ההרשמה לאתר פתוחה הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

ג'ני כהן

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
גרסה מ־16:45, 24 בנובמבר 2022 מאת חוה (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ג'ני כהן (1884-1966) הייתה יהודיה ילידת מיטאו, לטביה.

ג'ני כהן 1951.
פורטרט של ג'ני כהן 1960.
ג'ני כהן 1965 בכניסה לדירתה בשכונת 100 שערים.


ילדותה

ג'ני כהן נולדה בשם שיינה רבקה שוורץ במשפחה מרובת ילדים, בעיר מיטאו (ילגבה היום) בלטביה. אביה, חיים שוורץ, היה יליד מיטאו גם הוא עצמו, אך שורשי משפחתו מגיעים מגרמניה. מצד אמה, המשפחה הגיעה מליטא, והיתה משפחה דתית. כשג'ני היתה ילדה קטנה, אמה נהגה לקרוא לה ולאחיה סיפורי ערש ביידיש לפני השינה, וזכרון ליווה את ג'ני לכל אורך חייה. אביה, חיים שוורץ, נפטר כשהייתה ג'ני נערה. אחיה הבכור, יענקל, היגר לארצות הברית והחל לשלוח כרטיסי הפלגה לבני המשפחה.

המעבר לארצות הברית, הנישואים והאימהות

ג'ני הגיעה לארצות הברית בשנת 1911. בהתחלה היא התגוררה אצל אחיה יענקל ועבדה בתור תופרת. בדרך מנמל ליבאו, האוניה עצרה בגלזגו וג'ני שהתה אצל אחותה, דבורה גלושוב. אחרי שנתיים בהם התגוררה בארצות הברית, הכירה את ג'ני את מאיר אקסלרוד כהן שהיה שוחט. מאיר היה אלמן ומבוגר ממנה ביותר משלושים שנה, וילדיו היו מבוגרים ממנה אף הם.

ג'ני ומאיר נישאו והביאו שני בנים קטנים יחד בהפרש של שנה. כשהבן הצעיר אייב היה בן שנתיים, נפטר מאיר והותיר את ג'ני אלמנה עם ילדים קטנים. ילדיו המבוגרים שכעסו על הנישואים סירבו לעזור לג'ני, והיא ויתרה על כל חלק שהיה לה בצוואה והלכה לעבוד קשה כדי לפרנס את ילדיה הקטנים. החינוך היה הדבר החשוב לג'ני והילדים למדו בישיבה. כשהילדים בגרו הם הפכו לרבנים קונסרבטיבים ופתחו לעצמם ישיבות. ג'ני חזרה בתשובה בתקופה הזו.

בשנת 1941, זכתה ג'ני להפתעה נעימה, כשאחותה, רלה לוריא הגיעה מריגה לביקור בניו יורק. מיד לאחר מכן פרצה המלחמה, ולבה של ג'ני נשבר כשלא ידעה דבר על גורל אחותה שרה וילדיה, ואף לא על ילדי אחותה רלה. מאוחר יותר, ג'ני קיבלה קשה מאוד את העובדה שאחותה שרה נספתה יחד עם בעלה, חמשת ילדיהם וכל נכדיהם. היא עשתה ככל שביכולתה כדי לעזור לאחייניתה לאה יול, בתה היחידה של אחותה שרה ששרדה את המלחמה. גם בנה של אחותה רלה, מאיר לוריא נהרג בקרב ברוסיה, וכלתה של רלה, בלומה נהרגה עם שלושת נכדיה ביער רומבולה. המשפחה נותרה אבלה במשך שנים ארוכות.

ילדיה

  • לואיס כהן - יליד 1914, נולד בניו יורק להוריו ג'ני ומאיר כהן. מצד אביו היו לו עוד שישה אחים ואחיות למחצה. לאמו הוא היה בן בכור. לואיס שינה את שם משפחתו לקסל והיה לרב קונסרבטיבי, נישא לסימה ולהם שלושה ילדים.
  • אברהם כהן - יליד 1915, נולד בניו יורק להוריו ג'ני ומאיר כהן. מצד אביו היו לו עוד שישה אחים ואחיות למחצה. לאמו הוא היה הבן השני. אברהם כמו אחיו שינה את שם משפחתו לקסל. הוא היה רב קונסרבטיבי כמו אחיו לואיס. אברהם היה נשוי פעמיים, לאשתו הראשונה קלייר ממנה התגרש, ולאשתו השניה פגי ממנה יש לו בת אחת.

המעבר לארץ הקודש

ג'ני הרגישה שהיא נתנה הכל לבניה והחליטה ללכת בעקבות לבה. בשנת 1951, כשבניה כבר נישאו והיו להורים בעצמם, היא עלתה לארץ הקודש, והתגוררה בשכונת מאה שערים בירושלים. ג'ני הייתה אהודה מאוד בין שכניה. היא כונתה נביאה על-ידי בני משפחתה, וה"אישה שמדברת עם אלוהים" בין שכניה. בניה נהגו לבקרה כל כמה שנים, והיא שמרה על קשר עם בני משפחתה בעיקר באמצעות מכתבים. בתוך ליבה, קיוותה ג'ני שמישהו מבני משפחתה יצטרף אליה. כשהגיעה לארץ הקודש החזירה לעצמה ג'ני, את שמה העברי, שיינה רבקה ואת כהן שינתה לקאהן.

פטירתה

בשנת 1965 ג'ני חלתה אך עדיין זכתה לביקורים מצד בני משפחתה וחבריה. ג'ני נפטרה בנובמבר 1966 ממחלת הסרטן, כשהיא מותירה אחריה שני בנים וארבעה נכדים. הקהילה דאגה לסידורי ההלוויה והבנים הגיעו כבר לאזכרה של 30 יום לפטירתה. במשך מעל ל-30 שנים איש לא הגיע לקברה של ג'ני, עד שהמשפחה הצליחה לאתר מחדש את חלקת הקבר, בהר המנוחות חסידים.


קברה של ג'ני הידועה כשיינה רבקה, אוקטובר 2010.

משפחת שוורץ

לג'ני היו ארבע אחיות שהיא מאוד אהבה. אחותה הבכורה דבורה גלושוב נפטרה בשנת 1930 בגלזגו, ולאחר פטירתה ג'ני שמרה על קשר הדוק עם אחייניתה אנני גלושוב ואף הייתה דמות של אם שנייה עבורה.

אחותה שרה סלובודקין הוצאה להורג בשנת 1941 עם בני משפחתה ביער רומבולה.

לאחר פטירתה של ג'ני, נותרו שתי אחיותייה מהאחיות שוורץ, מרי גרצמן ורלה לוריא. לאחר פטירתה של מרי בשנת 1976, נותרה רלה לוריא האחות שוורץ האחרונה עד לפטירתה בשיבה טובה.

אחיה של ג'ני יענקל שוורץ נפטר עוד בשנות ה-20. אחיה הירש שוורץ נפטר בשנות ה-40.

אחים ואחיות

  • יענקל שוורץ - יליד 1870 בערך, אשר היגר לארצות הברית, יענקל היה נשוי לחנה ולהם היו שישה ילדים.
  • דבורה גלושוב - ילידת 1872, אשר היגרה לגלזגו עם בעלה שמואל, להם היו ארבעה ילדים שנולדו בריגה, מתוכם שלושה נפטרו כילדים, רק בתם אנני הגיעה לבגרות ונישאה והביאה ילדים משלה.
  • אברהם שוורץ- יליד 1875 לערך, נפטר בילדותו.
  • הירש שוורץ- יליד 1878 לערך, היגר לארצות הברית, בשנת 1900 בהיותו בן 22 לערך.
  • מרי גרצמן - ילידת 1882, היגרה לארצות הברית, שם נישאה ל יעקב גרצמן, לבני הזוג נולדו ארבעה ילדים.
  • שרה סלובודקין - ילידת 1885/1887, תאומתה של רלה, נישאה לבן ציון סלובודקין, בני הזוג התגוררו בריגה והיו הורים לשישה ילדים.
  • רלה לוריא - ילידת 1885/1987, תאומתה של שרה, נישאה ללייב לוריא, בני הזוג התגוררו בריגה, להם נולדו ארבעה ילדים.
  • זליק שוורץ- יליד 1889, היגר לארצות הברית, שם נישא לאסתר ולבני הזוג נולדו חמישה ילדים.