שלחו מייל ל- emailwikigenia@gmail.com כדי להירשם לאתר כדי לערוך

PSA - הארכיונים הממשלתיים הפולניים

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
גרסה מתאריך 08:08, 27 ביוני 2012 מאת חוה (שיחה | תרומות)

(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

PSA (ראשי תיבות של Polish State Archives) הינו קיצור מקובל באנגלית לארכיונים הממשלתיים בפולין, הנקראים בפולנית: Archiwa Państwowe w Polsce .

ארכיונים אלה מחזיקים תעודות חיים בנות מאה שנים ויותר, וניתן לפנות אליהם בבקשה לקבל מסמכים. תעודות בנות פחות ממאה שנה נמצאות במשרדי ה-USC. חשוב להבהיר כי לכלל מאה השנה ישנם חריגים, ולכן יש לבחון בכל מקרה ומקרה היכן מאוחסנים הרישומים. אינדקס מפורט המבהיר איזה מסמכים זמינים לכל ישוב והיכן הם נמצאים ניתן למצוא באתר Routes to Roots של מרים ויינר [1].


פרוייקטי ה-PSA

PSA הוא גם כינוי לאוסף פרוייקטים שמטרתם לתעד תעודות חיים הנמצאות בארכיונים הממשלתיים בפולין, ואשר אינן מתועדות במאגרי ה-LDS. בעיקר, מדובר על 15 - 35 השנים האחרונות של המאה ה - 19, ועל השנים הראשונות של המאה ה-20.

אירגון ה-JRI-Poland הוא היוזם והמבצע של פרוייקטים אלה, עבור כל אחת מהקהילות היהודיות בפולין בהן התנהלו רישומים אזרחיים. פרוייקט אופייני של קהילה כולל הקלדת האינדקסים הנמצאים בספרי הרישום בארכיון, המרת האינדקסים מכתיב פולני או רוסי לכתיב אנגלי, והעלאת האינדקסים למאגר המקוון של ה-JRI-Poland. לעתים כולל הפרוייקט גם תמצית המידע העיקרי מכל אחת מהתעודות.

ניתן לצפות בהתקדמות הפרוייקט (ולבדוק האם הערים או העיירות המעניינות אותנו מופתחו) בדף המעקב המפורט של הפרוייקט.

ארכיוני ה - PSA, ביחד עם המרכזים להסטוריה משפחתית של הכנסיה המורמונית, הם שני מקורות המידע העיקריים למאגרים המקוונים של ה - JRI-Poland.

קישורים חיצוניים

הארכיונים הממשלתיים בפולין - כולל כתובות לפניה (אנגלית)

Routes to Roots פירוט מצאי ארכיונים במזרח אירופה, ובפולין בפרט (אנגלית)

Vital Records in Poland מידע על רישומי חיים בפולין (אנגלית)

הערות שוליים

  1. השימוש באתר זה הוא הדרך הפשוטה ביותר לבדוק מהו מצאי התעודות עבור קהילה מסויימת, אך האתר אינו מדוייק: לעתים ישנם מסמכים חשובים שאינם מופיעים באתר, ולעתים מסמכים אשר כביכול זמינים בארכיון מסויים - אינם נמצאים בו. לכן הדרך הטובה ביותר היא לבדוק את המצאי המפורט באתר ה-PSA - המופיע בפולנית בלבד.