ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

טרנסילבניה

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
גרסה מ־21:19, 23 בפברואר 2021 מאת מיכל (שיחה | תרומות) (←‏יהדות טרנסילבניה: קישוריפ פנימיים)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מפת רומניה כשטרנסילבניה בצהוב

טרנסילבניה ברומנית Transilvania או Ardeal, בהונגרית Erdely, בגרמנית Siebenburgen (זיבנבורגן, זיבנבירגן), ביידיש זיבענבירגען, בסרבית Transilvanija, בתורכית Erdel, בסלובקית Sedmohradsko או Transylvánia, היאחבל ארץ היסטורי המהווה את חלקה המערבי והמרכזי של רומניה.

מקור השם

ההתייחסות הראשונה לטרנסילבניה בכתובים הייתה ב-1075 במסמך כתוב בלטינית ובו היא מכונה "אולטרה סילואם" (Ultra siluam) שפירושו "מעבר ליער", שאחר כך שונה לשם "טרנסילבניה" שמשמעותו זהה.

השם הגרמני זיבנבורגן (Siebenburgen) שמשמעותו "שבע ערים" מתייחס לערים שהקימו הסקסונים הטרנסילבנים באזור.

מקורות השם הרומני ארדיל (Ardeal) והשם ההונגרי ארדלי (Erdely) אינם ברורים.

גאוגרפיה

טרנסילבניה מכילה את המחוזות מרמורש (Maramures), באנאט (Banat), קרישאנה (Crisana) וארדאל (טרנסילבניה ההיסטורית), המרכיבים את החלקים המערביים והמרכזיים של רומניה. טרנסילבניה גובלת באוקראינה בצפון, הונגריה במערב, וסרביה בדרום מערב. רוב שטחה הוא רמה גבוהה, חלק משושלת הרי הקרפטים, המשתפלת לקראת מישור פאנוניה.

את רמת טרנסילבניה שגובהה הממוצע 300 – 500 מטר מנקזים הנהרות נחל)מורש, נחל סומש, נחל קריש, נחל אולט ופלגים נוספים של הדנובה. העיר העיקרית היא קלוז', וערים נוספות הן טימישוארה, ברשוב, אורדאה, סיביו וטרגו מורש.

היסטוריה

קלוז' נחשבה לבירה ההיסטורית של טרנסילבניה.

חלוקה אדמיניסטרטיבית

טרנסילבניה מחולקת לשישה עשר מחוזות (ז'ודט - judete),. הטבלה שלהלן מפרטת את מחוזות טרנסילבניה, וערי הבירה של המחוזות:

מפת טרנסילבניה- זיבנבורגן, העתיקה
מחוזות טרנסילבניה
מחוז שם ברומנית בירה שם ברומנית
אלבה Alba אלבה יוליה Alba Lulia
ארד Arad ארד Arad
ביחור Bihor אורדאה Oradea
ביסטריצה-נסאוד Bistriţa-Nasaud ביסטריצה Bistrita
ברשוב Brasov ברשוב Braşov
קרש-סברין Caras-Severin רשיטה Resita
מחוז קלוז' Cluj קלוז' נפוקה Cluj-Napoca
קובסנה Covasna ספינטו גאורג Sfintu Gheorge
חרגיטה Harghita מיארקוראה קיוק Miercurea Ciuc
הונדוארה Hunedoara דווה Deva
מרמורש Maramures באיה מארה Baia Mare
מורש Mures טרגו מורש Tirgu Mures
סלאז' Salaj סלאו Zalau
מחוז סאטו מארה Satu Mare סאטו מארה Satu-Mare
סיביו Sibiu סיביו Sibiu
טימיש Timis טימישוארה Timisoara

מקורות גנאלוגיים

יהדות טרנסילבניה

עדות כתובה ראשונה להמצאותם של יהודים בטרנסילבניה מופיעה בפנקס הקהילה הספרדית של אלבא יוליה מהמאה ה-16. היהודים הספרדים הגיעו עם הצבא הטורקי מחצי האי הבלקני, לקראת סוף המאה החמש עשרה. יהודים שגורשו בגרוש ספרד שנת 1492 אף הם התיישבו בטרנסילבניה. תעודות מוכיחות שהמושל גאבור בטלן (1623) איפשר ליהודי תורכיה להגר ולהתיישב בטרנסילבניה. בשרותו של המלך גבור בטלן היה רופא יהודי "אברהם סאסא" הספרדי מקושטא והוא זה שהמליץ לשליט לאפשר ליהודים להגר ולהתיישב בטרנסילבניה. לאחר כבוש טרנסילבניה ע"י התורכים קמה נסיכות הונגרית עצמאית. בהונגריה שהיתה בשלטון האבסבורגים הורע מאוד מצב היהודים והם היו נתונים לרדיפות.

הישוב היהודי הלך וגדל בתקופות שונות ואולם בימי המלכה מאריה תרזה (1780-1740) התחילו הרדיפות הראשונות נגד היהודים, ונגזרו עליהם גזירות שונות .בכל זאת מצבם הכלכלי-חברתי של יהודי טרנסילבניה השתפר לטובה. הם היו בעלי אחוזות, בעלי בתי מסחר ועסקו גם בעבודת האדמה. הקהילות היו מחולקות לקהילות ספרדיות וקהילות אשכנזיות. השפעתו של החת"ם סופר ניכרה בקהילות השונות בטרנסילבניה. בנוסף הייתה השפעה רבה של החסידים עוד מימי הבעל שם טוב כולל האדמורים מויז'ניצה וסאטמר. הקהילות היו מאורגנות היטב ודאגו לחיים הרוחניים של יהודי המקום. בין היתר הוקמו בתי כנסת, מקוואות, תלמודי תורה ודיינים ורבנים שרתו בקהילות השונות.

אחרי ההסכם בין אוסטריה להונגריה, בשנת 1867, הפכה טרנסילבניה להיות חלק מהונגריה. במאה התשע עשרה ועד סוף מלחמת העולם הראשונה זכו היהודים בטרנסילבניה, יחד עם כל יהודי הונגריה לשיפור ניכר במעמדם.בתום מלחמת העולם הראשונה, בשנת 1919 בעקבות חוזה טריאנון הועברה טרנסילבניה שהייתה שייכת לאימפריה האוסטרו-הונגרית לשלטון רומניה.

התנועה הציונית החלה להתפתח בטרנסילבניה ואחד ממנהיגיה החשובים של הציונות החרדית היה הרב משה שמואל גלזנר. למעלה משלושת רבעי יהדות טרנסילבניה נמנו עם האורתודוכסים. רוב הרבנים האורתודכסיים נקטו עמדה אנטי ציונית ובראשם הרבנים טייטלבוים ופרוינד מצד חוגי החסידים, הרב שאול בראך מקרולי מחוגי המתנגדים. למרות ההתנגדות עלה בידו של הרב מ. שמואל גלזנר (רבה הראשי של קלוז') ליצור בסיס רחב לציונות החרדית בטרנסילבניה. בין המוסדות שהוקמו על ידו היו, בתי ספר עבריים ותנועת נוער. בנוסף לקהילות האורתוכסיות היו בטרנסילבניה גם קהילות ניאולוגיות וקהילות סטטוס קוו.

בפועל כתוצאה מחילופי משטר בטרנסליבניה לא נהנו היהודים מחוק שוויון הזכויות בעיקר משום שהשלטונות לא פעלו כנגד האנטישמיות. הרבה מן הסטודנטים לא התקבלו לאוניברסיטאות כמו אוניברסיטת קלוז'. בשנת 1927 נאסר על תלמידים יהודים להתקבל לבתי ספר ממשלתיים והמעוט שהתקבל לא שוחרר מכתיבה ומהכנת שעורים בשבת.

פרענומעראנטן

  • בנימין זאב וולף רייכלש , חנוך בית יהודה ,בקליאן, תרצ"ז -ככל הנראה רוב העיירות מאזור טרנסילבניה.ניתן לצפייה במקוון באתר ה-HebrewBooks.

ראו גם

HFPJC - פרויקט שיקום בתי עלמין באירופה

קישורים חיצוניים

רשימת מקורות

.

Wiki.png חלק מן התכנים של דף זה נלקחו מהוויקיפדיה העברית ומובאים בכפוף לרישיון Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה 3.0 לא מותאם
Wiki.png חלק מן התכנים בדף זה נלקחו מהוויקיפדיה האנגלית ומוגשים בכפוף לGnu Free Documentation Licence