ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

גשש העיירות והקהילות

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
גרסה מ־08:34, 8 במאי 2018 מאת מיכל (שיחה | תרומות) (קישור פנימי)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

גשש העיירות הינו כינוי עברי למנוע חיפוש יישובים - ה ShtetlSeekerExternal link.png באתר ה - JewishGen, כפי שהציע חבר פורום שורשים משפחתיים wow1.

לימים נוסף מנוע חיפוש ייעודי לקהילות יהודיות, וזכה לשם "גשש הקהילות".

גשש העיירות מבוסס על מאגר שמות ישובים שהקימה המועצה האמריקאית לשמות ישובים. הוא כולל את כל היישובים באזורים הגיאוגרפים המכוסים על ידו, בין אם היתה בהם קהילה יהודית ובין אם לאו.

במקביל, הקים JewishGen מאגר קהילות, אשר מתבסס על מקורות רבים, ובהם פנקסי קהילות, ספרי יזכור, וכן כל המאגרים תחת גג האירגון. בניגוד למאגר הקודם, מאגר זה כולל רק ישובים שידוע כי התגוררו בהם יהודים. תחילה נכללו רק ישובים אשר היה ידוע כי התגוררו בהם חמישים יהודים לפחות. במרוצת הזמן נוספים למאגר ישובים נוספים בהם התגוררו יהודים, גם אם מספרם היה נמוך יותר.

בשנת 2009 נוסף תחת JewishGen כלי חיפוש ייעודי למאגר הקהילות: גשש הקהילותExternal link.png. זהו כלי מתקדם בהשוואה לגשש העיירות: הוא מאפשר חיפוש קהילה על-פי המדינה אליה היא השתייכה בתקופות שונות (לפני מלחמת העולם הראשונה, בין שתי המלחמות, או כיום).

מטבע הדברים, החיפוש במאגר הקהילות יעיל יותר לאיתור מידע עבור קהילות יהודיות. אך בניגוד לגשש העיירות, הוא לא יניב מידע עבור ישובים אשר אינם כלולים ברשימת הקהילות היהודיות.

קישורים חיצוניים

מאגר הקהילות של JewishGen