שיחת משתמש:אדג

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ברוך בואך למערכת ויקיגניה

שלום וברוך בואך למערכת ויקיגניה - הבית החדש של הגנאלוגיה היהודית. המערכת החדשה הינה חופשית, שיתופית ופתוחה, כלומר כולם יכולים לקרוא ולהיעזר בה, ואף לערוך אותה. להלן מידע חיוני לתחילת השיטוט כאן:


  • סידור המערכת: מערכת ויקיגניה מחולקת לאגפים ולנושאים. החלוקה לאגפים הינה חלוקה של פורמט, וכל דף משויך לאגף אחד בלבד: ערכים, אנשים, מאמרים, מדריכים. החלוקה לנושאים הינה חלוקה של תוכן, וניתן (ומומלץ) לשייך כל דף לנושאים רבים. אל האגפים והנושאים (ושאר החלקים החשובים של המערכת) ניתן להגיע באמצעות תיבות הניווט בימין המסך.


  • עריכה: אם ברצונך להוסיף או לשפר ערך שקראת, ניתן ואף כדאי לעשות זאת. יש ללחוץ על לשונית "עריכה" בראש העמוד ולתקן כמיטב הבנתך. לפני שמירת השינוי מומלץ ללחוץ על "הראה תצוגה מקדימה" ולוודא שהשינוי שעשית תקין. חשוב ביותר להקפיד על כללי הכתיבה הגנאלוגית. כדאי עוד לפני כן לעיין בארבעת הצעדים, אשר יובילו אותך בשבילי המערכת. ניתן "לשחק" בארגז החול ולערוך בו נסיונות עריכה ככל הדרוש.


  • דיונים אודות ערכים: בראש כל דף מופיעה לשונית "שיחה", שלחיצה עליה מובילה לדף השיחה של הדף. שם ניתן לדון עם אחרים בתוכן הערך. לדף השיחה ניתן להוסיף נושא חדש בלחיצה על לשונית הפלוס (+) הנמצאת בראש הדף. דיונים בנושאים שאינם קשורים לערך מסוים, וכאלו הדרושים לפני הוספתו של ערך - מקומם בשטעטל.


  • חתימות: במערכת ויקיגניה אין חותמים בגוף הערכים, אך חותמים בסוף כל הערה שכתבת בדף שיחה. כדי לעשות זאת, יש להוסיף ארבעה סימני ~ בסוף הטקסט שכתבת (כך: ~~~~), אלו יהפכו אוטומטית בשמירה לחתימה הכוללת את שמך וקישור לדף המשתמש שלך, בתוספת השעה והתאריך.


  • דפי משתמש והודעות אישית: השימוש במערכת ויקיגניה מחייב רישום (קצר וחינמי). לכל משתמש רשום יש "דף משתמש" ודף "שיחת משתמש". אל דף המשתמש ניתן להגיע בלחיצה על שמו של המשתמש (למשל, כפי שמופיע בדף שינויים אחרונים). בדף השיחה של המשתמש אפשר להשאיר לו הודעות. המשתמש יקבל חיווי על ההודעה הממתינה. שימוש נבון בדפים אלו עשוי לקדם את המחקר הגנאלוגי ולאפשר תקשורת בין חוקרים בעלי עניין משותף.


לתשומת לבך: אין להכניס למערכת ויקיגניה חומר המוגן בזכויות יוצרים או תרגום שלו, ובנוסף - יש לציין מקורות אשר שימשו בכתיבתו של כל דף. הדבר תקף גם לגבי תוכן כתוב וגם לגבי תמונות - אין להעלות תמונות שמצאת סתם כך בגלישה באינטרנט, אלא יש לברר האם ניתן להשתמש בהן בהתאם לחוקי זכויות היוצרים. על זכויות היוצרים של הכותבים במערכת, ניתן לקרוא בערך המתאים בוויקיפדיה Wikipedia logo.png (אותם כללים חלים גם במערכת זו).


מומלץ, לפני הכל, לעיין בארבעת הצעדים שמסבירים אודות המערכת. אם ברצונך לשאול שאלה כללית הקשורה למערכת, או אם ברצונך להתייעץ לגבי הוספת דפים, יש לעשות זאת בשטעטל. יחדיו, ניצור את הבית החדש של הגנאלוגיה היהודית.

כצעד ראשון להתנסות ולתחילת הפעילות, מומלץ לבנות דף משתמש


בהנאה!
חוה 23:20, 20 באוגוסט 2009 (IDT)

תודה רבה, חוה. ברצוני לשאול מספר שאלות: א. האם רצוי להכניס ערכים משפחתיים אף שאין בהם ערך רב וכדו'? ב. כאשר אני כותב ערך, עד כמה עליי להיות מפורט. כלומר: באם בידי רשימת הילדים של אדם מסויים, אך אין בידי לא תאריכי לידה ואף לא כל פרט אחר, האם ביכולתי להכניס את המידע?
ג. כאשר אני נעזר בעדות אישית של בן משפחה, או של כתב-יד שאיננו מפורסם ואיננו בעל זכויות, האם גם אז עליי לפרט את מקור המידע (כלומר: פירוט המקור הוא מטמעים מחקריים או מטעמי שמירת זכויות)?
בכל אופן, אשמח להיות לעזר ואחיסמך בכל המצטרך, אני בעל יכולות רבות בכל מה שקשור לבירורי משפחות מקרב ספרים יהודיים, דבר שלרוב מצליח בצורה יוצאת מן הכלל. הייתי ממליץ לך לעיין כאן פורום משפחות סופרים של אוצר החכמה, מקור ידע בלתי אכזב, שלמרות (להערכתי) הקושי בהבנת הסגנון, יש בו אוסף לא מבוטל של מידע עיוני בתחום המעניין כל כך.--בואו לחבר את העולם 07:10, 13 באפריל 2011 (IDT)
נקודה ששכחתי, אני נמצא כיום בפרנקפורט, אם מישהו צריך צילום תמונה או ספר מן אחת הספריות - בשמחה--בואו לחבר את העולם 07:15, 13 באפריל 2011 (IDT)


שלום רב אדג,
תודה רבה על הרצון לסייע ולתרום:-)! אנסה לתת תשובות לשאלותיך:
א. רצוי להכניס ערכים משפחתיים ובשונה מוויקיפדיה כאן כולם חשובים (החיט, הסנדלר, עובד האדמה - כולם!)- כל משפחה ומשפחה גם אם איננה שייכת לשושלת רבנית. דוגמאות לרוב ניתן למצוא באנשים, החל מ-מנחם עובדיה ובלומה אפטר שהוא דף אודות משפחה גרעינית אחת ודף נוסף - ישראל ומרים ליבמן, דף חיפוש קרובים - תאופילה לבקוביץ מלודז', פולין, דף מרוכז משפחתי -משפחת כנפו ממוגדור, דף אישי -חוה ניסלסון אדלר אודות דמות אחת.
ב.בהחלט כן, אם כי רצוי לפרט ככל האפשר תעתיקים לועזיים של שמות המשפחה והעיירות מהן הגיע המשפחה, במיוחד כי המיזם כאן עוסק בנושא גנאלוגיה יהודית, ועל מנת לתעד עבור הדורות הבאים ככל האפשר.
ג. פירוט המקור הוא מטעמים מחקריים ובלי שום קשר משתדלים מאוד לשמור על זכויות היוצרים.
תודה על הקישור שנתת, אעיין בו בשמחה!,
בברכה, חוה 08:08, 13 באפריל 2011 (IDT)