ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

JGFF - מדריך למשתמש

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
גרסה מ־13:05, 18 בפברואר 2007 מאת האנציקלופדיסט (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דף זה עוסק בהדרכה אודות השימוש במאגר JGFF; לדף העוסק במידע אודות המאגר, ראו JGFF - מאגר שמות המשפחה.
תוכן דף זה נכתב במקור עבור פורום שורשים משפחתיים על ידי חבר הפורום: ארנון הרשקוביץ.

מבוא

JGFF הינו מאגר שמות המשפחה הענק של האתר JewishGen. המאגר מכיל שמות משפחה (בשילוב מקומות מגורים) אשר מוכנסים על ידי חוקרים כמונו, ומשמש ליצירת קשר עם אנשים המתעניינים בשמות משפחה החשובים עבורנו.

אל הדף הראשי של ה - JGFF ניתן להגיע מן הדף הראשי של ה - JewishGen, על ידי בחירת JGFF תחת הכותרת: Research, או על ידי הכנסת הכתובת הישירה של הדף: http://www.jewishgen.org/jgff. בדף הפתיחה של המאגר, נראה שלושה כפתורים, המאפשרים לנו לבצע את כל הנחוץ בו.

העמוד הראשי של 'בבה מציעא'

חיפוש במאגר

לחיצה על הכפתור Search תביא אותנו למסך החיפוש. כאן, ניתן לחפש אחר רשומות של חוקרים אשר מתעניינים בשם משפחה מסוים, אבל ניתן גם לחפש את כל החוקרים אשר מתעניינים במשפחה כלשהי מעיר מסוימת! שני הסוגים העיקריים של חיפושים במאגר הם:

חיפוש שם משפחה

במקרה זה, יש להזין בתיבה SURNAME את שם המשפחה המבוקש ולבחור את שיטת החיפוש. כדאי להוסיף גם את עיר המוצא ואת המדינה, אך הדבר אינו הכרחי. אם נרשמה עיר לחיפוש - גם עליה תופעל שיטת החיפוש שבחרתם. לפני לחיצה על מקש Search, ניתן לבחור בין חיפוש בכל הרשומות שבמאגר, או רק באלו שהתווספו/התעדכנו מתארים מסוים.

אם הנכם יודעים את שם העיר, אך אינכם בטוחים לאיזו מדינה היא שייכת, ניתן לבחור ב - COUNTRY את הערך Any Country, ובכך לקבל את כל הרשומות המכילות עיירה זו במדינה כלשהי.

חיפוש עיר

על ידי כך, ניתן לחפש את כל החוקרים אשר מתעניינים במשפחה כלשהי בעיר מסוימת. הדבר יכול לשמש, למשל, על מנת לחפש מידע על העיר או לקבל פרטים נוספים על המשפחה. פשוט, הכניסו רק את שם העיר והמשיכו בחיפוש כרגיל.

לאחר לחיצה על מקש ה - Search, נקבל טבלה עם רשומות המתאימות לפרמטרים של החיפוש. ייתכן, כמובן, כי נקבל הודעה על כך שאין רשומות במאגר המתאימות לחיפוש. במקרה זה, כדאי להרחיב את אפשרויות החיפוש, אם ניתן: חיפוש לפי שמיעה במקום חיפוש מדויק, הורדת שם העיר וכו'.

בטבלה שנקבל, מקובצות התוצאות לפי החוקרים, ולגבי כל אחד מן החוקרים יש דרך ליצור קשר איתו. אם מופיעה כתובת הדוא"ל שלו, ניתן לשלוח לו דוא"ל; במידה והחוקר לא רצה לפרסם את כתובת הדוא"ל שלו, יופיע קישור לשליחת הודעה (כמו בשורה הראשונה בתמונה). לחיצה על הקישור, תפתח דף לשליחת הודעה לחוקר. במידה והאדם לא מילא בכלל כתובת דוא"ל (אם מהסיבה הפשוטה שאין לו או מכל סיבה אחרת) - בהכרח, תופיע כתובתו למשלוח מכתבים. המספר אשר מופיע ליד שם האדם, הוא מספר החוקר שלו ב - JewishGen.

הרשמה למאגר

לחיצה על הכפתור Enter תאפשר לנו להירשם למאגר ועל ידי כך לקבל מספר חוקר של JewishGen. לאחר שנלחץ על כפתור זה, נגיע למסך שמסביר לנו כי ההליך מיועד רק למשתמשים חדשים במאגר. נלחץ על כפתור ההמשך בחלק התחתון של המסך ונגיע לדף יצירת הסיסמא.

הסיסמא שנבחר כאן, תשמש אותנו בכל המקרים בהם נצטרך להזין - לצורכי זיהוי - את מספר החוקר שהוזכר לעיל. פרט לעדכונים במאגר ה - JGFF, נצטרך את מספר החוקר והסיסמא לחיפוש ב - FTJP.

לאחר בחירת סיסמא (כדאי לרשום אותה בצד, כיוון שלא משתמשים בה כל יום והיא עלולה להישכח), נלחץ על הכפתור להמשך, ונגיע למסך בו עלינו למלא את פרטינו האישיים. שימו לב: חובה למלא פרטים אישיים, כולל כתובת מלאה, אך ניתן לבחור כי פרטים אלו לא יפורסמו ברבים. על כך מיד.

בחלק העליון של הטופס שיש למלא, נמלא בקפידה את הפרטים הדרושים, ואז נגיע לחלקו התחתון של הטופס, אשר עוסק בהגדרות פרטיות ושיתוף. תחת הכותרת Display Options, אנו יכולים לבחור באחת משלוש אפשרויות:

  • רק מספר החוקר יופיע לעיני הגולשים
  • השם והדוא"ל בלבד יופיעו לעיני הגולשים
  • השם, כתובת הדוא"ל והכתובת המלאה יופיעו לעיני הגולשים

נסמן את האפשרות המועדפת עלינו, ומתחת נמצא את הכותרת Sharing Options, שם נצטרך לבחור האם אנו מוכנים כי פרטינו ישותפו עם ארגונים אשר עובדים עם ה - JGFF אם לאו. שיתוף כזה, יכול לחשוף אתכם להודעות בדוא"ל שיגיעו "משום מקום", אך מצד שני ייתכן והודעות אלו יועילו למחקרכם. לאחר כל ההתלבטויות והסימונים - נלחץ על הכפתור בתחתית הטופס, Add Research Details. אם מילאנו את כל הפרטים נכונה, נגיע למסך בו יוצג מספר החוקר החדש שלנו (אחרת, נצטרך לחזור ולתקן את הדרוש), ונוכל להמשיך להוספת שמות המשפחה.

הוספת שמות

המסך אליו נגיע בהמשך לשלב הקודם, דומה למסך אליו נגיע אם נלחץ על כפתור Modify במסך הראשי ואז נקיש את מספר החוקר והסיסמא שלנו ונבחר באפשרות האחרונה מן השלוש. בכל אחד מן המקרים הללו, נגיע למסך בו עלינו למלא את שמות המשפחה והעיירות בהן אנו מתעניינים.

בכל אחת מן השורות בטבלה שנקבל, עלינו להזין שם משפחה אחד או שילוב של משפחה+"כל מדינה", משפחה+מדינה או משפחה+עיר+מדינה. שימו לב: שם המשפחה שנזין יקודד בשיטת Soundex, ולכן אין צורך להזין אותו שם באיותים דומים! נסו להזין פרטים מלאים כמה שאפשר, אך אל תהססו לבחור ב"כל מדינה" אם אפילו שם המדינה אינו ידוע לכם. כל צירוף לעיל הינו רשומה אחת, ולכן אם אתם מעונינים בפרטים אודות משפחה מסוימת משתי ערים שונות, מלאו שתי שורות.

לאחר שנסיים, נלחץ על Submit - והמידע הושלם! אם אתם זקוקים ליותר שורות מן המוצג על המסך - ליחצו על Submit ולאחר מכן חיזרו למסך הראשי, ליחצו על Modify, הקישו שם חוקר וסיסמא וביחרו באפשרות השניה של הוספת שמות משפחה וחוזר חלילה...

שינוי פרטים אישיים

שלוש האפשרויות הנוספות שיש לנו, הן:

  • עדכון פרטים אישיים
בחרו במסך הראשי באפשרות Modify, הכניסו את מספר החוקר ואת הסיסמא ובחרו באפשרות הראשונה של שינוי הפרטים האישיים. ליחצו על המשך, ותגיעו למסך הפרטים האישיים.
  • עדכון שמות המשפחה שהזנו
בחרו במסך הראשי באפשרות Modify, הכניסו את מספר החוקר ואת הסיסמא ובחרו באפשרות השנייה של שינוי שמות המשפחה. ליחצו על המשך, ותגיעו לטבלת שמות המשפחה שהזנתם, הדומה למסך בו מוסיפים שמות משפחה, אותו אתם כבר מכירים...
  • צפייה בשמות המשפחה שהזנו
בחרו במסך הראשי באפשרות List, הכניסו את מספר החוקר ואת הסיסמא וליחצו על הכפתור להמשך. הטבלה שתתקבל, תפרט את פרטיכם האישיים כמו גם את שמות המשפחה שרשומים לכם. מכאן, ניתן על ידי לחיצה על הקישור למטה, להגיע למסך עדכון הפרטים (אישיים/משפחות).

כעת, כל מה שנותר לעשות הוא ללכת לדף הראשי של ה - JGFF ולהירשם למאגר!