שיחת פורטל:אנשים ומשפחות

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שלום לכולם,

השלמתי כעת את עריכת הדוגמא לבסיס הפורטל, ואשמח מאוד להערותיכם. הערכים שבתיבות יילקחו מתוך מאגר מתחלף (כמו בשער). אשמח לכל הערה. ארנון הרשקוביץ 09:58, 7 בספטמבר 2009 (IDT)

אוהבת את הפורטל.
הייתי מחליפה את התמונות בראש הפורטל בתמונות משפחות מן המיזם (אם לא עכשיו בעתיד). חוה 10:20, 7 בספטמבר 2009 (IDT)
שמתי בכוונה תמונות ממשפחתי שעדיין לא במיזם, על מנת לדרבן אותי להוסיפם לכאן... :-) ובכל מקרה, חשבתי לצרף תמונות ללא מלל, כדי להפחית את עומס הטקסט בדף. ארנון הרשקוביץ 12:24, 7 בספטמבר 2009 (IDT)
כל הכבוד להתקדמות הרבה!
ואלה הערותי:
 1. מה לגבי פורטל / שער? אני כידוע מעדיפה מילה עברית
 2. התמונה של שני הזוגות: אם אלה תמונות קבע - מאד מפריע לי שמדובר בשני זוגות. עדיף לשים יחיד, זוג, משפחה
 3. אני מניחה שהכותרות אמורות לייצד "מחלקות" שונות תחת אנשים ומשפחות. אם כך, אני לא מבינה את החלוקה. הייתי מעדיפה שהחלוקה תייצג סוגי ערכים שקיימים תחת קטגוריה זו. אלה יכולים לכלול, לדוגמה (בשליפה):
 • אנשים "סתם"
 • אישים רבניים
 • זוגות
 • משפחות
 • דפים מסוגים אחרים (כגון חיפוש קרובים, יומני מחקר).
 1. בכל מקרה, בולטים בהעדרם אישים רבניים
 2. חשובה מאד הצגת קטגוריות המשנה, ולטעמי צריך להשיאיר עבודה מקום בולט בראשית הדף ולא בשוליים תחתונים.

כל הנ"ל מחשבות ראשונות למקרא הדף...(ולמה המספור לעיל שלי מתחיל מהתחלה?)אורית 15:51, 7 בספטמבר 2009 (IDT)

ועדו הערה: המשבצת "כתוב בעיתון" מאד בלבלה אותי בהתחלה. מאחר שזהו שער אנשים ומשפחות, אז לטעמי זה צריך להיות הדגש העיקרי. לא ברור לי מדוע עניין העיתונים מודגש דוקא בשער זה. אורית 15:53, 7 בספטמבר 2009 (IDT)

לטיפול בקרוב

נושאים לטיפול קרוב בנושא פורטל זה:

 1. פורטל -> שער? עד כה, לא איתרתי דרך פשוטה לערוך את השינוי. אם יש עצה בנושא - אשמח (קשור גם לפורטלים העתידיים האחרים, כמובן)
 2. שילוב תמונות של יחיד, זוג, משפחה בראש הפורטל; בוצע
 3. הפניה ישירה לרשימות של אנשים ומשפחות לפי אזורים, ואולי גם לפי אותיות
 4. שינוי הניסוחים בתיבות למען הפיכתם ל"ישירים" בעבור הגולש החדש; בוצע (לגבי "כתוב בעיתון" שכבר איננו)
 5. הוספת תיבה עם מידע אודות דמויות ממשפחות רבניות; בוצע
 6. הוספת הדרכה לגבי כתיבת דף אישי/משפחתי

אם יש הערות נוספות - אשמח לשמוע. ארנון הרשקוביץ 15:43, 14 בספטמבר 2009 (IDT)

חושבת שהערה מספר 3 של אורית בהחלט נכונה וצריך למצוא ייצוג למחלקות הללו בדף הפורטל כפי שמפורט .חוה 17:52, 14 בספטמבר 2009 (IDT)
בהחלט. אני ניסיתי להפוך את הפורטל לקצת "צבעוני" יותר, ואני יודע שבנושא זה אנחנו קצת חלוקים... :-) בכל מקרה, אנסה להציע משהו שיהיה בגדר שביל הזהב, ומשם נוכל להמשיך... ארנון הרשקוביץ 18:11, 14 בספטמבר 2009 (IDT)
בהקשרים אחרים "צבע" מבורך. אך אם היית מתכנן ממשק משתמש ליישום כלשהו, היעד העיקרי שלך היה ידידותיות למשתמש, בהירות המידע. כדאי לחשוב על הקורא הנכנס לראשונה לאתר, וצריך למצוא את ידיו ורגליו. אני מודה שבעניין "כתוב בעיתון" אפילו קוראת ותיקה כמוני התבלבלה, וחשבה שהגיעה לפורטל הלא נכון... לשם השוואה, בוויקיפדיה "ערך נבחר" מתחיל בשם הערך. מאחר שמדובר במעין אנציקלופדית מידע, דעתי (הידועה) היא שהפורטלים צריכים לשקף את מבנה המיזם, וגם את תכניו - אך בצורה מתודולוגית. אורית 17:11, 15 בספטמבר 2009 (IDT)
תמיד מבט נוסף מאיר נקודות חשובות ומועילות מאוד. אני מיד מוסיף זאת לרשימת המטלות... ארנון הרשקוביץ 18:21, 15 בספטמבר 2009 (IDT)

הפניה לערכים אודות אנשים ומשפחות: הכיצד?

שלום לכולם. בהמשך לסעיף 3 לעיל, הפניה ישירה לרשימות של אנשים ומשפחות לפי..., אשמח לשמוע דעתכם בנושא. אילו חלוקות מתאימות?

 • משפחות לפי אזורי מוצא - נדמה לי שזוהי חלוקה הכרחית, אך האם כדאי לארגן את הרשימה מראש לפי ערים, או שמא לפי ערים+מדינות, ואולי רק לפי מדינות?
 • משפחות ואנשים לפי שם משפחה - האם כדאי להפנות לרשימה כזו?

אשמח להערותיכם בנושא, ובפרט תוך התייחסות לאופן בו הגולש יגיע למידע המבוקש עבורו. אני מניח שהדבר ידרוש, בכל מקרה, שינויים לא מעטים בשיוך לקטגוריות, אך ניאלץ לעשות זאת על מנת להשפוך את השיטוט במערכת ליעיל הרבה יותר. ארנון הרשקוביץ 12:09, 16 בספטמבר 2009 (IDT)

ראשית אני רואה שיש מעט בלגן בסיווג הקיים היום. למשל, יש ערך "משפחת סאגיס" - ולא היה צריך להיות. היתה אמורה להיות להיות קטגוריה כזאת, ואילו הדף צריך להקרא "משפחת סאגיס מצפת" (לפי הכללים הנוכחיים). שנית כצפוי, לדעתי הסיווג בפורטל חייב להיות זהה לסיווג בקטגוריות. ואם כן השאלה שלך בניסוח אחר היא: "האם אנו רוצים לשנות את שיטת הסיווג לקטגוריות?".
זוהי שאלה כבדה למדי לימים בהם עיקרי מעייני הנפש נתונים למלאכות הכנת החג. בכל מקרה, בענין אזורי מוצא: כיום יש שימוש בחבלי ארץ היסטוריים ולא בהכרח לפי מדינות הווה. צריך להחליט מה עדיף בעניין הזה. מצטערת, זה המקסימום שאני מסוגלת להפיק עכשו...אורית 18:37, 16 בספטמבר 2009 (IDT)
אכן, כיוונתי לשינוי הקטגוריות, שכן סידור הערכים בפורטל הוא על בסיס הקטגוריות. וברור למדי שעניין כבד-משקל זה אינו מתאים לתקופת החגים. בכל זאת, אנסה לסדר מחשבותיי בנושא ולהציע הצעה מסודרת ועקבית. ארנון הרשקוביץ 18:45, 16 בספטמבר 2009 (IDT)
לדעתי כדאי שתהיה הפניה לאזורי מוצא - לפי המדינות כיום בלבד (ולבטל את החלוקה הכפולה לעיתיים של חבלי ארץ היסטוריים ומדינות כיום). אמתין להצעה מסודרת בנושאחוה 19:01, 16 בספטמבר 2009 (IDT)
לאורית, לגבי משפחת סאגיס, כך פתח אותה המשתמש ולכן צריך לחשוב מה יקל על המשתמשים מבחינת הכותרות שהם פותחים או לעבור ולתקן אחריהם - כמו שצריך במקרה הנ"ל.חוה 19:10, 16 בספטמבר 2009 (IDT)
הי חוה, וארנון גם,
אין ספק שהשיטה הנוכחית אינה מאפשרת לכותבים חדשים לסווג נכון את הערכים באופן עצמאי, שכן השיטה מורכבת. מצד שני, אני לא בטוחה שישנה דרך סיווג פשוטה יותר, אשר עדיין תענה על כל הצרכים האחרים. אגב, את הדף בעניין פרל שאני כתבתי - הוספתי רק כדי שאוכל לראות כיצד שוכנים יחדיו דפים עם אותו שם משפחה, עבור שתי משפחות שונות ומאזורים שונים לחלוטין. בינתים המשפחה השניה ירדה למחתרת, ועמה ההדגמה...
וזה מחזיר אותי לשאלה המקורית של ארנון, האם למען הפשטות, ניתן להתפשר על שלמות הסיווג. כידוע ניתן למצוא ערכים גם דרך חלון החיפוש. האם לדעתנו צריך להגיע אל כל ערך גם באמצעות חיפוש היררכי (כלומר, גם דרך שמות משפחה וגם דרך אזור גאוגרפי? אחשוב על זה בעת שאמרוט נוצותיהם של העופות. אורית 04:40, 17 בספטמבר 2009 (IDT)
היי, אורית! אני מקווה שבשלב זה של היום, לעוף כבר לא שלום... :-) ולעניין: יש שתי שיטות של הגעה למידע, חיפוש Searching וניווט Browsing/Navigating. ישנם רבים שמשתמשים (מבלי דעת) גם בשיטה השניה. כך, למשל, אני מניח שגם את בדקת, בשלב כלשהו, מיהן כל המשפחות המתועדות ב - JGFF מעיירה מסוימת. ייתכן והגעת כך לשמות שלא היית מגיעה אליהן בחיפוש. אני חושב שלא כדאי לוותר על מתן האפשרות לניווט, וזאת באמצעות סיווגים רלוונטיים. ברור שניתן להתפשר על שלמות הסיווג, אך נדמה לי שהוא אמור להיות תואם לשיטות העבודה שלנו. מה זה אומר בפועל? מממ... אחשוב על כך תוך כדי הכנת פאי הלימון הערב (זהו חלקי בארוחת החג). ארנון הרשקוביץ 06:18, 17 בספטמבר 2009 (IDT)
יכול להיות שצריך לבצע הפרדה קטגורית בין שמות המשפחה למשפחות ואולי לשנות גם את כותרות הדפים ל:משפחת אהרון מ-- ול - אהרון (שם משפחה). פאי הלינצר האוסטרי (כמעט כמו שסבתא ז"ל אפתה בזמנו) כבר מוכן ומשתבח עם הזמן ,חוה 08:21, 17 בספטמבר 2009 (IDT)

הצעה לסיווג ערכים אודות אנשים ומשפחות

בין מנת חג אחת למשנהה, הרהרתי קצת בענייני החלוקות, והרי הצעתי.

המטרה: לאפשר למשתמשי המערכת לנווט על פי שמות ועל פי אזורי מוצא. האמצעי: פורטל:אנשים ומשפחות יכיל שני סיווגים:

1. חלוקה לפי אזורים גאוגרפיים - תיבה ייעודית תכיל הפניה לרשימות לפי מדינות, לפי הדוגמא שמשמאל.


עריכהאיתור משפחה לפי מוצא

בחירה במדינה תוביל לצפיה בקטגוריה המרכזת דפים אודות אנשים ומשפחות ממדינה זו: אלג'יר | ברזיל | גרמניה | ...

אפשר גם שהקישור לדפים ייעשה באמצעות עץ קטגוריות לפי מדינות/ערים (עץ קטגוריות ממומש כרגע, באופן נסיוני, בפורטל:ארכיונים). (אפשר, כמובן, גם להפוך את הניווט הזה לחווייתי יותר ולאפשרו באמצעות לחיצה על מפה.)
יש להבהיר:
 • האם בכל אחת מן הקטגוריות הרלוונטיות יש צורך לחלק גם לפי ערים? (יכול להיות שכן)
 • האם הקטלוג הוא אך ורק לפי השיוך המדיני המקובל היום? (נדמה לי שבשלב ראשון התשובה צריכה להיות חיובית)
 • האם משפחה מסווגת אך ורק למקום-מוצא אחד, ועל פי מה נקבע השיוך? כך, למשל משה הירש ויוכבד חיה הרשקוביץ אמנם הגיעו ארצה מגלאץ, רומניה, אך את מירב חותמם הטביעו דווקא בזכרון יעקב.

2. חלוקה לפי שמות משפחה - הדפים אודות אנשים ומשפחות יסווגו גם לפי שם המשפחה ויוצגו באמצעות סרגל ניווט לפי אותיות (כמו זה שבתחתית הדף הראשי - לחיצה על אות תוביל לרשימת כל הדפים אשר שם המשפחה הרלוונטי בהם מתחיל באות הנדונה)

ההשלכה המיידית: כל דף אודות איש או משפחה צריך להיות מסווג לשתי קטגוריות: האחת לפי שם המשפחה, והשניה לפי המוצא. כך, למשל, הדף של אוולין ניסלסון ישוייך לשתי הקטגוריות הבאות: [[קטיגוריה:אנשים ומשפחות מניו-יורק, ארצות הברית]], [[קטיגוריה:אנשים ומשפחות לפי אותיות|נ]].

אשמח לה[ע/א]רותיכם בעניין. ארנון הרשקוביץ 09:50, 21 בספטמבר 2009 (IDT)

1.אם לחיצה על מפה הוא פיצ'ר שלא מסרבל בהחלט כדאי להוסיפו.
קיטלוג לפי המדינות כיום ורצוי גם לפי ערים. אמנם עכשיו אין בעיה לגלוש למדינות ולמצוא את המידע הרלוונטי, אך במידה שהמאגר יועשר בשמות נוספים ורבים, הרי שלא נזדקק לחלוקה מחדש של הקטגוריות והמבנה יהיה קיים מלכתחילה.
לגבי מוצא המשפחות - מתלבטת כרגע, אך הכיוון לאפשר גמישות לרצונם של פותחי הדפים.
חוה 11:01, 21 בספטמבר 2009 (IDT)

עדכון הפורטל

שלום לכולם,

עדכנתי הפורטל עם שתי התוספות הבאות:

 1. הפניה לריכוז כל(?) הדפים הרלוונטיים לפורטל;
 2. הפניה לערכים של אנשים ומשפחות לפי מוצא.

נכון לעכשיו, צריך לוודא:

 • כל דפי האנשים והמשפחות משוייכים לקטגוריה:אנשים;
 • כל דפי האנשים והמשפחות משוייכים לפי החלוקה למדינות נוכחיות (היו קטגוריות של חבלי ארץ לא קיימים, אותם לא הכנסתי, וזאת בהמשך לדיון מלמעלה);

אשמח לכל הערה, על מנת שאפשר יהיה "לסגור" את הפורטל הזה ולהמשיך הלאה לפורטלים האחרים. ארנון הרשקוביץ 15:08, 28 באוקטובר 2009 (IST)

בסך הכל לדעתי הדף טוב מאד. לא התעמקתי בפרטים. כמה הערות / שאלות משניות:
 • לא הבנתי אילו מהתכנים הם קבועים, ואילו מתחלפים
כרגע, לצרכי בנייתו, התכנים סטטיים. כולם אמורים להיות מתחלפים בתדירות כלשהי. ארנון הרשקוביץ 20:23, 28 באוקטובר 2009 (IST)
 • אין סימון ברור לכותרות לעומת קישורים. בפרט, כאשר כתוב "לרשימת כל האנשים" - זה לא נראה כמו קישור.
מקובל. אשנה זאת. ארנון הרשקוביץ 20:23, 28 באוקטובר 2009 (IST)
 • ובהכללה, אישית הייתי מעדיפה הדגשה יותר גדולה על הניווט תחת הפורטל. במבנה הנוכחי קישורי הניווט נבלעים בטקסט, ואינם בולטים דיים לטעמי.
מקובל גם כן. ארנון הרשקוביץ 20:23, 28 באוקטובר 2009 (IST)
 • החלוקה שעשית חושפת את הבעייתיות הרבה שבחלוקה לקטגוריות. מבין הדפים שלי, אף לא אחד היה תחת "משפחות מפולין". אז עכשו יש בלגן די גדול בין חבלי ארץ היסטוריים לבין מדינות. האם אנחנו מבטלים את חבלי הארץ ההיסטוריים? אורית 16:54, 28 באוקטובר 2009 (IST)
על כך דנו קצת למעלה, ואני מסכים שיש כאן בעייתיות. מצד אחד, עלינו לנהוג על פי כללי המחקר הגנאלוגי (אזכור מקומות לפי שיוכם המדיני כיום), ומצד שני - חבל לאבד מידע הקשור לחבלי ארץ היסטוריים. אני מניח שהפתרון יהיה בשיוך קטיגורי כפול (לבחירת המשתמש), במידה והשיוך לחבל ארץ היסטורי נראה למשתמש חשוב. בהתאם לכך, אפשר להוסיף מתחת ל"משפחות לפי מוצא", עוד רשימה של חבלי ארץ היסטוריים. אטפל גם בזה. ארנון הרשקוביץ 20:23, 28 באוקטובר 2009 (IST)
ועוד הערה קטנה: כאשר מנווטים לפי ארצות מוצא, ליד כל תת קטגוריה כתוב בסוגריים: "(0)". אני מניחה שהכוונה לתתי קטגוריה (?). כרגע זה מבלבל ונוצר הרושם כאילו אין ערכים תחת תת הקטגוריה. האם ניתן למחוק את זה? אורית 17:00, 28 באוקטובר 2009 (IST)
אבדוק זאת. ארנון הרשקוביץ 20:23, 28 באוקטובר 2009 (IST)
אינני רואה את "ישראל" באיתור משפחה לפי ארץ מוצא מיכל 21:08, 30 באוקטובר 2009 (IST)