלום אבינועם,
תודה על הברכות, וכמובן - על המידע. אזכור זאת אם אחליט על שינוי נוסף (אשר מן הסתם בוא יבוא). אורית 10:21, 25 ביוני 2007 (IDT)

המלצת היום

שלום אורית,

שאלתי שאלה בשטעטל שעשויה לעניין אותך. להתיחסותך אודה. אבינעם 21:13, 26 ביוני 2007 (IDT)

שלום אבינעם,
תודה שהסבת את תשומת לבי. אמנם הנושא מעניין אותי, אך הוא לא הוצג עד כה "לציבור הרחב". אני מעדיפה שיוזמי "המלצת היום" יפרטו קודם את תוכניתם, לפני שאוסיף את הגיגי.
אגב, הערתי בדף השיחה של "המלצת היום" כוונה לכך שבהעדר קריטריונים מוסכמים, אפשר יהיה להעיר על הערכים שיוצגו, ומתוך הפרט להקיש על הכלל. שיטה זו ליצירת קריטריונים עשויה להיות יעילה בשלבים המקדמיים הנוכחיים. משמרת לילה נעימה! אורית 21:58, 26 ביוני 2007 (IDT)

תודה רבה

על כל עזרתך - בסננון, בעריכה, בהעלאת תמונות וכיוצ"ב מיכל 21:57, 20 ביולי 2007 (IDT)

בשמחה רבה! (וזו הזדמנות לחשוף את אחת מהפנטזיות הביזאריות ביותר שלי: ללמוד עריכה לשונית). אורית 10:03, 22 ביולי 2007 (IDT)

בעיה בהצגת המידע בדף ינדז'יוב

האם תוכלי לפרט איזו בעיה יש בהצגת המידע? חוה 20:20, 9 באוגוסט 2009 (IDT)


ותודה על התיקון.חוה 20:25, 9 באוגוסט 2009 (IDT)

הי חוה!
עכשו נראה לי שהבעיה קיימת בתבנית, ומופיעה בכל הערכים הגיאוגרפיים. ואולי זה היה המצב תמיד ולא שמתי לב...
בכל מקרה הקוארדינטות מוצגות מצד שמאל למעלה, ממש מתחת לקו שנמצא מתחת לשם הישוב. הקו מכסה עליהן במעט. זה נראה כמו באג!
אם הכוונה היתה שהקוארדינטות יופיעו מתחת לשם הערך הגיאוגרפי - צריך לשפר את העריכה. אורית 20:38, 9 באוגוסט 2009 (IDT)


הי אורית,
אכן ככל הנראה יש באג. נראה שלא מן ההתחלה הבאג הזה היה קיים ויכול להיות שבמהלך אחד השידרוגים קרה משהו. אצלי הקו לא מכסה את הקוארדינטות, אך המספרים בצד שמאל מכוסים.חוה 20:46, 9 באוגוסט 2009 (IDT)
ועוד עניין בהזדמנות זו! שימי לב שהאתר של אברהם שדמתי מהערך של ינדז'יוב חסום אצלי, בגלל חשש לגרימת נזק למחשב. האם גם את מקבלת אזהרה לגבי אתר זה? ובהכללה - מה עושים כאשר קישור מתנהג לא יפה? מחכים או מוחקים? אורית 20:49, 9 באוגוסט 2009 (IDT)
בכניסה לאתר דרך ויקיגניה אין בעיה, אך כאשר ניסיתי להכנס דרך גוגל הופיעה אזהרה. לדעתי אפשר להסירו אם ישנו סיכוי לפגיעה במחשב.חוה 21:01, 9 באוגוסט 2009 (IDT)

משפחת אופמן

היי, ראיתי בדף המשתמש שלך שאת חוקרת ענף מסוים של משפחת אופמן. אולי יש ברשותך מידע על משפחת אופמן מלודז'?--אופמן (שיחה) 12:55, 20 ביוני 2023 (IDT)