שיחת משתמש:גל אמיר

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ברוך בואך למערכת ויקיגניה

שלום וברוך בואך למערכת ויקיגניה - הבית החדש של הגנאלוגיה היהודית. המערכת החדשה הינה חופשית, שיתופית ופתוחה, כלומר כולם יכולים לקרוא ולהיעזר בה, ואף לערוך אותה. להלן מידע חיוני לתחילת השיטוט כאן:


  • סידור המערכת: מערכת ויקיגניה מחולקת לאגפים ולנושאים. החלוקה לאגפים הינה חלוקה של פורמט, וכל דף משויך לאגף אחד בלבד: ערכים, אנשים, מאמרים, מדריכים. החלוקה לנושאים הינה חלוקה של תוכן, וניתן (ומומלץ) לשייך כל דף לנושאים רבים. אל האגפים והנושאים (ושאר החלקים החשובים של המערכת) ניתן להגיע באמצעות תיבות הניווט בימין המסך.


  • עריכה: אם ברצונך להוסיף או לשפר ערך שקראת, ניתן ואף כדאי לעשות זאת. יש ללחוץ על לשונית "עריכה" בראש העמוד ולתקן כמיטב הבנתך. לפני שמירת השינוי מומלץ ללחוץ על "הראה תצוגה מקדימה" ולוודא שהשינוי שעשית תקין. חשוב ביותר להקפיד על כללי הכתיבה הגנאלוגית. כדאי עוד לפני כן לעיין בארבעת הצעדים, אשר יובילו אותך בשבילי המערכת. ניתן "לשחק" בארגז החול ולערוך בו נסיונות עריכה ככל הדרוש.


  • דיונים אודות ערכים: בראש כל דף מופיעה לשונית "שיחה", שלחיצה עליה מובילה לדף השיחה של הדף. שם ניתן לדון עם אחרים בתוכן הערך. לדף השיחה ניתן להוסיף נושא חדש בלחיצה על לשונית הפלוס (+) הנמצאת בראש הדף. דיונים בנושאים שאינם קשורים לערך מסוים, וכאלו הדרושים לפני הוספתו של ערך - מקומם בשטעטל.


  • חתימות: במערכת ויקיגניה אין חותמים בגוף הערכים, אך חותמים בסוף כל הערה שכתבת בדף שיחה. כדי לעשות זאת, יש להוסיף ארבעה סימני ~ בסוף הטקסט שכתבת (כך: ~~~~), אלו יהפכו אוטומטית בשמירה לחתימה הכוללת את שמך וקישור לדף המשתמש שלך, בתוספת השעה והתאריך.


  • דפי משתמש והודעות אישית: השימוש במערכת ויקיגניה מחייב רישום (קצר וחינמי). לכל משתמש רשום יש "דף משתמש" ודף "שיחת משתמש". אל דף המשתמש ניתן להגיע בלחיצה על שמו של המשתמש (למשל, כפי שמופיע בדף שינויים אחרונים). בדף השיחה של המשתמש אפשר להשאיר לו הודעות. המשתמש יקבל חיווי על ההודעה הממתינה. שימוש נבון בדפים אלו עשוי לקדם את המחקר הגנאלוגי ולאפשר תקשורת בין חוקרים בעלי עניין משותף.


לתשומת לבך: אין להכניס למערכת ויקיגניה חומר המוגן בזכויות יוצרים או תרגום שלו, ובנוסף - יש לציין מקורות אשר שימשו בכתיבתו של כל דף. הדבר תקף גם לגבי תוכן כתוב וגם לגבי תמונות - אין להעלות תמונות שמצאת סתם כך בגלישה באינטרנט, אלא יש לברר האם ניתן להשתמש בהן בהתאם לחוקי זכויות היוצרים. על זכויות היוצרים של הכותבים במערכת, ניתן לקרוא בערך המתאים בוויקיפדיה Wikipedia logo.png (אותם כללים חלים גם במערכת זו).


מומלץ, לפני הכל, לעיין בארבעת הצעדים שמסבירים אודות המערכת. אם ברצונך לשאול שאלה כללית הקשורה למערכת, או אם ברצונך להתייעץ לגבי הוספת דפים, יש לעשות זאת בשטעטל. יחדיו, ניצור את הבית החדש של הגנאלוגיה היהודית.

כצעד ראשון להתנסות ולתחילת הפעילות, מומלץ לבנות דף משתמש


בהנאה!

המאמרים שלך מהמדריך לגנאלוג המתחיל

היי, גל!

האם תוכל אתר להעביר את המאמרים שלך (גנאלוגיה רבנית) מהמדריך לגנאלוג המתחיל? אני יכול, כמובן, לעשות זאת, טכנית, אך אני רוצה שהקרדיט השמי על ההכנסה (בדף ההיסטוריה של הערך) יהיה שלך. ארנון הרשקוביץ 01:53, 12 יולי 2006 (EDT)

בוצע. ראה הערות בשטעטל. גל אמיר 08:21, 12 יולי 2006 (EDT)

תבנית תוכנה

הי גל

בדקתי את תבנית התוכנה. ניסיתי אותה על GenoPro אבל זה לא יצא כמו אצלך. אשמח לכל הערה והארה. דרך אגב, שים לב שמופיעות לי בסוף התבנית ":". אין לי מושג מהיכן צצו...

תודה,

Yehudad 02:05, 12 יולי 2006 (EDT)


הסיבה שלא קיבלת אותה תוצאה כמו בדף של PAF, היא שאתה כתבת הרבה טקסט בעוד גל כתב תיאור קצר לכל ערך (זו השיטה המומלצת לתבניות). כיוון שהטבלה לא הוגדרה כבעלת רוחב קבוע, אצלך היא כיסתה את כל המסך. הנקודתיים צצו כיוון שהטבלה עלתה על המשפט שלך (שים לב שהוא נעלם): הכתוב להלן מתורגם מאתר הבית של GenoPro...

ארנון הרשקוביץ 02:19, 12 יולי 2006 (EDT)


אז אולי תבנית היא לא הפתרון אלא מה שהיה קודם לכן. המטרה שלי היא לתת את מקסימום המידע על התוכנה, ויחד עם זאת שאפשר יהיה להבין את הקווים הכלליים במבט אחד.

הצעות??

Yehudad 02:50, 12 יולי 2006 (EDT)

התבנית יכולה לתת מידע תמציתי אשר מופיע במלואו בגוף המאמר ולכן עליה לתת במבט אחד תמצית המידע אודות התוכנה.

ארנון הרשקוביץ 04:21, 12 יולי 2006 (EDT)


תשובה גם לגל בנושא התבנית - הכוונה שלי היא לרכז את הדברים החשובים באמת בתבנית. הרי מה שחשוב זה אם התוכנה שווה, כמה היא עולה ואם היא מתאימה לעברית. מאחר ואם אני כותב (כפי שגל תיקן בערך של GenoPro) רק מחיר, הרי שניתן להבין שאפשר להשתמש בה רק תמורת רכישתה, והדבר איננו כך. נראה לי שההצעה של גל (בדף השיחה שלי) על שבירת השורות תהיה הפתרון הנכון, בהנחה שאנו משתמשים בתבנית.


Yehudad 14:19, 12 יולי 2006 (EDT)

מיון טבלאות

עלה בדעתי רעיון ענק, שעשוי להוות לנו פתרון לטבלת השמות של הפורום (שמות המשפחה הנחקרים על ידי חברי הפורום). אם נפתח ערך שיוקדש לכך, יוכל כל אחד לעדכן בקלות את שמות המשפחה שלו. העניין הוא שטבלה כזו חייבת להיות ממוינת, כלומר להיות בעלת האפשרות למיון. נברתי ומצאתי שיש כל מיני הרחבות שמאפשרות מיון טבלאות בויקימדיה, אך קצת "טבעתי" בהן. האם תוכל לסייע לי להבין מה צריך לשים היכן ולהכין טבלה-מוכנה-למיון לדוגמא?

קישורים חיצוניים

ארנון הרשקוביץ 02:19, 12 יולי 2006 (EDT)

דפים עם הפניות אל"ף-בי"תיות

ועוד שאלה קטנה...

כיצד ניתן לבנות דף שייראה כמו זה? אני מניח שיש לנו שימוש לדפים כאלו עם טבלאות גדולות (שמות יישובים, שמות אנשים וכו').

ארנון הרשקוביץ 02:20, 12 יולי 2006 (EDT)

האם יש מקום לדפים כאלה כאן? חשבתי שהרעיון הוא לתת דף לכל ערך ולא ליצור מילון (שהוא דף מרכז של ערכים). במקרה כזה של דף לכל ערך, קטגוריה מתאימה תרכז את כל הערכים בדף הקטגוריה, לפי הא' ב'.

Yehudad 02:55, 12 יולי 2006 (EDT)

נקודה מעניינת... אחשוב שוב על הנחיצות של דפים כאלו.

ארנון הרשקוביץ 04:01, 12 יולי 2006 (EDT)

אני מניח שקיבלת כאן את התשובה לשתי השאלות. גל אמיר 08:21, 12 יולי 2006 (EDT)

שימוש נכון בויקי

בוקר טוב גל. רציתי לדעת מתי נכון להשתמש ב-CheckBox של השינוי המשני? מה זה בכלל שינוי משני ובמה הוא נבדל משינוי רגיל כלשהו בעריכה?


Yehudad 01:45, 13 יולי 2006 (EDT)

פסיק פה, נקודה שם, תיקוני שגיאות הקלדה, אלו נחשבים כשינויים משניים. האנציקלופדיסט 02:11, 13 יולי 2006 (EDT)

וכדאי להוסיף שבדף ההגדרות האישיות, אתה יכול לבקש לקבל הודעה בכל פעם שמתבצע שינוי בדף מסוים, ושם יש הבדל בין שינויים משניים לשינויים רגילים. ניתן להחליט שעל שינויים משניים לא מקבלים הודעה, אך על שינויים רגילים - כן. ברור שהגדרת השינוי המשני נתונה בידי המשנה...

ארנון הרשקוביץ 02:39, 13 יולי 2006 (EDT)

תבנית- "שורשים אוסטריה"

אני זקוקה לתבנית "שורשים אוסטריה" (התבנית עם הדגל). תודה מראש על עזרתך גל. חוה 05:27, 18 יולי 2006 (EDT)

תודה גל, אך נראה לי שהסתדרתי לבד. (אנא בדוק אם זה בסדר) חוה 07:33, 18 יולי 2006 (EDT)

זכויות יוצרים

שלום גל,

אשמח אם תוכל לענות לי, על השאלה ששאלתי בשטעטל, בכותרת "זכויות יוצרים". חוה 11:36, 19 יולי 2006 (EDT)

עץ קטגוריות

היי, גל!

אני מעוניין להוסיף אופציית ניווט נוספת במערכת (מלבד על פי אגפים ועל פי א"ב), והיא על ידי עץ קטגוריות, כפי שממומש בויקיפדיה (למשל ברשימת כל הערכים של מתמטיקה).

האם אתה יודע איך מכינים זאת (דף אחד עבור כל המערכת)? אם אינך יודע - האם תוכל לשאול את חבריך המומחים בויקיפדיה?

ארנון הרשקוביץ 07:23, 7 ספטמבר 2006 (EDT)

אין בעייה. אברר בהקדם ואצור איתך קשר. דרך אגב - העמוד הראשי - מדהים! גל אמיר 10:34, 7 ספטמבר 2006 (EDT)

דפים דינמיים

היי, גל!

אני ממשיך לעבוד על הממשק, כדי להפכו לידידותי. שים לב לתיבות מצד ימין, המפרידות בין אגפים לבין נושאים. שים לב לגיאוגרפיה, שם אני מנסה ליצור דוגמא לדף שער לקטגורית-על של נושא. באחת התיבות, אני מעוניין להכניס תוכן דינמי. משהו בסגנון: הדפים האחרונים שהתווספו לקטגוריה, הדפים המבוקשים ביותר, רשימת התת-קטגוריות וכו'. האם אתה יודע איך אפשר לעשות זאת?

ארנון הרשקוביץ 04:04, 14 ספטמבר 2006 (EDT)

היי ארנון, אני לא כל כך יודע איך לעשות את זה, אבל אני גם לא אוהב את הרעיון. לדעתי צריך תיבת ניווט אחת, אחרת יש סיבוך גם קונספטואלי ליוצר הדפים, וגם למשתמש. גל אמיר 11:33, 17 ספטמבר 2006 (EDT)
אוקיי, מצאתי בעקרון איך מוסיפים מרחבי שם ואחרי נסיון קצר - זה גם עובד (החזרתי הכל לקדמותו אחרי הנסיון). הבעיה היא כרגע שאני לא מצליח להוסיף מרחבי שם בעברית. המלים יוצאות לי בג'יבריש של סימנים מוזרים. אשמח לסיוע גם בזה. אני מעדיף שמרחבי השם יהיו בעברית ולא באנגלית.
ארנון הרשקוביץ 12:21, 17 ספטמבר 2006 (EDT)