ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

שיחת משתמש:האנציקלופדיסט

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ברוכים הבאים למערכת ויקיגניה

שלום וברוכים הבאים למערכת ויקיגניה - הבית של הגנאלוגיה היהודית. המערכת הינה חופשית, שיתופית ופתוחה, כלומר כולם יכולים לקרוא ולהיעזר בה, ואף לערוך אותה. להלן מידע חיוני לתחילת השיטוט כאן:


 • סידור המערכת: מערכת ויקיגניה מחולקת לאגפים ולנושאים. החלוקה לאגפים הינה חלוקה של פורמט, וכל דף משויך לאגף אחד בלבד: ערכים, אנשים, מאמרים, מדריכים. החלוקה לנושאים הינה חלוקה של תוכן, וניתן (ומומלץ) לשייך כל דף לנושאים רבים. אל האגפים והנושאים (ושאר החלקים החשובים של המערכת) ניתן להגיע באמצעות תיבות הניווט בימין המסך.


 • עריכה: אם ברצונכם להוסיף או לשפר ערך שקראתם, ניתן ואף כדאי לעשות זאת. יש ללחוץ על לשונית "עריכה" בראש העמוד ולתקן כמיטב הבנתכם. לפני שמירת השינוי מומלץ ללחוץ על "הראה תצוגה מקדימה" ולוודא שהשינוי שעשית תקין. חשוב ביותר להקפיד על כללי הכתיבה הגנאלוגית. כדאי עוד לפני כן לעיין בארבעת הצעדים, אשר יובילו אתכם בשבילי המערכת. ניתן "לשחק" בארגז החול ולערוך בו ניסיונות עריכה ככל הדרוש.


 • דיונים אודות ערכים: בראש כל דף מופיעה לשונית "שיחה", שלחיצה עליה מובילה לדף השיחה של הדף. שם ניתן לדון עם אחרים בתוכן הערך. לדף השיחה ניתן להוסיף נושא חדש בלחיצה על לשונית הפלוס (+) הנמצאת בראש הדף. דיונים בנושאים שאינם קשורים לערך מסוים, וכאלו הדרושים לפני הוספתו של ערך - מקומם בשטעטל.


 • חתימות: במערכת ויקיגניה אין חותמים בגוף הערכים, אך חותמים בסוף כל הערה שכתבתם בדף שיחה. כדי לעשות זאת, יש להוסיף ארבעה סימני ~ בסוף הטקסט שכתבתם (כך: ~~~~), אלו יהפכו אוטומטית בשמירה לחתימה הכוללת את שמכם וקישור לדף המשתמש שלכם, בתוספת השעה והתאריך.


 • דפי משתמש והודעות אישית: השימוש במערכת ויקיגניה מחייב רישום (קצר וחינמי). לכל משתמש רשום יש "דף משתמש" ודף "שיחת משתמש". אל דף המשתמש ניתן להגיע בלחיצה על שמו של המשתמש (למשל, כפי שמופיע בדף שינויים אחרונים). בדף השיחה של המשתמש אפשר להשאיר לו הודעות. המשתמש יקבל חיווי על ההודעה הממתינה. שימוש נבון בדפים אלו עשוי לקדם את המחקר הגנאלוגי ולאפשר תקשורת בין חוקרים בעלי עניין משותף.


לתשומת לבכם: אין להכניס למערכת ויקיגניה חומר המוגן בזכויות יוצרים או תרגום שלו, ובנוסף - יש לציין מקורות אשר שימשו בכתיבתו של כל דף. הדבר תקף גם לגבי תוכן כתוב וגם לגבי תמונות - אין להעלות תמונות שמצאת סתם כך בגלישה באינטרנט, אלא יש לברר האם ניתן להשתמש בהן בהתאם לחוקי זכויות היוצרים. על זכויות היוצרים של הכותבים במערכת, ניתן לקרוא בערך המתאים בוויקיפדיה Wikipedia logo.png (אותם כללים חלים גם במערכת זו).


מומלץ, לפני הכל, לעיין בארבעת הצעדים שמסבירים אודות המערכת. אם ברצונך לשאול שאלה כללית הקשורה למערכת, או אם ברצונכם להתייעץ לגבי הוספת דפים, יש לעשות זאת בשטעטל. יחדיו, ניצור את הבית החדש של הגנאלוגיה היהודית.

כצעד ראשון להתנסות ולתחילת הפעילות, מומלץ לבנות דף משתמש


בהנאה!

ארגז החול הפרטי שלי

[ ]External link.png

אבותיכם הקדמונים

 • ספר הטלפוניםExternal link.png של בוצ'אץ' לשנת 1912. מתוך ספר הטלפונים של גליציה. יש לנווט לעמוד 149.

פרימיינד על ויקי

היי!

אני שמח שהצטרפת לצוות המייסד, ובטוח שיחדיו נקים מערכת נפלאה ועשירה!

ארנון הרשקוביץ 09:01, 10 יולי 2006 (EDT)

המאמר על ה - JRI

שני עניינים "פעוטים" הקשורים למאמר זה:

 • נראה לי שעדיף לקרוא לאתר בכותרת המאמר: JRI-Poland (כלומר, JRI באותיות גדולות), כמו במקור.
 • נחוץ לחלק את המאמר לשני מאמרים נפרדים:
 1. JRI-Poland (מאמר שהוא ערך אודות הפרויקט)
 2. כיצד להשתמש ב: JRI-Poland (מאמר שהוא מדריך למשתמש)

בחלק הראשון, נראה לי שכדאי להסביר די בהתחלה מי עומד מאחורי האתר והפרויקט (מי באמת?!) וכי אין קשר ל - JG, פרט לשטח האחסון. אפשר גם לספר מעט על האופן בו הושגו ונערכו (ועדיין נערכים) החומרים.

אני מניח שטרם סיימת לערוך את המאמר, ולכן לא אעיר על עניינים סגנוניים-עיצוביים. ארנון הרשקוביץ 15:37, 12 יולי 2006 (EDT)

 • היכן יש למקם את "כיצד להשתמש ב: JRI-Poland? האם תחת 'מדריכים' שבסרגל הניווט? ותחת איזו קטגוריה?
 • סיימתי לערוך זו העת להערות. האנציקלופדיסט 00:31, 13 יולי 2006 (EDT)

אוקיי, עברתי וערכתי קצת, בעיקר סידורי היררכי, אשר יקל על הקריאה.

כאמור, לדעתי כדאי להפריד את כל החלק של ה"איך?" מן החלק של ה"מה?". החלק של המדריך ייקרא כיצד להשתמש במאגר JRI-Poland (או משהו דומה) וישויך כרגע לקטגורית מדריכים'. כשיצטברו מספיק מדריכים, נחשוב איך לסווג אותם טוב יותר. ארנון הרשקוביץ 01:23, 13 יולי 2006 (EDT)

איך מתייחסת 'קטגורית מדריכים' ל'מדריכים' שתחת סרגל הניווט? האנציקלופדיסט 01:38, 13 יולי 2006 (EDT)
כרגע לא מתייחסת, אך בהמשך הקישור מדריכים שבסרגל הניווט יביא למעין דף-ראשי של המדריכים. אני מניח שגל יעשה פיילוט כלשהו בקרוב בנושא.

דף המונחונים

היי! ראיתי את דף המונחונים. בהנחה שאתה זה שכתבת אותו, שאלה לי אליך - מדוע ערכים אלה הם מונחונים ולא קיבלו ערך משל עצמם?

Yehudad 07:21, 16 יולי 2006 (EDT)

היי יהודה, אכן ידי במעל. אלו ערכים קצרים. אם מישהו יבחר להרחיבם לכדי מאמר, תבוא עליו הברכה. האנציקלופדיסט 08:46, 16 יולי 2006 (EDT)


לדעתי, גם אם הערך הוא בעל שורה אחת הוא צריך להיות נפרד. נניח שמישהו רוצה לדעת מה זה LDS, למה שיחשוב שזה נמצא בדף המונחים? מה התכוונת שיהיה שם במקור? Yehudad 01:28, 17 יולי 2006 (EDT)

חזרתי למקורות (ויקי העברית) ובחנתי את סוגיית המונחונים שם. מסתבר שדף המונחונים מכיל עבור כל מונח שורת קישור שמובילה לערך מלא. התועלת היא בריכוז כל הקישורים למונחונים בדף אחד. המשתמש צריך לדעת מראש על קיומו של דף המונחונים או שיתקל בהפניה מאחד הערכים המסווגים תחת מטריית המונחונים לדף הריכוז. איך זה נראה לך? האנציקלופדיסט 00:11, 18 יולי 2006 (EDT)


צריך לראות אם זה מתאים גם לנו. לדעתי, האופן שבו אנחנו (בהדרכת גל) בונים את הערכים והקטגוריות חוסך לנו שימוש בדף מונחונים. הדבר היחיד שאולי מתאים זה המאמר שיש לנו במדריך לגנאלוג שכתב בזמנו ארנון, אם אני לא טועה.

דבר נוסף, למה אתה קורא מונחון??

Yehudad 01:26, 18 יולי 2006 (EDT)

הרשו לי להתפרץ לדיון הסוער בנושא... :-) לדעתי, אין טעם בדף מונחונים אשר אינם קשורים זה לזה, ומתייחסים לדברים שונים (למרות שכרגע שלושת המונחונים הקיימים קשורים אוציאטיבית).
ייתכן ויהיו במערכת ערכים שההגדרה שלהם תריה קצרצרה, ואז נחשוב מה יש לעשות איתם. בכל מקרה, אני חושב ש - LDS, PSA ו - JRI זכאים לערכים מכובדים משלהם. על כל אחד מהם יש מה להגיד. על JRI בוודאי יש הרבה מה להגיד שאינו בגדר "מדריך", אלא בגדר "ערך" (מתי קם הפרויקט, מי עומד מאחוריו, מהן שיטות הפעולה, מי עוזר שם, איך עוזרים וכו'); על LDS וודאי שיש מה להגיד בתוך ערך (למשל, בכל הקשור למיזם המדבר על גנאלוגיה יהודית, חובה להתייחס למחלוקת שיש לגופים היהודיים עם המורמונים); וכו'.
ארנון הרשקוביץ 01:59, 18 יולי 2006 (EDT)

ערכי מדינות: פולין

היי, איל!

אנא, ראה את ההתכתבות שלי עם גל בנושא ערכי המדינות (ופולין כדוגמא) בדף המשתמש שלי. האם אתה הפולני בחבורה? אם כן - אשמח אם תוכל לסייע בכך. אם לא - אגייס פולני אחר מהפורום לצורך זה.

ארנון הרשקוביץ 14:30, 19 יולי 2006 (EDT)

היי, ארנון,

ההתכתבות היא בדף השיחה שלך. אתה נוטה להחליף בין דף השיחה לדף המשתמש.
אני גליצאי מובהק.
אין מתאימה מאורית לנושא פולין. גם נושא שלוש החלוקות נמצא תחת הערך פולין בויקיפדיה. האנציקלופדיסט 02:31, 20 יולי 2006 (EDT)

תודה על ההפנייה לאורית, כמו גם על תשומת הלב למינוחים... ארנון הרשקוביץ 02:44, 20 יולי 2006 (EDT)

ההוספה שלך לערך של "אתר אינטרנט אישי"

הי איל. ראיתי את התוספת שלך לערך. מחקתי אותה משם והעברתי אותה לתוך הערך של GenoPro מאחר והערך "אתר אינטרנט אישי" אמור להיות ערך כללי ולא משהו ספיציפי ל-GenoPro.

הי יהודה. הבנתי. האנציקלופדיסט 04:18, 12 ספטמבר 2006 (EDT)

מחיקת דף השיחה

אנא, מחק מה שלא נראה לך ראוי להשארה מדף השיחה.

ארנון הרשקוביץ 16:07, 5 בדצמבר 2006 (EST)

תודה רבה על הכנסת רחל גלזר לכותרת . אני רואה שיש לך מרגוליס - אולי הם קשורים למריאשה לקר, שנולדה בסלטין בוקובינה ונישאה למרגוליס ??? היא ילידת סוף המאה התשע-עשרה?? אין לי ממש יותר פרטים על בעלה. מיכל 12:43, 19 בינואר 2007 (IST)

שלום וברכה

שלום וברכה,

מה שלומך? הצטערתי מאוד שלא יכולתי לפגוש אותך במפגש הפורום האחרון. בכל מקרה, קפצתי לביקור קצר. אשמח אם תעבור על עריכותי (חלקן תחת השם משתמש:אבינדב), ותעיר או תתקן את הטעון תיקון. ייתכן שחלק מן הכללים של המקום אינם נהירים לי, ולכן אני מתנצל אם גרמתי לנזקים. (אגב, JGeneWiki:זכויות יוצרים זועק לעריכה). בתודה ובברכה, אבינעם 01:31, 8 באפריל 2007 (IDT)

שלום אבינועם וברוך הבא בצל קורתנו.
גם אני מצטער שנבצר ממני להשתתף.
מדוע לא תשאר עמנו לנצח?
אין לי מושג בזכויות יוצרים.
תרבחו ותסעדו האנציקלופדיסט 11:02, 9 באפריל 2007 (IDT)
אתה מתכוון גם להוסיף ערך מופלטה? :-))
ארנון הרשקוביץ 20:21, 9 באפריל 2007 (IDT)

קבורת אפר יהודי אוסטריה בירושלים (1949)

שלום לך, יש באמתחתי תשובה ושאלה. ראשית, ברכותי על הערך. הסרתי את הביטוי "ארוע מכונן" משתי סיבות:

 1. הביטוי נכנס לשיח הציבורי בצורה כה עמוקה, שכל אפצ'י הופך לארוע מכונן.
 2. האירוע תואר בצורה יפה ומפורטת. ניתן לקורא הנכבד להחליט בעצמו אם זהו ארוע מכונן אם לאו.

שאלתי היא: איך מצאת היכן נקברו לבסוף הכדים, במרתף השואה או בסנהדריה? תודה, אבינעם 13:02, 4 במאי 2007 (IDT)

לא מצאתי. החלטתי ליישר קו עם הפלסטיין פוסט כי נראה לי, בתור פוסק הלכות ידוע, ששרידי אדם יקברו בבית קברות ולא במוזיאון. האנציקלופדיסט 20:21, 4 במאי 2007 (IDT)

שונות

סב-סבת-סבתי מוסר את תודותיו. לדבריו, בזמנו אפשר היה לפרסם דברי חוכמה בלי לשלוט ברזי תיכנות הנראה כמו שפת-מכונה, כך שאולי המודרניזציה היא בעוכרינו. ט-א 11:14, 17 במאי 2007 (IDT)

לעונג לי. לא צריך לשלוט ברזי תיכנות, Html אם אינני טועה שהיא שפה עילית ולא שפת מכונה - רק להעתיק ולהדביק את התבנית הנכונה במקום הנכון. האנציקלופדיסט 12:23, 17 במאי 2007 (IDT)

ערך בוויקיפדיה והפניה לוויקיפדיה

אהלן,

נראה לי שאתה מערבב כי {{הפניה לוויקיפדיה}} שאמור להיות בתןך הטקסט, וכדי להבדיל מקישורים פנימיים הוא צבוע בצבע שונה ויש צלמית של ויקיפדיה, ובין {{ערך בוויקיפדיה}} שאמור להופיע בקישורים החיצוניים, ולכן אין צורך בשינוי צבע או בצלמית, והכותרת מפורטת יותר, כנהוג בקישורים חיצוניים. בברכה, אבינעם 11:20, 9 ביוני 2007 (IDT)

אכן בלבלתי ותודה שהערת את התצומי שלי. האנציקלופדיסט 11:24, 9 ביוני 2007 (IDT)

תודה

בשם משפחת זבדי מודה לך מקרב לב על הסיוע בניסוח מדוייק יותר של הדף. תודה רבהחוה 11:15, 15 ביוני 2007 (IDT)

בכיף. האנציקלופדיסט 11:24, 15 ביוני 2007 (IDT)

בשם העם הכורדי:-)

תודה על סידור הקישור:-)

חייקין 11:30, 15 ביוני 2007 (IDT)

כורדים נשארים כורדים. זו גזירת גורל. |חייכן| האנציקלופדיסט 11:38, 15 ביוני 2007 (IDT)


עונג שבת

הי אנצ'

היום הופיע קישור לאתר המעניין על "עונג שבת" - אני לא יודעת אם אתה מכיר אותו. בכל מקרה רציתי שהקישור יישמר ולכן פתחתי ערך בנושא. דומני שאתה המומחה, ולכן אני משאירה לשיקולך אם להוסיף את הקישור לויקיפדיה ולבטל כאן את הערך, או להוסיף את תוכן הערך לכאן. תודה אורית 11:06, 17 באוגוסט 2007 (IDT)

תודה אורית על הקישור המעניין. אני אוסיף אותו לויקיפדיה וגם אעתיק את תוכן הערך מויקיפדיה לויקיגניה. האנציקלופדיסט 12:22, 17 באוגוסט 2007 (IDT)

Long time no see

Welcomeחוה 17:22, 31 במאי 2011 (IDT)

קישור

הקישור ל- "שיר" בדף המשתמש אינו מקשר .. מיכל (שיחה) 21:28, 18 באוגוסט 2014 (IDT)

עזרה טכנית בהכנסת קישורים לערכים בויקיגניה

שלום לך

תוהה אם תוכל לעזור לי ??מיכל (שיחה) 16:17, 6 במאי 2020 (IDT)